Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   28. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

2.12.2005 

Cantalamessa: Máme stejný úkol jako apoštolové v před-křesťanské době

Vatikán. Dnes se za přítomnosti Svatého otce v kapli Redemptoris Mater uskutečnila první adventní homilie kazatele papežského domu, františkána P.Raniera Cantalamesy, na téma Víra v Krista dnes a na počátku Církve.
Na začátku kázání pater Cantalamessa poděkoval Svatému otci za projevenou důvěru k pokračování adventních promluv, které připravoval i za pontifikátu Jana Pavla II.

V úvodu své promluvy si kazatel papežského domu položil hlavní otázku: Jakou roli hraje Ježíš v naší společnosti a naší kultuře? Odpověď zní, že na jedné straně se o Ježíši hodně mluví, publikují se články, vytvářejí muzikály a filmy, takže se vytváří z tohoto tématu jakýsi žánr a móda. Některá díla tohoto druhu vycházejí z promyšlené snahy o zaručený zisk a o získání reklamy za nejnižší cenu.

Pokud se však podíváme na přítomnost Krista v naší společnosti z prostředí víry, do které především náleží, vidíme zarážející a zneklidňující nepřítomnost, ba často přímé odmítání jeho osoby. Zatímco větší část společnosti se v mnoha tradičně křesťanských zemích deklaruje, jako věřící, tato víra je pouze vírou v nejvyšší bytost, v Něco, a Ježíš Kristus je prakticky nepřítomný v tomto typu religiozity.

Tváří v tvář situacím, kdy se opakuje nezájem o kázání Pavla na Areopagu, musí křesťané stále nacházet povzbuzení v Ježíšových slovech: ?Buďte dobré mysli. Já jsem přemohl svět.? (Jan 16,33) Nepřemohl svět jen tehdejší, ale i dnešní, svět ve všech dobách, se vším, čím vzdoruje a odporuje evangeliu. Nemáme tedy důvod ke strachu a malomyslnosti.

?Jsou k smíchu všechna proroctví o neodvratném konci Církve a křesťanství v budoucí technologické civilizaci. My máme proroctví hodnověrnější, které se toho týká. Tváří v tvář falešným prorokům můžeme opakovat: ?Nebe i země pominou, ale má slova nepominou.? (Mt 24,35).?

V další části se pater Cantalamessa věnoval způsobům evangelizace v tomto světě. ?Pro re-evangelizaci post-křesťanského světa je nezbytné to, co podnikli apoštolové pro evangelizaci světa před-křesťanského.? Tyto dvě situace mají mnoho společných znaků.

Všichni autoři Nového zákona vycházejí ze společné tradice, která vychází z Ježíše, když byl na této zemi (paradosis). Tato tradice nabízí dva aspekty: kázání neboli zvěstování (kerygma), které ohlašuje to, co Bůh vykonal v Ježíši z Nazaretu, a potom navazující složku ?učení? (didaché), která předkládá etické normy a správné způsoby jednání pro věřící. Z první složky vychází evangelium, z druhé pak zákon neboli přikázání, které se shrnuje v lásce jako největším přikázání.

Pro re-evangelizaci pak je zapotřebí vyjít z kerygmatu, z ohlášení dvou základních událostí: Ježíš zemřel za naše hříchy a vstal z mrtvých pro naše ospravedlnění. Dospět k víře znamená náhlé a ohromující otevření očí a vidění tohoto světla: Ježíš je Pán.

Pater Cantalamessa v této souvislosti upozornil, že v dnešní Církvi je více pastýřů než rybářů, a že se mnohdy více pozornosti věnuje těm, kteří chodí do kostela, a méně těm, kteří jsou vzdáleni. Zde potom více pozornosti získávají rozmanití kazatelé jiných církví.

Co tedy znamená, že Ježíš je Pán? ?Znamená to přijmout rozhodnutí. Je to jako říci: Ježíš Kristus je můj Pán, jemu se cele odevzdávám, nechci žít nadále sám pro sebe, ale pro Něj, který zemřel a vstal z mrtvých za mne. Znamená to proniknout Evangeliem vše, co děláme, celé naše bytí, znamená to ? slovy Jana Pavla II. ? otevřít brány Kristu dokořán.?

(pec)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.12.20 Cantalamessa: Klíč k pochopení Vtělení dává pokora
14.12.20 Cantalamessa: Naším pevným bodem je věčnost
5.12.20 Cantalamessa: Memento mori - S pandemií přišel čas znovu mluvit o smrti
30.11.20 Otec Raniero Cantalamessa – kardinál, který zůstává kapucínem
27.11.20 Adventní meditace pro římskou kurii tentokrát o “věčných pravdách” v čase pandemieHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti