Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

26.2.2007 

1.den duchovních cvičení ve Vatikánu

Vatikán. Ve Vatikánu se tento týden konají duchovní cvičení pro Svatého otce Benedikta XVI. a jeho nejbližší spolupracovníky z římské kurie. Je to čas strávený v ústraní, v modlitbě a v meditacích, jejichž letošní téma tvoří pobídka sv. Pavla z listu Kolosanům: ?Na to myslete, co pochází shůry, ne na to, co je na zemi.? Téma duchovních cvičení vybral a k jednotlivým meditacím předkládá kard. Giacomo Biffi, emeritní arcibiskup Boloně, který byl pověřen tímto úkolem již po druhé. Před 18 lety jej totiž za stejným účelem pozval do Vatikánu Jan Pavel II. Denní program duchovních cvičení je tvořen kromě společné liturgie hodin třemi meditacemi v 9h, 10:15 a v 17h.

S odvoláním na zmíněný citát sv. Pavla poukázal kard. Biffi v úvodu samotných exercicií na pojem Kréda ?neviditelný svět?, jehož existenci vzhledem k jeho povaze člověk tak obtížně chápe, tedy na hypotézu ?onoho světa?, který přesahuje smyslově vnímatelný svět, a řekl, že ?vylučovat předem jeho existenci je čistě iracionální postoj, protože člověk, který není vševědoucí, nemůže tvrdit s nárokem jistoty, že neexistuje to, co není vidět a co nelze nahmatat. Takový výrok je navíc odsouzením k životu, který nemá smysl. Také věřící člověk ? upozornil dále Kard. Biffi ? je však vystaven nebezpečí redukovat šíři božských věcí podle míry své vlastní ubohosti. Za příznak toho, že ?neviditelný svět? je brán opravdu vážně, označil kardinál skutečnost, že je brán vážně svět andělů. Právě andělé jsou však nejvíce vysmíván moderní mentalitou, protože tato mentalita nebere vážně ?neviditelné věci?. Věřící, který bere vážně svět andělů, však nemá strach z toho, že Církev je malé stádce vzhledem k mocnostem, které ji ohrožují, protože ji vidí takovou jaká je: jakou součást nespočetného společenství, které žije mezi nebem a zemí.

V dnešních dopoledních meditacích kard. Biffi vyšel ze dvou liturgických formulací, doprovázejících obřad udílení popelce. V první meditaci se zaměřil na téma konverze a ve druhé se věnoval tématu smrti.

Postní doba, řekl kardinál, není časem, který je věřícímu dán k tomu, aby prověřoval, zda je třeba něco změnit, nýbrž spíše k tomu, aby ?něco? změnil, to znamená, aby změnil situaci pochybení na situaci milosti. A konverze, tedy změna směru životní cesty, začíná v srdci. Rozhodné uznání viny a vnitřní lítost nikomu neodnímá jistotu božského milosrdenství také proto, že autentická lítost vede ve svém důsledku nevyhnutelně k radosti. Říká se, poznamenal dále kardinál Biffi, že v dnešním světě se už nevyskytuje lítost, protože se vytratil smysl pro hřích, ale není to tak docela pravda ? dodal s určitou ironií ? poněvadž naše doba se přece vyznačuje soustavným nářkem nad přestupky ve sdělovacích prostředcích i před soudy. Znamená to tedy, že smysl pro hřích existuje, ale jen pokud jde o ty druhé. Lítost, která zachraňuje, spočívá naopak v uznání vlastních přestupků, protože jedině pranýřováním vlastních přestupků se lze přiblížit k Bohu a vnímat příchod jeho Království.

V druhé dopolední meditaci se kardinál Biffi věnoval tématu smrti. Ve světě, který neuznává ?neviditelný svět? se smrt jeví jako nedopatření. Takové pojetí života, chápaného určitou mentalitou, jako předurčenost k nicotě, vyprazdňuje i to, co se děje v jeho průběhu, takže perverzita i dobrota má podle této mentality stejný význam, protože obojí směřuje ke stejnému konci. Tato mentalita popírá smrt tím, že se vyhýbá o ní mluvit. Vzniklá prázdnota je však pro lidskou mysl nesmyslem. V tom se evangelní poselství zásadně liší. Křesťan necenzuruje myšlenku na smrt, nestydí se zakoušet zármutek, protože ho stejně tak zakusil i jeho Pán. Je proto třeba, vybídl kardinál církevní pastýře, zbavit se určité předpojatosti, která brání serióznímu přemýšlení o smrti. Je třeba vést člověka nejen k tomu, aby si zvolil budoucí život, o němž nic nevíme, a důstojný život přítomnosti, ale spíše k tomu, aby si vybral mezi životem, zbaveným smyslu, a cílem, kterým je Vzkříšení. Kristovo vzkříšení je reálný fakt, který lze postavit proti jinému nevyhnutelnému a vnímatelnému faktu smrti. To je důvod, uzavíral kardinál svou meditaci, proč Popelec souvisí s Velikonocemi. Jsou to symboly ani ne tak toho, čím se staneme, jako spíše toho, čím bychom se mohli stát, kdybychom neotevřeli své srdce k ?neviditelnému světu?, jehož obsahem je Spása. Náš život by byl bez Boha právě jen plamenem, po němž by zůstala hrst popela.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.2.18 Papež: Církev není klec na Ducha svatého
21.2.18 Nekonečná žízeň je prahnutím po nekonečnu
18.2.18 Papež je od 18. do 23. února na exerciciích
9.2.12 Kardinál z Černého kontinentu bude dávat duchovní cvičení papeži a římské kurii
4.2.11 Postní exercicie ve VatikánuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti