Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Svatý otec

 Urbi et Orbi 

16.4.2006 

Kristus otevřel zemi dokořán k nebi

Velikonoční poselství URBI ET ORBI

Česká sekce RV

Drazí bratři a sestry!

Christus resurrexit! ? Kristus vstal z mrtvých

Prostřednictvím noční pobožnosti jsme mohli znovu prožít rozhodující a stále aktuální událost zmrtvýchvstání, ústřední událost křesťanské víry. Byly zažehnuty nesčetné velikonoční svíce, aby symbolizovaly světlo Krista, které navždy přemohlo temnoty hříchu a zla a osvítilo a nadále osvěcuje lidstvo. Právě dnes znovu zaznívají mocná slova, jež ohromila ženy, které za úsvitu prvního dne po sobotě zamířily k hrobu, kam byla uložena mrtvola Krista, rychle sňatá z kříže. Smutné a zdrcené ztrátou svého Mistra našly velký kámen odvalený a poté, co vstoupily do hrobu, zjistily, že jeho tělo tam není. Zatímco tam stály nejisté a bezradné, dva muži v zářivých oděvech je překvapili slovy: ?Proč hledáte živého mezi mrtvými? Není tady, byl vzkříšen? (Lk 24, 5-6). "Non est hic, sed resurrexit.? Od toho rána tato slova nepřestávají zaznívat vesmírem jako radostná zvěst, která zůstává po staletí nezměněna a zároveň plna nekonečných a stále nových ohlasů.

?Není zde... byl vzkříšen.? Nebeští poslové především sdělují, že Ježíš ?není tady?. Boží Syn nezůstal v hrobě, protože nemohl zůstat vězněm smrti (srov. Sk 2, 24) a hrobka nemohla zadržovat ?Živého? (Zj 1, 18), který je samým pramenem života. Jako Jonáš v břichu velryby, stejně tak ukřižovaný Kristus zůstal pohlcen v nitru země (srov. Mt 12, 40) v sobotu. Ona sobota byla opravdu ?slavným dnem?, jak píše evangelista Jan (19, 31), nejslavnějším v dějinách lidstva, protože ?Pán nad sobotou? (Mt 12, 8) dovršil dílo stvoření (srov. Gen 2, 1-4a) a povýšil člověka i celý vesmír ke svobodě a slávě Božích dětí (srov. Řím 8, 21). Když bylo toto mimořádné dílo dovršeno, bezduchým tělem pronikl oživující dech Boha a po prolomení břehů hrobu slavně vstalo z mrtvých. Proto andělé prohlašují: ?není zde?, už se nemůže nacházet v hrobě. Putoval po zemi lidí a jako všichni skončil své putování v hrobě, ale přemohl smrt a naprosto novým způsobem, činem z čisté lásky, otevřel zemi, dokořán ji otevřel k nebi.

Díky křtu, který nás do Něho ?vtěluje?, se jeho vzkříšení stává naším zmrtvýchvstáním. Předpověděl to prorok Ezechiel: ?Hle, já otevřu vaše hroby a vyvedu vás z vašich hrobů, můj lide, a přivedu vás do izraelské země? (37, 12). V den Velikonoc tato prorocká slova nabývají zvláštního významu, protože dnes se naplňuje příslib Stvořitele, dnes, také v této naší době poznamenané neklidem a nejistotou, znovu prožíváme událost vzkříšení, která změnila náš život, změnila dějiny lidstva. Nevědomě od Krista někdy očekávají naději také ti, kdo jsou dosud tísněni pouty utrpení a smrti.

Kéž duch Zmrtvýchvstalého přinese úlevu Africe, bezpečnost obyvatelstvu v Dárfúru, které žije v dramatických humanitárních poměrech, jež se již stávají nesnesitelnými; obyvatelstvu v oblasti Velkých jezer, kde se mnohé rány ještě nezacelily; národům Afriky, jež touží po smíření, spravedlnosti a rozvoji. Kéž v Iráku konečně nad tragickým násilím, které nadále nemilosrdně přináší oběti, převládne mír. Ze srdce přeji mír také těm, kteří jsou zapojeni do konfliktu ve Svaté zemi, a vybízím všechny k trpělivému a vytrvalému dialogu, jenž by odstranil staré i nové překážky, zamezil pokušením použít represálie a díky němuž by nové generace mohly být vedeny k vzájemnému respektu. Ať mezinárodní společenství, které znovu potvrdilo právo Izraele existovat v míru, pomůže palestinskému lidu překonat nesnadné poměry, v nichž žije, a položit základy své budoucnosti na právoplatném státu. Kéž duch Zmrtvýchvstalého znovu uvede do pohybu úsilí zemí Latinské Ameriky, aby byly zlepšeny životní podmínky milionů občanů, aby byla učiněna přítrž zavrženíhodným únosům a aby bylo upevněno fungování demokratických institucí v duchu svornosti a skutečné solidarity. Co se týká mezinárodní krize spojené s jadernými zbraněmi, kéž se prostřednictvím seriózních a poctivých jednání dospěje k čestné dohodě pro všechny a kéž odpovědní představitelé národů a mezinárodních organizací najdou vůli zabezpečit mírumilovné soužití mezi etniky, kulturami a náboženstvími a zabránit hrozbám terorismu.

Kéž dá Vzkříšený Pán všude pocítit svou sílu života, pokoje a svobody. Slova, jimiž o velikonočním ránu anděl ujistil bázlivá srdce žen, jsou dnes adresována všem: ?Nemějte strach... není zde. Byl vzkříšen? (Mt 28, 5-6). Ježíš vstal z mrtvých a přináší nám pokoj, On sám je pokojem. Právě proto církev rozhodně opakuje: ?Kristus vstal z mrtvých ? Christos anésti?. Neboj se, lidstvo třetího tisíciletí, a otevři Mu své srdce. Jeho evangelium plně ukojí žízeň po míru a štěstí, která sídlí v každém lidském srdci. Kristus je nyní živ a putuje s námi. Nesmírné tajemství lásky!

Christus resurrexit, quia Deus caristas est!Alleluja

Překlad P. Josef Koláček, SJ

Další články z podrubriky Urbi et Orbi

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
5.6.06 Konec doby velikonoční
16.4.06 První velikonoční Urbi et orbi Benedikta XVI.
16.4.06 Velikonoční vigilie
15.4.06 Program: vigilie a slavnost Vzkříšení Páně
14.4.06 Velký pátek 2006Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti