Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   29. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Homilie 

2.12.2006 

Znamením a účinným nástrojem očekávání přicházejícího Krista je Církev

Homilie Benedikta XVI. při nešporách 1. neděle adventní, Vatikánská bazilika

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry,
První antifona slavení těchto večerních chval je jakýmsi vstupem do období Adventu a zní jako antifona celého liturgického roku. Poslechněme si ji znovu: Zvěstujte národům: Hle, přichází Bůh, náš Spasitel?. Na počátku nového ročního cyklu liturgie vybízí Církev k obnově jejího zvěstování všem národům a shrnuje je do dvou slov: ?Bůh přichází?. Tento syntetický výraz obsahuje sugestivní a stále novou sílu. Zastavme se chvíli u něho: není použit v minulém čase ? Bůh přišel, ani v budoucím ? Bůh přijde, ale v přítomném ? Bůh přichází. Jde tedy zjevně o průběžný přítomný čas, tzn. o činnost, která stále probíhá: došlo k ní, dochází k ní, a dojde k ní. Kdykoliv ?přichází Bůh?. Sloveso ?přijít? se tu ukazuje jako slovo ?teologické?, ba přímo ?teologální?, protože říká něco, co se týká samotné přirozenosti Boha. Zvěstování, že ?přichází Bůh? se proto rovná hlásání Boha samého, prostřednictvím jeho podstatného a charakteristického rysu: existence ?Boha přicházejícího?.

Advent vybízí nás věřící uvědomit si tuto pravdu a v důsledku toho jednat. Zní jako spásonosná výzva opakujících se dní, týdnů, měsíců: Probuď se ?Rozpomeň se, že Bůh přichází!?. Ne včera, ne zítra, ale dnes, teď! Jediný pravý Bůh ?Bůh Abrahámův, Izákův a Jakubův?, není Bohem, který přebývá v nebi a přitom se nezajímá o nás a o naše dějiny, nýbrž je Bohem-přicházejícím. Je Otcem, který na nás nikdy nepřestává myslet a zároveň chová extrémní respekt k naší svobodě, touží nás potkat a navštívit: chce přijít, přebývat mezi námi, zůstávat s námi. Jeho ?příchod? je způsoben vůlí osvobodit nás od zla a smrti, od všeho, co brání našemu pravému štěstí. Bůh nás přichází spasit.

Otcové Církve poznamenávají, že ?neustálé přicházení Boha má takříkajíc tutéž přirozenost jako jeho samotné bytí ? soustředí se do dvou hlavních příchodů Krista, jeho Vtělení a jeho návratu ve slávě na konci dějin (srv. Cyril Jeruzalémský, Katecheze, 15,1: PG 33,870). Doba Adventu žije cele touto polaritou. Během prvních dnů spadá tento důraz na očekávání posledního příchodu Pána, jak ukazují i texty dnešní bohoslužby večerních chval. S blížícími se Vánocemi však převažuje připomínka betlémského příchodu, ve kterém dochází k ?naplnění časů?. Mezi těmito dvěma ?projevy? lze nahlédnout ještě třetí, který svatý Bernard nazývá ?prostřední? či ?skrytý?, ke kterému dochází v duších věřících a rozprostírá se jako ?most? mezi prvním a druhým. ?V tom prvním ? píše sv. Bernard ? Kristus byl naším vykoupením, v tom posledním se projevuje jako náš život, v němž je naše odpočinutí a naše potěšení? (Proml.5 O Adventu,1). Archetypem tohoto Kristova příchodu, který bychom mohli nazvat ?duchovní vtělení? je stále Maria. Matka jako Panna stráží ve svém srdci Slovo, které se stalo tělem, takže každá jednotlivá duše a celá církev jsou povolány ke své pozemské pouti, k očekávání Krista, který přichází a k jeho přijetí s neustále obnovovanou vírou a láskou.

Liturgie Adventu tak vynáší na světlo, jak Církev dává hlas onomu očekávání Boha, které je hluboce vepsáno do dějin lidstva; očekávání, bohužel, často dušené a svedené špatnými směry. S Kristem jako Hlavou tajemně sjednocené Tělo, Církev je svátost, tedy znamení a účinný nástroj také tohoto očekávání Boha. V míře, známé pouze Jemu, může křesťanské společenství urychlovat jeho konečný příchod a pomáhat tak lidstvu jít vstříc Pánu, který přichází. A činí to zejména, byť nejenom, svou modlitbou. Podstatné a od modlitby neoddělitelné jsou totiž ?dobré skutky?, jak připomíná modlitba této první adventní neděle, v níž prosíme nebeského Otce, aby v nás posílil ?naši vůli, ať se konáním spravedlivých skutků připravujeme? na setkání Kristem, který přichází. V této perspektivě je Advent více než vhodný k tomu, aby byl časem žitým ve společenství se všemi těmi, kteří ? a díky Bohu jsou mnozí ? kteří doufají ve spravedlivější a bratrštější svět. V tomto úsilí o spravedlnost se do určité míry mohou shodovat společně lidé různých národů a kultur, věřící i nevěřící. Všichni totiž jsou oživováni společnou touhou, byť odlišnou co do motivací, po spravedlivé a pokojné budoucnosti.

Mír je cílem, po němž touží celé lidstvo! Pro věřící je ?mír? jedním z nejkrásnějších jmen Boha, který chce porozumění všech svých dětí, jak jsem to zmínil v uplynulých dnech během pouti do Turecka. Nebem se rozezněl chvalozpěv míru, když se Bůh stal člověkem a narodil se z ženy v plnosti časů (srv. Gal 4,4). Začínáme tedy tento nový Advent ? čas darovaný nám Pánem času ? probuzením očekávání ?přicházejícího Boha? v našich srdcích a naděje, že jeho Jméno bude posvěceno, že přijde jeho království spravedlnosti a pokoje, že bude jeho vůle, jak v nebi, tak i na zemi.

Nechejme se v tomto očekávání vést Pannou Marií, Matkou ?přicházejícího Boha?, Matkou naděje. Ta, kterou budeme za pár dni slavit jako Neposkvrněnou, ať nám vyprosí, abychom byli shledáni svatými a neposkvrněnými v lásce při příchodu našeho Pána, Ježíše Krista, jemuž buď s Otcem a Duchem svatým chvála a sláva na věčné věky. Amen.

Přeložil M. Glaser

Další články z podrubriky Homilie

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti