Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Cesty mimo Itálii 

23.4.2007 

Papežův hold sv. Augustinovi

Poslední bodem papežské pouti do Lombardie byly nešpory v bazilice sv. Petra ?in Ciel d´Oro?, kde očekávají vzkříšení ostatky sv. Augustina. Bazilika se zachovala v románském stylu z 12. století, její historie ale sahá až do raněkřesťanských dob. Romantické přízvisko ?in Ciel d´Oro?, tedy doslova ?na zlatých nebesích? pochází ještě z dob raněkřesťanského kostela, jehož trámový strop byl vyzlacený. Starou baziliku pak podle tradice rozšířil langobardský král Luitprand (+ 744) právě pro ostatky sv. Augustina, které se mu podařilo získat od Sardských pirátů. Bazilika, v níž je také pohřben, tak učinila z Pávie důležitou poutní zastávku.
V promluvě při nešporách v augustiniánském chrámu Benedikt XVI. řekl, že přijel do Pávie nejen proto, aby jménem celé katolické církve vzdal hold jednomu z jejích největších ?Otců?. Chtěl také dát výraz své osobní úctě a uznání, které chová pro toho, ?kdo sehrál důležitou roli v jeho vlastním životě teologa a biskupa, ale ještě více v životě člověka a kněze.?

?Drazí bratři a sestry, tady před hrobem svatého Augustina, bych rád v duchu předal Církvi i světu svou první encykliku, která obsahuje právě toto ústřední poselství evangelia: Deus caritas est, Bůh je láska (1 Jan 4,8.16). Tato encyklika, zejména její první část, je mnoho dlužna myšlení svatého Augustina, jenž byl zamilován do Boží lásky, kterou opěvoval, rozjímal, o níž kázal ve všech svých spisech a o níž především svou pastorační službou svědčil. (?)Všechno musí vycházet odtud a všechno sem musí vést: veškerá pastorační činnost, každé teologické pojednání. Jak říká sv.Pavel: ?Kdybych neměl lásku, nic mi to neprospěje? (srov. 1 Kor 13,3). Všechna charismata ztrácejí smysl a hodnotu, postrádají-li lásku, díky níž naopak všechna přispívají k budování mystického Kristova těla. ?

Benedikt XVI. dále zdůraznil, že právě poselství Boží lásky, vtělené v Ježíši Kristu, je hlavním posládním církve i potřebou současné společnosti, jak ji pojmenoval II. Vatikánský koncil a papežové, kteří na něj navázali.

?Ve stopách sv. Augustina buďte i vy Církví, která zpříma hlásá Kristovu ?radostnou zvěst?, jeho nabídku života, jeho poselství smíření a odpuštění. Viděl jsem, že vaší pastorační prioritou je přivádět lidi ke křesťanské zralosti. Cením si této priority, spadající do oblasti osobní formace, protože Církev není pouhou organizací kolektivních manifestací, ani naopak shlukem jedinců, kteří žijí nějakou soukromou religiozitu. Církev je společenstvím osob, které věří v Boha Ježíše Krista a snaží se žít ve světě přikázání lásky, které nám On zanechal. Je tedy společenstvím, ve kterém se vychovává k lásce a tato výchova se děje nikoli navzdory, nýbrž prostřednictvím životních událostí. Tak tomu bylo u Petra, Augustina a u všech svatých. Tak je tomu u nás.?

Plné znění HOMILIE Benedikta XVI. při nešporách u hrobu sv.Augustina je ZDE

Papež se v tichosti pomodlil před křišťálovým relikviářem sv. Augustina. Požehnal také základový kámen pro kulturní centrum, které ponese jeho jméno - tedy Benedikta XVI. Řád augustiniánů ho chce vybudovat u příležitosti 750. výročí vzniku řádu a také jako památku na papežskou návštěvu. Dalším symbolickým gestem bylo zapálení votivní lampy u relikvií sv. biskupa z Hippo. Papež tak završil akci ?Pochodeň dialogu mezi dvěma břehy Středozemního moře?, kterou chtěli augustiniáni přispět k budování dialogu mezi kulturami a náboženstvími. Pochodeň putovala od 25. října loňského roku z Alžírska, z rodných krajů sv. Augustina, a do Pávie dorazila 11. listopadu.

Dodejme ještě, že včera ukončená pastorační návštěva ve Vigevanu a Pávii bylo 4. apoštolskou cestou na území Itálie. Příští výjezd z Vatikánu zavede Svatého otce na dalekou cestu do Brazílie, ve dnech 9. ? 14. května.

Další články z podrubriky Cesty mimo Itálii

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.4.12 Libanon si slibuje od papežské návštěvy vyjádření k arabskému jaru
10.3.12 Severoameričtí biskupové se chystají na Kubu a do Mexika
8.3.12 Na Benedikta XVI. čeká sto milionů věřících
24.1.12 Tiskový mluvčí k papežově možné návštěvě Libanonu
5.10.11 Severský papež na italském jihuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti