Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.6.2006 

Úkolem je předat živou a radostnou zkušenost víry novým generacím

Vatikán. Papež Benedikt XVI. včera večer zahájil v bazilice sv.Jana na Lateránu konferenci římské diecéze na téma Radost víry a výchova nových generací. V úvodu své promluvy Svatý otec připomněl, že první podnět k pastorační pozornosti zaměřené na rodiny a mladou generaci v římské diecézi dal již před deseti lety Jan Pavel II. svou myšlenkou o Městské misii.

Potřeba náboženské výchovy nových generací je úkol stále nový, připomněl Benedikt XVI., ?neboť odhalit krásu a radost víry je cesta, po níž se vydávají stále nové generace a do této cesty vkládají to, co je každému člověku nejvlastnější, tedy srdce, mysl, svobodu a hluboký vztah s Pánem.?

?Radost víry je radost, která má být sdílená, jak píše apoštol Jan: To, co jsme slyšeli a viděli (Slovo života), to zvěstujeme i vám, kteří s námi máte společenství... aby vaše radost byla úplná.? (1 Jan 1,3 ? 4). Proto je výchova nových generací ve víře stále velkým a základním úkolem, který se týká celého křesťanského společenství.?

Důležitost tohoto úkolu je pak podle Svatého otce o to naléhavější při pohledu na současnou sekularizovanou společnost a kulturu. V ní lze rozeznat dvě linie, kterou jsou protichůdné křesťanské zvěsti a mají velký vliv na mladé lidi, kteří stojí před životními volbami: Jedna je agnosticismus, který se snaží umlčet náboženský cit a smysl uložený do naší přirozenosti a nahradit ho kalkulem a vypočítavostí. Druhá je relativismus, který popírá všechno posvátné, tradiční hodnoty obrací naruby a tím činí osoby ještě nevyrovnanější, zranitelnější a nejistější.

Právě do této situace přicházíme dnes s novou potřebou hlásat Kristovo evangelium jako radostnou zprávu, která ? a v této souvislosti připomněl Svatý otec svou encykliku Deus caristas est ? vychází ze setkání, z radostného prožitku lásky, z poznání, že jsme Bohem milováni, a dokonce, že jsme tak milováni, že za naší spásu dal Bůh svého Syna, aby On svou ?smrtí naši smrt přemohl a Vzkříšením obnovil život.? Tento prožitek lásky je třeba učinit konkrétním, tak, aby jej bylo možné předat novým generacím. To je úkol pro rodiče, kněze, katechety, vychovatele.

?Především dospívající a mladí, kteří uvnitř sebe pociťují silnou potřebu lásky, se musí zbavit přetrvávajícího předsudku, že křesťanství svými přikázáními a zákazy klade překážky radostné lásce a že brání plnému prožitku štěstí, které plyne ze vzájemné lásky muže a ženy. Naopak, křesťanská víra a etika nechtějí udusit, ale oživit a posilnit lásku, učinit ji svobodnou, a to je smysl deseti přikázání, které nejsou sérií NE, ale velkým ANO lásce a životu.?

Láska mezi mužem a ženou směřuje k přesahu sebe samé, aby se stala základem opravdové radosti a i odpovědí na lidskou touhu po věčnosti. Proto se může plně realizovat jen v manželství, zdůraznil Svatý otec.
Z křesťanského pohledu nelze oddělit lásku k Bohu od lásky k bližnímu, a právě dnes se jeví potřeba, učinit ji více konkrétní v pomoci bližním. V konkrétním vztahu k druhým pak můžeme naplňovat druhý rozměr víry, který je v osobním vztahu, v osobním odevzdání se Ježíši Kristu. Jen On totiž může naplnit naše srdce opravdovou radostí a svobodou. V Něm se také naplňují všechny aspirace lidského rozumu. Proto Svatý otec rovněž povzbudil mladé lidi a jejich vychovatele ve víře, aby se nebáli konfrontovat s všemi poznatky vědy a poznání. Nesmějí však zapomínat, že na cestě Pravdy a Lásky, kterou je Kristus, je nejúčinnějším nástrojem a pomocí modlitba. V ní nacházíme autentické a plné spojení s apoštoly a Pannou Marií ve večeřadle, v ní prožíváme plné společenství církve shromážděné před Eucharistií, v ní nacházíme i svá konkrétní životní povolání.

Jak na závěr připomněl mládeži Svatý otec, je to cesta, která vede k opravdové radosti a smyslu života i tam, kde se v hluku denních událostí zapomíná na Boha, a mezi tyto oblasti patří v jistém smyslu i Řím. ?Z tohoto zapomínání pochází pocit prázdnoty a nespokojenosti. Právě porto jsme povoláni k tomu, abychom se stali svědky naděje, misionáři živého Boha, a tak pomáhali všem naším bratřím nalézt smysl a radost života,? zdůraznil na závěr Benedikt XVI.

(pec)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.9.18 Papež: Boží vlídnost nevede k sentimentalismu, ale k sebepřekonání
24.7.18 Pius VII. chodil obsluhovat chudé i jako papež – říká majitel muzea papežských pamětihodností
30.6.17 Papež František: Dialog vyžaduje postoj vstřícnosti
23.6.17 Papež František: Ježíš osvobozuje přátelství od sentimentalismu
2.6.17 Vatikán sází na elektrická autaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti