Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   13. 12. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty



O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 Společné dědictví aneb Židovské kořeny eucharistie 

22.10.2005 

Beraka

Blahořečení Boha

Aleksander Kowalski

Nejtypičtější formou židovské modlitby je beraka ? tedy ?požehnání?. Výraz je odvozen z trpného příčestí slovesa barak ?žehnat?. Po slovech ?Kéž je požehnán Hospodin? je vždy uveden důvod, proč se mu vzdává díky a chvála. S nejstaršími dvěma příklady krátkých barakot se setkáme ve Starém zákoně už v Pěti Mojžíšových knihách, v Genezis a v Exodu. První z těchto modliteb pronesl Abrahámův služebník, když se mu podařilo najít ženu pro Izáka, syna svého pána: ?Kéž je blahoslaven Hospodin, Bůh mého pána Abraháma, který neváhal projevit svou milost a věrnost mému pánu, protože mě na cestě dovedl do domu příbuzných mého pána? (Gen 24,27). Druhou beraka vyslovuje Mojžíšův tchán, když mu zeť vypočítal, co všechno Bůh učinil pro Izraelity. Jetro tehdy řekl: ?Kéž je blahoslaven Hospodin, který vás osvobodil z rukou Egypťanů a z rukou faraona... Nyní už vím, že Hospodin je větší než všichni ostatní bohové.? (Ex 18, 10-11).

Myšlenka blahořečení Boha se vine celou Biblí. Často se objevuje v žalmech, a v pozdějších knihách Starého Zákona ? jako například u Nehemiáše nebo Daniela ? dostává podobu dobře známou ze synagogální liturgie, která se v těch dobách už formovala. V židovské tradici se podobná blahořečení recitují také při rodinném stolet, a to nejen při paschální večeři, ale při každém jídle. Před tím, než se jí chléb, pán domu říká: ?Blahoslavený jsi Hospodine, náš Bože, Králi celého světa, který ze země vydáváš chléb.? Všichni přítomní na to odpovídají: ?Amen?. Po jídle následuje ještě požehnání nad posledním kalichem vína.

Požehnání má v Bibli bohatý, hluboce personalistický význam. Skrývá se v něm setkání s druhou osobou a dar úzce spojený s životem. Především Bůh obdařuje lidi svým požehnáním. Po Bohu je zdrojem života otec rodiny ? právě on žehná svým dětem. Toto spojení požehnání s životem se v Bibli projevuje tím, že požehnání patří vždy jen živým stvořením. Mrtvé předměty mohou být vyhrazeny pro Boží službu, posvěcené Jeho přítomností, ale nežehnají se. Tak je tomu také v pobiblické tradici judaismu. Talmud obsahuje zvláštní traktát o žehnání, nazvaný Berakot. V něm najdeme výraz ?požehnaný chléb?, ale tomu je třeba rozumět jako zkratce, která zamená: ?chléb, nad kterým bylo vysloveno požehnání? ? to znamená díkuvzdání obrácené k Bohu.

Svým způsobem je paradoxní to, že slabší může žehnat silnějšímu ? a zejména, že člověk může blahořečit Boha. Nejde ovšem o to, že by Ho jakkoliv obdarovával ? to přece není možné ? ale o poděkování za Jeho dobrodiní, vyznání jeho štědrosti a dobroty.

Právě takový je charakter Eucharistie. Toto řecké slovo znamená ?díkuvzdání?. Ve starověkých překladech Starého Testamentu se ovšem hebrejský výraz beraka nikdy nepřekládá do řečtiny jako eucharistía, ale jako eulogía ?blahořečení?. Obsahově se nicméně termíny beraka a eucharistia shodují.

Liturgie podle latinského mešního řádu, tak jak byla obnovena po II. Vatikánském koncilu, výrazně navazuje na židovskou beraká v modlitbě při přípravě obětních darů: ?Požehnaný jsi Hospodine, Bože celého světa, z Tvé štědrosti jsme přijali chléb, který Ti přinášíme, je to plod země a plod lidské práce... Požehnaný jsi Hospodine, Bože celého světa, z Tvé štědrosti jsme přijali víno, které ti přinášíme, je to plod révy a plod lidské práce... Požehnaný jsi, Bože, na věky.?

Každá eucharistická modlitba ? v západní tradici tak ve východních obřadech ? je právě hluboce pojatou beraka, tedy blahořečení Boha, díkuvzdání za jeho dobrodiní, kterými se projevuje v dějinách spásy ? jak celého lidstva, tak i naší osobní. V Eucharistii se setkáváme s Kristem, který je ?osobně Božím požehnáním pro svět? ? jak řekl Benedikt XVI. v homilii při mši svaté před letošním procesím Božího Těla v Římě. Současný papež je nepochybně velmi citlivý k významu slova ?žehnat?. Jméno Benedikt ? latinsky Benedictus ? totož znamená ?požehnaný.?

Další články z podrubriky Společné dědictví aneb Židovské kořeny eucharistie

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 24
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti