Vatikán.
Velkého setkání nových hnutí a komunit působících v církvi s Benediktem XVI. se mimo jiné zúčastní také zástupci komunity Archa a hnutí Comunione e Liberazione. Právě zakladatelé těchto dvou hnutí Jean Vanier a mons. Luigi Giussani byli společně s Chiarou Lubichovou hlavními postavami, které vystoupily při I.setkání nových hnutí 30. května 1998 s Janem Pavlem II.
Komunita Archa vznikla s cílem pomoci v integraci mentálně postižených lidí do společnosti. Založil ji v malé vesnici na sever od Paříže Jean Vanier v roce 1964. Jeho dílo se brzy rozšířilo, takže dnes Archa působí ve 110 komunitách a v bezmála 30 zemích.
O významu letošního setkání nových hnutí pro Archu hovoří Luisa Rossi, členka mezinárodní Federace Archy:
Jak Archa může prožívat téma letošního Kongresu nových hnutí, který bude probíhat od zítřka v Rocca di Papa a které zní: Krása být křesťany a radost to sdělovat??
?Krása být křesťany myslím spočívá právě v pohledu, jímž se díváme na druhé. My žijeme a pracujeme s lidmi, kteří podle obecného mínění nejsou příliš ?krásní?. Blízkost člověka s nějakým mentálním handicapem často zneklidňuje, protože to nejsou většinou lidé ve fyzické harmonii. Tím se učíme chápat evangelium, které nás přivádí k pohledu na milovanou osobu bez ohledu na to, jak vypadá. Je to možné díky objevení lásky, která je základem křesťanské víry. Myslím tedy, že naše síla má být taková, aby dokázala tuto lásku předat dále, lásku k lidem bez ohledu na to jak vypadají. Tak abychom mohli říct, že je zde vnitřní krása, krása srdce. Snažíme se o to tím, že žijeme společně s postiženými, že máme radost být s nimi navzdory odlišnostem a rušivým vlivům.
Takové je i dnešní poselství Jeana Vaniera: přijetí druhého v jeho odlišnosti a v jeho křehkosti. Je to poselství o přijetí toho, co je jiné, a to nás učí být opravdovými tvůrci pokoje.?
Hnutí Communione e liberazione založil jeden z nejoblíbenějších italských kněží don Luigi Giussani v polovině 50. let. Jeho hlavní myšlenkou je spojit každodenní prožívání různých situací s živou přítomností Krista, jako základu celé naší osobní skutečnosti. Křesťanská tradice není něco vzdáleného, ale to, co sami na sobě neustále znovu prožíváme.
Jak se toto hnutí, působící dnes asi v 50 zemích světa, připravuje na setkání s Benediktem XVI.?
Hovoří Julian Carron, který vedení hnutí převzal po smrti dona Giussaniho v loňském roce:
?Připravujeme se modlitbou a přicházíme do Říma s tímto přáním: naslouchat Benediktu XVI., jeho slovům, která jsou světlem na naší cestě v církvi i v životě. Setkání s ním a s dalšími hnutími je pomocí na naší cestě víry, abychom ještě více objevili opravdovou povahu křesťanství a jeho krásu.?
Letošní setkání již proběhne bez dona Giussaniho?
?Všechno to, co prožíváme, je právě díky donu Giussanimu, díky tomu, co nám zanechal. Všechno, co jsme prožili od jeho smrti, je svědectvím o tom, že je s námi, z nebe nám pomáhá a vede nás.?
(pec)