Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 2. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

20.3.2007 

Ředitel Papežského liturgického institutu sv. Anselma komentuje exhortaci Sacramentum caritatis

Vatikán. Je povinností kněze znovu objevovat bohatství a umění liturgického slavení ? tak komentuje apoštolskou exhortaci Benedikta XVI. Sacramentum caritatis ředitel Papežského liturgického institutu sv.Anselma v Římě, o. Juan Javier Flores Arcas z benediktínského řádu. Ve ?střízlivosti znaků? a ?jednoduchosti gest? spočívá ? podle Benedikta XVI. - krása eucharistické liturgie. Právě obnovení péče o liturgii a nepatřičnosti některých kroků, nerespektujících její svátostnou povahu, věnoval papež široký prostor ve svém posledním magisteriálním textu, tedy posynodální apoštolské exhortaci Sacramentum caritatis, Svátost lásky. Obrovský ohlas vyvolala papežova citace zapomenutých pasáží dokumentů 2.vatikánského koncilu o doporučeném užívání latinského jazyka, zejména v určitých specifických momentech církevního života. Apoštolská exhortace se však zaobírá všemi základními prvky toho, co tradice nazývá ars celebrandi , umění slavit. A právě o významu tohoto termínu katolické tradice hovoří pro Vatikánský rozhlas ředitel Papežského liturgického institutu, benediktin O.Juan Javier Flores Arcas:

Druhá část exhortace Svatého otce nese název Eucharistie ? tajemství, které se slaví. Pojednává zeširoka právě o ars celebrandi, čímž chce Svatý otec především favorizovat smysl pro posvátno v liturgii, včetně používání vnějších forem, které k tomuto smyslu pro posvátno vychovávají Boží lid. Svatý otec poukazuje na souvislost mezi ars celebrandi a liturgickými předpisy, a říká že umění správného slavení, ars celebrandi, vyplývá z věrné poslušnosti liturgickým předpisům v jejich úplnosti.

Kvůli odhalování tohoto umění slavit, Benedikt XVI. vybízí také ke znovuobjevení latinského jazyka v liturgii, zejména ? říká papež ? při některých příležitostech. Tato jeho pobídka vzbudila různé, i negativní komentáře. Chtěla jsem se tedy zeptat: jaký je správný výklad této pobídky?
Apoštolskou exhortaci je třeba číst celou, jinak se jí neporozumí. Papež tvrdí, že při mimořádných a zvláštních příležitostech ? a zmiňuje stále častější mezinárodní setkání ? je dobré použít latinský jazyk. Čteme-li však dobře odstavec 62, říká doslova: ?K lepšímu vyjádření jednoty a universality Církve bych rád zmínil to, co doporučila biskupská synoda v souladu s direktivami 2.vatikánského koncilu, aby totiž s výjimkou čtení, homilie a modlitby věřících, bylo slavení v latinském jazyce.? Liturgická čtení se tedy mají i při těchto setkáních konat v národních jazycích. Je proto třeba číst všechno a ve vlastním kontextu.

S jakými typy problémů se dnes liturgie ve světě setkává?
Papež ? s odvoláním na to, co řekli synodální otcové, činí, samozřejmě, jen narážky na různá zneužití, která se obvykle v apoštolských exhortacích přesně nevypočítávají. Lékem na tato zneužití je dobrá znalost a postoj, který papež často zdůrazňuje, totiž sensus fidei, církevní cítění, cítění víry: liturgie je liturgií Církve, a nikoli něčím, s čím lze nakládat libovolně. A právě to je v apoštolské exhortaci důrazně vysvětleno.

V tomto smyslu je také zřejmě třeba chápat papežovo oznámení, učiněné v závěru exhortace, o chystané publikaci Eucharistického kompendia?
Ano, je to návrh, který vzešel také z biskupské synody: Kompendium je pobídka shromážďující mnohé elementy, publikované různými vatikánskými úřady, které mohou přispět k lepšímu poznání. Papež tak uzavírá exhortaci výzvou ke správnému chápání, lepšímu slavení a adoraci Svátosti oltářní, jako podmínek dobrého eucharistického života i evangelizace. A to je smysl celé exhortace.

O apoštolské exhortaci Svátost lásky, Sacramentum caritatis ? hovořil ředitel Papežského liturgického institutu sv. Anselma v Římě o.Juan Javier Flores Arcas.

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.4.07 Sacramentum caritatis - 2.díl, první část
24.4.07 Sacramentum caritatis - 2.díl, druhá část
24.4.07 Sacramentum caritatis - 1.díl, první část
24.4.07 Sacramentum caritatis - 3.díl
24.4.07 Sacramentum caritatis - 1.díl, druhá částHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv únor 24
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
26272829   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti