Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.5.2006 

Kněžství není cestou ke kariéře

Vatikán. Během mše svaté, kterou sloužil ve Vatikánské bazilice včera, kdy církev slavila neděli Dobrého pastýře, Benedikt XVI. udělil kněžské svěcení 15. jáhnům římské diecéze. Zároveň připadl na tuto neděli Světový den modliteb za duchovní povolání.
Tato témata byla také obsažena v homilii, kterou Svatý otec pronesl při mši svaté. V jejím úvodu zmínil, že obraz pastýře pochází z prastarých dob. Králové starého Východu se nechávali zobrazovat jako pastýři svých národů. Ve Starém zákoně to byli právě Mojžíš a král David, kteří předtím, než byli povoláni stát se pastýři Božího lidu, pracovali jako pastýři stád. Ezechiel pak používá obraz pastýře i pro samotného Boha.
S Ježíšem přichází naplnění tohoto předobrazu: On sám je Dobrým pastýřem, kterým Bůh pečuje o své stvoření, o člověka.
Svatý Petr, kterého Ježíš vyzývá, aby pásl jeho ovce, nazývá Ježíše ?arcipastýřem?, a tím chce říci, že pastýřem Ježíšova stáda lze být jen skrze Něho, skrze niterné spojení s Ním.

?A právě to se vyjadřuje svátostí kněžství: kněz je jím cele včleněn do Krista, aby před Ním a v jednotě s Ním plnil službu jediného Pastýře, v němž Bůh jako člověk chce být naším Pastýřem.?

Svatý otec se pak v homilii dále věnoval evangelnímu úryvku, v němž se uvádějí tři základní vlastnosti opravdového pastýře: dává život za své ovce, zná je a ony znají jeho, a služba jednotě. V úryvku z Janova evangelia se dále uvádí, pokračoval Svatý otec, že ?kdo nevchází do ovčince dveřmi, ale vniká tam jinudy, je zloděj a lupič.? (Jan 10,1).
Slovo ?vniká? evokuje situaci, kdy chce někdo překročit hranice, aby dospěl tam, kam by legitimně vstoupit nemohl.

?Vniknout ? zde je možné vidět také obraz kariérismu, snahy ?dostat se nahoru?, zabezpečit si pozici pomocí církve, nesloužit, ale nechat si sloužit. Je to obraz člověka, který prostřednictvím kněžství chce získat důležitost, stát se významnou osobou, kdo se chce nechat unášet ambicemi, a nikoli pokornou službou Ježíši Kristu. Ale jediným legitimním vzestupem v kněžské službě je kříž. To je brána, dveře do ovčince.?

Jak dále zdůraznil Svatý otec, kněz se musí vyhýbat světským pokušením tohoto druhu. Do kněžství se vstupuje úplným odevzdáním se Kristu, takže kněz už se neřídí vlastními touhami, ale následuje jeho volání, i když toto volání bude v protikladu s požadavky jeho vlastní seberealizace. Touhou kněze má být to, aby jeho vůle co nejvíce splynula s vůlí Kristovou.
Při výkladu první z vlastností Dobrého pastýře, který dává život za své ovce, se Svatý otec věnoval opět prvořadému postavení Eucharistie v kněžském životě.

?Pro kněze je velmi důležité každodenní slavení Eucharistie, v níž se stále znovu vyjevuje toto tajemství, v níž se stále znovu vkládá do rukou Božích, zakouší radost z toho, že On je přítomen, přijímá mne, stále znovu mne pozvedá a vede mne. Eucharistie se pro nás musí stát školou života, v níž se učíme dávat vlastní život.?

Kněz pak má dávat život za své ovce nejen v hodině smrti a nejen jako projev mučednictví. Má dávat život den po dni. ?Je zapotřebí učit se každý den, že svůj život nevlastním pro sebe? Jen ten, kdo dává vlastní život, jej nalézá,? zdůraznil Benedikt XVI.

Svatý otec se pak také věnoval problému jednoty církve. ?Misijní poslání Ježíše se týká celého lidstva, a proto i církev má zodpovědnost za celé lidstvo, aby poznalo Boha, který se pro nás stal člověkem, trpěl, umřel a byl vzkříšen.?
?Církev se nikdy nemůže spokojit s tím stádcem, které již má. Nemůže se pohodlně soustředit na hranice vlastního území. Je pověřena, aby měla univerzální zaměření, musí se starat o všechny.?

Právě tento úkol musí podle papeže církev promítnout do své aktuální misijní činnosti. Kněz musí kromě pastorační starosti o vlastní stádce stále znovu vycházet na cesty a pole s pozváním na svatební hostinu svého Pána, jít s tímto pozváním i za těmi, kteří o tom ještě nikdy neslyšeli.

?Svěřme se Dobrému pastýři, také vy drazí bratři, kteří přijmete kněžské svěcení, aby On vás vedl a provázel po všechny dny, a aby vám pomohl stát se dobrými pastýři Jeho stád,? zakončil svou homilii při včerejší mši svaté ve Vatikánské bazilice Benedikt XVI.

(pec)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti