Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 10. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Cesty v Itálii 

23.4.2007 

Benedikt XVI. na pávijské universitě: Víra neznamenala pro Augustina konec filosofie

Pávia. Vraťme se nyní k druhému dni návštěvy Benedikta XVI. v Lombardii. Papežova neděle patřila městu Pávia, kde už od 8. století odpočívají relikvie sv. Augustina. Ve znamení církevního učitele Hippo probíhal celý včerejší den. Po dopolední liturgii v zahradách Koleji postavené sv. Karlem Boromejským pokračoval program Svatého otce odpolední návštěvou Pávijské univerzity. V úvodu svého setkání se studenty a učiteli Benedikt XVI. připomněl, že ve zdech této školy studovali takové osobnosti jako Michele Ghislieri, pozdější svatý papež Pius V., sv. Karel Boromejský a mnoho dalších vůdčích duchovních postav. Mezi nimi také sv. Jana Beretta Molla, matka, která odmítla vyměnit svůj život za život nenarozeného dítěte.

Drazí přítelé, každá univerzita má vrozené komunitní povolání: vždyť je to universitas, společenství učitelů a studentů nasazených v hledání pravdy a v získávání vyšších kulturních a profesionálních odborností. Ústřední postavení osoby a komunitní dimenze jsou dva podstatné póly pro platné ustanovení univerversitas studiorum. Každá univerzita by měla vždy zachovávat charakter studijního centra ?na míru člověka,? v němž je osoba studenta uchráněna před anonymitou a může pěstovat plodný dialog s učiteli a čerpat z něj podněty pro svůj kulturní a lidský růst.

Benedikt XVI. položil důraz na centrální postavení lidské osoby, které spolu s otevřeným, dialogickým způsobem práce dokáže překonávat fragmentalizaci jednotlivých vědních oborů a směřovat k vytváření celistvého pohledu, k syntéze.

- zcela podstatnou věcí je, aby se vědecké bádání otvíralo zásadní otázce po smyslu života lidské osoby jako takové. Bádání směřuje k poznání, zatímco osoba má zapotřební moudrost, totiž onu vědu, která se vyjadřuje v ?umění žít?. A za třetí - pouze zhodnocením osoby a meziosobních vztahů se může stát didaktický vztah výchovným vztahem, cestou lidského zrání. Struktura upřednostňuje komunikaci, zatímco člověk touží po sdílení.

Pávijská univerzita byla založena v roce 1361, to znamená je o 13 let mladší než pražská Karlova univerzita. Sdílí s ní ale patronku, sv. Kateřinu Alexandrijskou. K ní přibírá ještě sv. Augustina, který - jak jsme řekli - našel v Pávii své posmrtné útočiště. Právě o Augustinovi se Papež rozhovořil v dlouhé vsuvce spatra. Studentům ho představil jako vzor spojení a vzájemného působení víry a kultury. Sv. Augustin neúnavně hledal pravdu, nepřestával se ptát, co je život, jak žít a jak poznat člověka. Právě toto nadšení pro člověka ho vedlo k hledání Boha, protože jedině v Božím světle se velikost člověka a krása bytí člověkem může plně ukázat.

Tento Bůh se mu zpočátku zdál příliš daleký, pak ale zjistil, že tento veliký nepřístupný Bůh se sám učinil blízkým, že se stal jedním z nás. Velký Bůh je náš Bůh, je to Bůh s lidskou tváří. Víra v Krista tak neznamenala konec jeho filosofie, smělosti jeho intelektu, ale naopak, byla pro něj dalším podnětem k hledání v hloubi lidského bytí, pomáhala mu žít dobře, nacházet život, učila ho umění žít.

Poznání Krista tedy na jednu stranu naplnilo Augustinovo hledání - pokračoval Benedikt XVI., ale neodvedlo ho z cesty poznávání, o němž říkal, že nebude uzavřeno ani na věčnosti. Podle Augustina totiž věčnost není čímsi statickým, nýbrž je nezměrným a neukončeným poznáváním Boží krásy - řekl Papež v promluvě ke studentům a učitelům na Pávijské univerzitě a popřál jim, aby v dialogu mezi rozumem a vírou následovali tohoto velkého učitele církve.Další články z podrubriky Cesty v Itálii

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
27.4.12 Libanon si slibuje od papežské návštěvy vyjádření k arabskému jaru
10.3.12 Severoameričtí biskupové se chystají na Kubu a do Mexika
8.3.12 Na Benedikta XVI. čeká sto milionů věřících
24.1.12 Tiskový mluvčí k papežově možné návštěvě Libanonu
5.10.11 Severský papež na italském jihuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti