Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.4.2007 

Promluva Benedekta XVI. po Křížové cestě u Kolosea

Řím. Tisíce svící a výmluvná ruina Kolosea, mlčenlivého svědka nesčetných krutostí, zarámovaly včerejší římskou Křížovou cestu. Účastníky bylo možné počítat na desetitisíce, i když přesný odhad je obtížný vzhledem ke členitosti terénu od Konstantinova oblouku až po úpatí pahorku Oppia, kde stával Neronův zlatý dům. Autorem textů hlavního velkopátečního zastavení ve Věčném městě, jehož tradice sahá až do roku 1750 k papeži Benediktu XIV. byl milánský biblista, Gianfranco Ravasi, prefekt Ambrosiánské knihovny. Jeho rozjímání se tak trochu vrátilo do dávných dob, kdy její forma nebyla přesně stanovena. Dodržel sice od roku 1731 kanonický počet čtrnácti zastavení, jejich obsah ale pozměnil a k pašijovým událostem hledal paralely v dramatických dějinách naší civilizace.

V šestém zastavení kde stavěl před oči Bičování Krista připomínal zároveň mučení a útisk na různých místech světa, ve třetím při Ježíšově odsouzení Veleradou evokoval koncentrační tábor, v Pilátovi, který si myje ruce viděl zosobněnou amorálnost. V Pilátově tichu ? píše P. Ravasi ? se odráží postoj ?jak se zdá v naší době převládající, totiž lhostejnost, nezájem a preference osobního pohodlí.? Symbolem trpícího lidstva, procházejícího Kristovými pašijemi jsou také osudy mnoha žen, připomíná v devátém zastavení. Plačící Jeruzalémské ženy jsou obrazem mnoha jiných ponížených a znásilněných, utlačovaných a podrobovaných kmenovým praktikám, ženy zažívající krizi a opuštěné, které samy musí unést své mateřství, židovské a palestinské matky, stejně jako ve všech zemích zmítaných válečnými konflikty, vdovy nebo staré ženy zapomenuté vlastními dětmi.?

?I nečekaná událost? ? pokračuje v pasáži o Šimonovi z Kyrény P. Ravasi ? ?se může stát darem obrácení.? ?Gesto, které je zprvu vnímáno jako věc donucení a trestu, se mění v symbol všech projevů solidarity s trpícími, utlačovanými a vyčerpanými: Šimon Kyrénský zastupuje obhromné zástupy velkorysých lidí, misionářů, Samaritánů, kteří nepřecházejí bez povšimnutí, ale sklánějí s k ubohým, a berou je na svá ramena?.

V závěru Křížové cesty P. Ravasi citoval z textu Bachových Matoušových pašijí, ale také z moderních autorů, jako Etty Hillesum, židovky zabité v koncentračním táboře, René Chateaubriand nebo Charles Peguy. Ježíšovu smrt na kříži popsal slovy básnířky Marie Noel: ?Otče, ať i mně zavřou víčka tvé prsty, ty který jsi mi Otcem, obrať se ke mně jako něžná matka u podušky svého spícího dítěte.? A s čím odcházet z Křížové cesty? P. Ravasi povzbuzuje ?k pokračování na cestě Kříže?, tedy prožívat ji ?ne jako historickou připomínku minulých událostí, ale jako syrovou a tvrdou realitu události, která je nicméně otevřená naději, radosti ? spáse.?

V závěru si vzal slovo Benedikt XVI. a spatra pronesl tato slova:

Drazí bratři a sestry,
jdeme-li po stopách Ježíšova utrpení, vidíme nejen utrpení Ježíšovo, ale všech, kteří ve světě trpí. Právě to je hluboký smysl modlitby Křížové cesty: aby byla otevřena naše srdce, abychom viděli srdcem. Otcové Církve považovali za největší hřích pohanského světa bezcitnost, tvrdost srdce a oblíbili si Ezechielovo proroctví: ?Odejmu z vašeho těla srdce kamenné a dám vám srdce z masa? (srov.
Ez 36,26). Obrátit se ke Kristu, stát se křesťanem znamenalo obdržet srdce z masa, srdce vnímavé k utrpení a bolestem druhých. Náš Bůh není Bůh vzdálený, nedotknutelný ve své blaženosti: náš Bůh má srdce, dokonce srdce za masa, stal se tělem proto, aby mohl trpět s námi a být s námi v našem utrpení. Stal se člověkem, aby nám dal srdce s masa a probudil v nás lásku k těm, co trpí a jsou v nouzi.
Prosme v tomto čase Pána za všechny, kteří ve světě trpí. Prosme Pána, aby nám skutečně dal srdce z masa a učinil nás posly Své lásky nejen v našich slovech, ale celým naším životem. Amen.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.3.20 Protagonistou křížové cesty v Koloseu bude také křivě obviněný kněz
19.4.19 O křížovou cestu (nejenom) v Koloseu se zasloužil františkán sv. Leonard
18.4.19 Sestra Eugenia Bonetti: Mé druhé obrácení přišlo skrze prostitutku
6.4.19 Autorkou textů ke křížové cestě v Koloseu je sestra Eugenia Bonetti ze sdružení “Slaves no more”
5.3.18 Rozjímání ke Křížové cestě v Koloseu připravil laický učitel náboženství a jeho žáciHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti