Vatikán.
?Deus caritas est? ? Bůh je láska, tak nazval Benedikt XVI. svou první encykliku. Papežský dokument představil v tiskovém středisku Svatého Stolce prefekt Kongregace pro nauku víry, arcibiskup William Levada, kardinál Renato Martino ? z titulu předsedy Papežské rady
Iustitia et Pax - a arcibiskup Paul Josef Cordes, šéf Papežské rady
Cor unum, která má na starosti charitativní činnost Svatého otce.
Programový dokument pontifikátu se dotýká samotných základů křesťanské víry. Skládá se ze dvou částí ? ?spekulativní? a ?aplikované?. Obsah encykliky
Deus caritas est stručně charakterizoval arcibiskup Levada:
?Encyklika ukazuje lásku k bližnímu a církevní angažovanost v charitativních dílech jako naplnění přikázání lásky, zakořeněného v samotné podstatě Boha, který je láskou. Encyklika vyzývá církev, aby se věnovala dílům milosrdenství ? diakonii ? které jsou podstatnou částí její existence a poslání.?
Vedoucí Papežské rady Iustitia et Pax, kardinál Martino, si všímá souvislosti mezi spravedlností a láskou. Mimo jiné jde o sociální učení církve. Více než sto let církev předkládá lidstvu zásady k řešení problémů, s nimiž se bezúspěšně potýkaly různé ideologie, například ? v dokumentu zmíněný ? marxismus.
?Těm, kdo obviňovali církev, že nestihla naskočit do vlaku dějin, dějiny samotné ukázaly, že církev čekala na tentýž vlak na příští stanici. V tomto tvrzení není ani stín triumfalismu. To je výsledek historické hermeneutiky.?
Charitativní služba křesťanů vyplývá z víry. Není tedy pouhou filantropií ? uvedl při prezentaci encykliky arcibiskup Cordes. Předseda Papežské rady Cor Unum zdůraznil, že věřící velkoryse odpovídají na prosby o pomoc. Jako konkrétní příklad uvedl sumu 400 milionů dolarů, kterou katolická Charita vybrala na pomoc obětem tsunami. Vzhledem k výzvám současného světa přišel čas definovat, čím je pro církev služba pro dobro lidstva.
?Sociální nauka církve a teologie lásky jsou si blízko, ale nejsou totožné. První upozorňuje na etické ukazatele v hledání společného dobra, vztahuje se tedy k politické a sociální oblasti. Na druhou stranu individuální nebo organizovaný zájem o utrpení bližního nevyžaduje rozvinuté učení. Vyplývá totiž bezprostředně z víry.?
- říká arcibiskup Cordes.
(job)