Assisi.
Ve františkánské metropoli začal mezinárodní meeting na téma ?Za svět míru, náboženství a kultury v dialogu.? Setkání organizuje římská komunita Sant´Egidio ve spolupráci s umbrijskou biskupskou konferencí. Letošní setkání z cyklu ?Lidé a náboženství? chce připomenout také první ?Světový den modliteb za mír?, svolaný Janem Pavlem II. do Assisi před dvaceti lety, 27. října 1986.
?Nemáme obavy z opakování této události v Assisi. Právě náboženské tradice přece učí, že abychom došli k jádru, je třeba opakovat a jít do hloubky. Jsme přesvědčeni, že logika tohoto setkání je stále potřebnější, zvláště dnes, kdy se zdá, že svět hledá řád v konfliktech a v rozhodnutích, které se konflikty inspirují.?
- říká zakladatel komunity Sant´Egidio, Andrea Riccardi.
Do města svatého Františka se sjeli představitelé různých náboženství, mezi nimi vrchní rabín z Haify, Shear- Yashuv Cohen nebo Ibrahim Ezzedine, poradce vládní rady Spojených Arabských emirátů. Zastoupeny jsou všechny denominace křesťanského východu a západu. Katolickou církev reprezentuje kardinál Paul Poupard, předseda Papežské rady pro kulturu a pro mezináboženský dialog a kardinál Stanislaw Dziwisz. Dvoudenní program zahrnuje 12 diskusí u kulatého stolu s širokým obsahovým rozpětím, od mezináboženského dialogu a ekumenismu po otázky globalizace a soužití různých kultur. Setkání zakončí společné procesí do Dolní baziliky sv. Františka, kde budou přednesena poselství jednotlivých delegací a účastníci připojí své podpisy pod výzvu k míru. Závěrečné ceremonie se zúčastní také italský prezident, Giorgio Napolitano.
Zvláštní poselství zaslal shromáždění do Assisi Svatý otec. Benedikt XVI. poukazuje na prorocký charakter setkání, které svolal před dvaceti lety do Assisi jeho předchůdce, Jan Pavel II. Znovu zdůrazňuje, že náboženská příslušnost se nesmí stávat důvodem nebo záminkou k agresi vůči jiným lidem. Zároveň varuje účastníky meetingu před ?synkretistickými interpretacemi, založenými na relativistických koncepcích.? Také společná modlitba za mír má respektovat odlišnosti vlastní jednotlivým náboženstvím. Vzájemné sbližování, vysvětluje dále Benedikt XVI. ?nesmí vytvářet dojem, že ustupujeme onomu relativismu, který od základu popírá smysl pravdy a možnost k ní dospět.? Náboženství a modlitba má spojovat a ne rozdělovat, připomíná Svatý otec. Proto je třeba pracovat na odstranění bariér a po vzoru Svatého Františka, od jehož konverze letos uplyne 800 let, usilovat o ideál míru.
Nemáme-li zradit Františkovo poselství, píše v závěru svého listu Benedikt XVI., musíme mít stále na paměti, že klíčem k jeho chápání bratrství mezi všemi lidmi bylo radikální rozhodnutí pro Krista.
(job)