Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   3. 5. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Cesty mimo Itálii 

1.9.2006 

Hledání Ježíšovy Tváře musí být touhou všech křesťanů

Promluva Benedikta XVI. na návštěvě v Manoppello, 1.září 2006

Česká sekce RV

Drahý bratře v biskupském úřadě,
drazí bratři a sestry!
Chtěl bych v první řadě poděkovat Pánu za dnešní prosté a důvěrné setkání na místě, kde při pohledu na ikonu Svaté tváře můžeme rozjímat o tajemství Boží lásky. Vám všem přítomným patří můj vřelý dík za srdečné uvítání, ochotu a prozíravost, se kterou jste přijali tuto mou soukromou pouť. Zdravím zejména vašeho arcibiskupa, jenž před chvílí tlumočil vámi sdílené pocity. Díky za dary, které jste mi věnovali a kterých si velmi cením právě pro jejich význam jakožto ?znamení?, jak je nazval Mons. Forte. Jsou totiž znameními vřelého a opravdového společenství, jež pojí lid tohoto drahého abruzzského kraje s Petrovým nástupcem. Zvláštní pozdrav patří vám, zde přítomným kněžím, řeholníkům a řeholnicím i seminaristům. Poněvadž není možné setkat se s celou diecézní komunitou, jsem rád, že ji představujete vy, lidé oddaní služebnému kněžství a zasvěcenému životu nebo ke kněžství směřující. Lidé, které s potěšením považuji za zamilované do Krista a Jím přitahované, kteří celý svůj život zasvětili soustavnému hledání jeho Svaté Tváře. Svůj vděk bych chtěl vyjádřit také hostitelské komunitě otců kapucínů, jež již po staletí pečuje o tuto svatyni představující cíl mnoha poutníků.

Když jsem se před chvílí modlil, myslel jsem na první dva apoštoly, kteří povzbuzeni Janem Křtitelem, následovali Ježíše u řeky Jordánu, jak čteme na začátku Janova evangelia (srov. J 1,35-37). Evangelista vypráví, že Ježíš se k nim obrátil a zeptal se jich: ?Co hledáte?? Oni odpověděli: ?Rabbi, kde bydlíš?? A on: ?Pojďte a uvidíte? (srov. J 1,38-39). Ještě tentýž den jej oba následovali a učinili nezapomenutelnou zkušenost, která je přiměla říci: ?Našli jsme Mesiáše!? (J 1,41). Ten, koho před chvílí považovali za obyčejného ?rabbiho?, se ukázal mít velmi přesnou totožnost, staletími očekávanou totožnost Krista. Jak dlouhou cestu však ještě ve skutečnosti měli tito učedníci před sebou! Nedovedli si ani představit, jak hluboké by mohlo být tajemství Ježíše z Nazareta, jak nevyzpytatelnou a záhadnou by se mohla stát jeho ?tvář?. Její tajemnost je tak veliká, že po třech letech prožitých společně uslyší jeden z nich, Filip, při poslední Večeři: ?Tak dlouho jsem s vámi a ty mne neznáš, Filipe?? A poté následují slova vyjadřující naprostou novost Ježíšova zjevení: ?Kdo viděl mne, viděl Otce? (J 14,9). Teprve po jeho utrpení, když jej potkají vzkříšeného a když Duch osvítí jejich mysli a jejich srdce, apoštolové porozumějí významu slov, které jim Ježíš řekl, a uznají v Něm Božího syna, Mesiáše přislíbeného ke spáse světa. Potom se stanou jeho neúnavnými posly a odvážnými svědky ochotnými podstoupit i mučednictví.

?Kdo viděl mne, viděl Otce?. Ano, drazí bratři a sestry, abychom ?viděli Boha?, je třeba poznat Krista a nechat se prostoupit jeho Duchem, jenž uvádí věřící ?do celé pravdy? (srov. J 16,13). Kdo se setká s Ježíšem, kdo se Jím nechá přitáhnout a je připraven jej následovat až k oběti života, osobně zakusí, jako On na kříži, že pouze ?zrno?, které padne do země a odumře, ?přinese hojný užitek? (srov. J 12,24). Toto je Kristova cesta, cesta absolutní lásky, jež přemáhá smrt; kdo se po ní vydá a ?nenávidí svůj život na tomto světě, uchová si ho pro život věčný? (J 12,25). Žije totiž v Bohu už na této zemi, upoután a proměněn jasem jeho tváře. Toto je zkušenost pravých přátel Božích, svatých, kteří v bratřích, zejména těch nejchudších a potřebných, poznali a milovali tvář Boha, o níž dlouze a s láskou rozjímali v modlitbě. Oni jsou pro nás povzbudivými příklady hodnými následování, ujišťují nás o tom, že vydáme-li se věrně touto cestou, cestou lásky, pak se také my, jak zpívá Žalmista, nasytíme přítomností Boží (srov. Ž 16[17],15).

?Jesu... quam bonus te quaerentibus!? ? Jak jsi dobrý, Ježíši, k těm, kdo Tebe hledají!?, zpívali jste před chvílí ve starobylém hymnu ?Jesu, dulcis memoria?, který bývá připisován sv. Bernardovi. Je to hymnus, jenž na tomto poutním místě zasvěceném Svaté Tváři nabývá jedinečné výmluvnosti a odkazuje k myšlenkám Žalmu č. 23 (24): ?To je pokolení těch, kdo po něm touží, kdo hledají tvář Jakubova Boha? (v. 6). Avšak kdo je tím ?pokolením?, které hledá Boží tvář, jaké pokolení je hodné ?vystoupit na Hospodinovu horu? a ?stát na jeho svatém místě?? Žalmista vysvětluje: jsou to ti, jež mají ?nevinné ruce a čisté srdce?, jež neklamou, jež nepřísahají křivě ke škodě bližního (srov. v. 3-4). K tomu, abychom vstoupili do společenství s Kristem, rozjímali o jeho tváři a rozpoznali ji ve tvářích bratří a každodenních událostech, je tedy zapotřebí ?nevinných rukou a čistého srdce?. Nevinných rukou, totiž bytí osvíceného pravdou lásky, která přemáhá lhostejnost, pochybnost, lež a sobectví; a kromě toho je zapotřebí také čistých srdcí, srdcí uchvácených božskou krásou, srdcí, do nichž je vtištěna Kristova tvář, jak ve své modlitbě ke Svaté Tváři říká malá Terezie z Lisieux.

Drazí kněží, zůstává-li vtištěna ve vás, pastýřích Kristova stádce, svatost Jeho Tváře, nebojte se, neboť i věřící svěření vaší péči Jí budou uchváceni a proměněni. A vy, seminaristé, jež se připravujete být zodpovědnými průvodci křesťanského lidu, nenechte se přitahovat ničím jiným než Ježíšem a touhou sloužit jeho církvi. A podobně bych rád přál i vám, řeholníci a řeholnice, aby každá vaše činnost byla viditelným odrazem Boží dobroty a milosrdenství. ?Hledám Tvou Tvář, Pane?: hledání Ježíšovy Tváře musí být touhou všech nás křesťanů, my jsme totiž ?pokolením?, které nyní hledá jeho tvář, tvář ?Jakubova Boha?. Vytrváme-li v hledání Hospodinovy tváře, bude na konci naší pozemské pouti On, Ježíš, naší věčnou radostí, naší odměnou a slávou navždy: ?Sis Jesu nostrum gaudium, qui es futurus praemium: sit nostra in te gloria, per cuncta semper saecula?.

Toto je jistota, která oživovala svaté vašeho kraje, mezi nimiž bych rád zmínil zvláště Gabriela od Bolestné Panny Marie a Kamila de Lellis, jimž patří naše uctivá vzpomínka a naše modlitba. Se zvláštní úctou se však nyní obracíme na ?Královnu všech svatých?, Pannu Marii, které jsou zasvěceny mnohé svatyně a kaple roztroušené v údolích a horách kraje Abruzzo. Kéž nám Stvořitelova Matka pomáhá také v tom, abychom respektovali přírodu, velký Boží dar, jenž zde můžeme obdivovat při pohledu na tyto nádherné hory, které nás obklopují. Tento dar je však stále vystaven vážnému nebezpečí, totiž že bude znehodnocen, je tedy třeba jej s naléhavostí bránit a ochraňovat. A je to právě naléhavost, jak poznamenal váš arcibiskup, jež je příhodně zdůrazňována u příležitosti Dne úvah a modliteb za záchranu stvoření, který dnes slaví církev v Itálii.

Drazí bratři a sestry, ještě jednou vám děkuji, že jste se zúčastnili našeho setkání, a vám všem i vašim drahým uděluji Boží požehnání starobylou biblickou formulí: ?Hospodin ať vám žehná a ať je vaší stráží. Ať nad vámi rozjasní svou tvář a smiluje se nad vámi. Ať k vám svou tvář obrátí a naplní vás pokojem.? (Num 6,24-26) Amen.

Přeložil Milan Glaser

Další články z podrubriky Cesty mimo Itálii

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 24
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti