Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

23.11.2006 

Anglikánský primas Rowan Williams navštívil Benedikta XVI.

Vatikán. Anglikánský primas arcibiskup Canterbury Rowan Williams navštívil dnes ve Vatikánu papeže Benedikta XVI. Podepsali společnou deklaraci a společně slavili polední liturgii hodin v kapli apoštolského paláce Redemptoris Mater. Dnešní návštěva se konala přesně 40 let od historické návštěvy anglikánského primase arcibiskupa Ramseye a Pavla VI., kterou byl zahájen ekumenický dialog za účelem hledání viditelné jednoty. Ve své promluvě při setkání s arcibiskupem Williamsem Benedikt XVI. nejprve připomněl, jak došlo před 1400 lety k navázání vztahů mezi římským a canterburským stolcem, když papež Řehoř Veliký pověřil zvláštní misií sv. Augustina, který pak v Anglii toto biskupství založil. Benedikt XVI. řekl, že během posledních 40 let došlo ve vzájemných ekumenických vztazích k mnoha věcem, za něž je třeba cítit vděčnost. Ve své promluvě řekl mimo jiné:

?Návštěvy arcibiskupů z Canterbury u Svatého stolce vždy posloužily upevnění vzájemných vztahů a hrály důležitou roli při odstraňování překážek, které je rozdělují. V současném kontextu však zvláště v sekularizovaném Západním světě existuje mnoho negativních vlivů, které zraňují křesťany a křesťanská společenství. Během posledních tří let se otevřeně hovořilo o napětích a těžkostech, dotýkajících se anglikánského společenství a vyvolávající nejistotu ohledně jeho budoucnosti. Nedávný vývoj zejména, pokud jde o kněžská svěcení a některé otázky morálního učení, zranil nejen vnitřní vztahy uvnitř anglikánského společenství, ale také vztahy mezi anglikánským společenstvím a katolickou církví. Doufáme, že tyto otázky, které jsou nyní v anglikánském společenství předmětem diskuse a které jsou životně důležité pro hlásání evangelia v jeho celistvosti, dostanou v této diskusi formu, která dá našim vzájemným vztahům budoucnost. Je třeba doufat, že teologický dialog, ve kterém již bylo dosaženo nemalého stupně shody v těchto i jiných důležitých problémech, bude brán vážně ve vašem rozlišování. Při těchto vašich poradách vás budeme doprovázet svou vroucí modlitbou. Chováme živou naději, že anglikánské společenství zůstane založeno na Evangeliu a apoštolské tradici, které formují naše společné dědictví a jsou základem naší společné touhy po dosažení viditelné jednoty.?

Po promluvě Benedikta XVI. pak ve své promluvě anglikánský primas, arcibiskup Rowan Williams mimo jiné řekl:

?Jsem si vědom, že cesta k jednotě není snadná, a že diskuse o tom, jak máme aplikovat evangelium na výzvy vznikající v moderní společnosti mohou často zatemnit nebo dokonce znemožnit dosažení pokroku v dialogu, společném svědectví a službě. V moderním světě má jednání každé části křesťanské rodiny hluboký dopad na ekumenické partnery a jenom hluboce založené přátelství v Kristu nám umožní hovořit spolu čestně o těchto těžkostech, a rozlišovat, jak dosáhnout úplné věrnosti závazkům, které leží na nás jako na Kristových učednících. Přijel jsem sem dnes proto, abychom slavili partnerství mezi anglikány a katolickou církví, ale také proto, že jsem připraven si vyslechnout a chápat ta přesvědčení, o která se se mnou budete chtít podělit.
Na nás jako na pastýřích křesťanské rodiny spočívá úkol být advokáty smíření, spravedlnosti a soucítění v tomto světě, být vyslanci Kristovými a věřím, že poctivá výměna našich přesvědčení nám nedovolí zatemnit to, co můžeme společně prohlásit a podepsat ? naději na spásu a uzdravení v Milosti a Lásce Boha, který se zjevil v Kristu.
?

Benedikt XVI. a anglikánský primas pak podepsali společné prohlášení, ve kterém se mimo jiné praví, že ?existuje mnoho oblastí služby a svědectví, ve kterých lze působit společně?: např. při ?hledání míru ve Svaté zemi? či proti ?hrozbám terorismu?. ?Pravý ekumenismus ? píše se zde ? překračuje teologický dialog a týká se duchovního života a společného svědectví. Věříme, že si budeme navzájem bližší natolik, nakolik budeme moci být společně Božími nástroji při volání každého křesťana ke hlubší poslušnosti našemu Pánu, ve kterém spočívá plnost jednoty a společného života, ke kterému nás zve.?

Anglikánský primas, arcibiskup Rowan Williams pak v rozhovoru poskytnutém Vatikánskému rozhlasu odpovídal na otázku, zda tendence poskytovat biskupské svěcení ženám, o kterém se nyní v anglikánském společenství diskutuje, nepředstavuje ? jak to řekl nedávno kardinál Kasper ?prakticky nepřekročitelnou překážku v úsilí o plnou jednotu?

?Uvědomili jsme si to a bereme to velice vážně. V anglikánské církvi jdeme v této věci už dlouho po cestě teologické reflexe. Jedna část tohoto procesu je poznamenána teologií o kněžském svěcení, která je již vyjádřena v našich dřívějších dokumentech. Ale já myslím, že je naléhavě potřebné, abychom v reflexi pokračovali. Ať už bude rozhodnutí jakékoliv ? a myslím, že kardinál Kasper s tím bude souhlasit ? přesto máme i nadále společnou řeč, v níž můžeme diskutovat a která se zakládá na již dosažených společných přesvědčeních.?

(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
10.7.18 Katolicko-anglikánský dokument na téma eklesiologie
18.4.17 Na pravdu je třeba se ptát doopravdy
14.3.17 Anglikánské nešpory poprvé v historii ve Vatikánské bazilice
27.2.17 Římský biskup navštívil anglikánskou farnost Všech svatých
27.2.17 Papež František plánuje s canterburským arcibiskupem cestu do Jižního Súdánu



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti