Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.12.2006 

Athénský arcibiskup Christodoulos navštívil Římského biskupa Benedikta XVI.

Vatikán. Na historicky první návštěvu Vatikánu přijel nejvyšší představitel pravoslavné Církve v Řecku arcibiskup Athén a celého Řecka Christodoulos. Spolu s římským biskupem Benediktem XVI. zde podepsali společné prohlášení, ve kterém se zavázali pokračovat v cestě konstruktivního teologického dialogu za účelem nastolení plné jednoty křesťanů.

Návštěva se uskutečňuje po té, co o jejím konání rozhodl letos začátkem listopadu posvátný synod pravoslavné církve, který je v Řecku nejvyšším nositelem církevní moci. Arcibiskup Christodoulos v doprovodu dalších 8 osobností řecké pravoslavné hierarchie se hned po svém příjezdu ve středu večer setkal s kardinálem Kasperem, předsedou Papežské rady pro jednotu křesťanů a dalšími jejími členy v domě sv.Marty ve Vatikáně na pracovní večeři.

Ve čtvrtek dopoledne se pak uskutečnilo osobní setkání Petrova nástupce a Athénského arcibiskupa v apoštolském paláci ve Vatikánu. S ?hlubokou radostí?, jak řekl Benedikt XVI., přijal v Římě první papež v dějinách arcibiskupa Athén a celého Řecka, aby byla oživena ?velká křesťanská tradice?, která povstala a rozvinula se v této proslulé zemi.

Jeho Blaženost arcibiskup Christodoulos si s vděčností, jak řekl, vyměnil ?bratrské políbení lásky? se Svatým Otcem na znamení ?nové etapy společné cesty vstříc řešením mnoha složitých problémů současného světa?. Dlouhé objetí a stisky rukou Benedikta XVI. a arcibiskupa Christodoula před knihovnou apoštolského paláce, kam se pak odebrali k soukromému rozhovoru, po kterém následovalo setkání s jednotlivými členy řecké delegace a oficiální promluvy nejprve Svatého otce Benedikta XVI. a pak Jeho Blaženosti Christodoula.

?Dnes byly naše vztahy opět navázány: pomalu, ale v hloubce a v upřímné touze po opravdovosti. Můžeme tak v tomto vzájemném úsilí objevit celou škálu nových duchovních výrazů bohatých na význam. Děkujme za to Bohu.?

Benedikt XVI. pak poukázal na naléhavou potřebu společného úsilí ?katolíků a pravoslavných o jejich kulturní a zejména duchovní přínos k obraně křesťanských kořenů Evropy. ?Kořeny, které daly v průběhu dějin vzejít Evropě, umožňují křesťanské tradici působit v obraně lidské osoby, při respektování menšin a přitom se vyhýbat zjednodušující kulturnímu směšování, které by vedlo ke ztrátě nezměrného civilizačního bohatství.?
Evropa ? varoval Benedikt XVI. - nemůže být výlučně ekonomickou realitou. Křesťané v každé zemi EU musí společně čelit ?novým nebezpečím?: ?rostoucí sekularizaci, relativismu a nihilismu, které otevírají cestu k takovému jednání, ba dokonce zákonům, které ohrožují nezcizitelnou důstojnost osob a zpochybňují základní instituci manželství?.

Arcibiskup Christodoulos pak ve své promluvě projevil velké znepokojení nad ?vším tím, co ohrožuje hodnoty a struktury evropské civilizace, které jsou hluboce proniknuté křesťanskou vírou?:

?Existují takové proudy, které propagují postupné odkřesťanštění evropského kontinentu a směřují k vyloučení Církve z veřejného života a k její sociální marginalizaci.?

Po projevech obou představitelů římské a athénské Církve přistoupili Benedikt XVI. a Christodoulos k podepsání Společného prohlášení, kterým se zavázali ?v lásce překonávat četné těžkosti a bolestné zkušenosti z minulosti? s vědomím ?společného úkolu? pokračovat náročnou cestou dialogu v pravdě k opětovnému nastolení plného společenství mezi křesťany. Zavazují se proto k nezbytnému ?pokračování v konstruktivním teologickém dialogu? a také k ?posílení mezináboženského dialogu?. Společné prohlášení papeže Benedikta XVI. a řeckého pravoslavného primase Christodoula má celkem dvanáct bodů, které poukazují na naléhavost odpovídat na znamení časů: zejména etické výzvy plynoucí z technického pokroku, potřeba respektu k posvátnému charakteru lidské osoby a její integrity ve všech jejích životních etapách. Poukazuje pak také na potřebu větší ochrany základních práv v Evropě a ve světě a na povinnosti solidarity s nejchudšími a úsilí o mír. Benedikt XVI. a arcibiskup Christodoulos vyjadřují nakonec přání spolupracovat na rozvoji společnosti ve službě člověka i národů a nabízet svědectví víry a naděje.

Arcibiskup Christodoulos dnes při návštěvě svatopetrských katakomb položil votivní svíci na hrob Jana Pavla II., s nímž se za jeho života osobně setkal během jeho návštěvy Řecka v roce 2001. Odpoledne se pak celá delegace řecké pravoslavné církve vydala k bazilice sv.Pavla za hradbami, kde arcibiskup Christodoulos z rukou archipresbytera baziliky kard. Cordera Lanza di Montezemola převzal darem relikvii dvou článků z řetězu, kterým byl během svého římského věznění spoután svatý Pavel. Existence řetězu je historicky dosvědčena od poloviny 4.století. Kardinál Cordero Lanza di Montezemolo řekl k té příležitosti redaktorovi vatikánského rozhlasu: ?Evidentním smyslem tohoto daru je vyjádření bratrství mezi křesťany v ekumenickém smyslu. Před několika lety požádal Athénský arcibiskup papeže, zda by mohl dostat část ostatků sv.Pavla. Tradice považuje založení pravoslavné diecéze v Athénách za dílo svatého Pavla a proto je zde touha mít nějakou relikvii patřící sv.Pavlu. Sarkofág svatého Pavla, který zde leží 20.století nebyl dosud otevřen, a proto tělesné ostatky darovány být nemohly, a papež přišel na nápad darovat pravoslavné Církvi v Athénách dva články řetězu, kterým byl spoután sv.Pavel. Zdejší opat tedy oddělil dva články a vložil do relikviáře, který jsem jménem Benedikta XVI. předal arcibiskupovi Christodoulovi.?

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
30.11.18 František patriarchovi Bartoloměji: Sdílíme starost o tragickou situaci bratří a sester na Blízkém východě
24.5.18 Batoloměj I. na návštěvě Říma: modlitba před ostatky apoštolů Filipa a Jakuba
30.11.17 Uznáváme naléhavost růstu k plné a viditelné jednotě, píše papež patriarchovi Bartolomějovi
27.6.17 Papež: plné společenství neznamená přizpůsobení a uniformnost
25.3.14 Papež přijal členy řecké pravoslavné organizace



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti