Bejrút.
Během nedělního Anděl Páně Benedikt XVI. opakoval svou výzvu k ?okamžitému zastavení palby? a nastolení ?spravedlivého a trvalého míru? na Středním východě. Již 1000 lidských životů si vyžádal za 27 dní svého trvání válečný konflikt v Libanonu, což je ? jakkoliv nelze lidské životy vidět jen ve statistikách ? skoro 100krát více než v Izraeli. Přitom děti, které byly zabity při ozbrojených útocích, lze počítat pouze v Libanonu. Bylo jich několik desítek. I dnes pokračovalo bombardování izraelskými vojenskými silami v Libanonu, kterému padlo za oběť 40 životů, z nichž 9 dětí, stejně tak jako pokračovalo ostřelování Galileje libanonským Hizzboláhem asi dvaceti raketami, které si vyžádaly životy 12 příslušníků izraelských vojenských záloh.
V Libanonu je stále obtížnější distribuce humanitární pomoci. Maronitský patriarcha, kardinál Nasrallah Sfeir varoval a odsoudil všechny, kteří se ?snaží obohatit na dramatu svých spoluobčanů?. Řekl to během kázání při nedělní liturgii. ?Kdo tak činí ? řekl dále patriarcha ? obohacuje se penězi, které patří uprchlíkům, a potřebným, obětem této katastrofy?. O humanitární situaci v Libanonu hovoří. O. Casimiro Gaiowy, salesián z domu Don Bosca v El Houssoun, nedaleko Bejrútu:
Situace je každým dnem horší. Čím déle trvá, tím větší je počet uprchlíků. Dnes můžeme jasně říci, že máme co do činění se čtvrtinou populace Libanonu, která je na útěku, tedy více jak milion. Chybí všechno, naposledy jsem slyšel ? ale nevím, zde je to pravda ? že za jednu láhev pitné vody kdosi žádal až 10 dolarů. I psychologický, morální stav je stále horší. Návrh rezoluce OSN zatím nedal libanonskému lidu, zvláště uprchlíkům, žádnou naději.
Benedikt XVI. opakoval své výzvy k usmíření. Jaká je odezva jeho na slova?
Odezva v naší zóně je taková, že lidé se snaží více pomáhat, zvláště zdejší křesťané; lidé přijímají více uprchlíků a žijí zde společně křesťané i šíiti, kteří sem přišli. Zatím si křesťané opravdu uvědomují, že musí svědčit o tom, že mír je možný.
Existuje nebezpečí, že křesťanská komunita z Libanonu úplně odejde?
Prozatím ne. Křesťané zůstali ve svých obydlích. Máme obavy o budoucnost, protože, budou-li se křesťané cítit ohroženi, mohlo by to vyvolat masovou migraci. Situace, která by to mohla dát do pohybu, je zničení země. Jak se nyní, po vraždách na severu Izraele, bude Izrael ?mstít?? Slyšeli jsme, že existují plány na zničení elektrických centrál, zásobáren pitné vody... To by byla totální zkáza pro tuto zemi. Proto nevím, kdo myslí na to, že zůstane, kdo bude schopný i nadále v Libanonu žít...
(mig)