Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

6.10.2005 

Zasedání biskupského synodu - 6. 10 dopoledne

Vatikán. Zasedání biskupského synodu pokračuje 6. října na dvou generálních kongregacích ? dopolední a odpolední. První předsedal nigerijský kardinál Francis Arinze, prefekt Kongregace pro liturgii a svátosti. Vystoupilo na ní 21 synodních otců. Kromě čtyř šéfů dikasterií římské kurie a preláta Opus Dei to byli biskupové ze tří latinskoamerických zemí: Salvadoru, Mexika a Haiti, dva z Oceánie ? z Papuy Nové Guiney a z ostrova Guam, z jedné africké země ? totiž z Nigeru ? a 8 evropských biskupů: z Rakouska, Rumunska, Holandska, Anglie, dva z Německa, dva z Francie a po jednom z Itálie a z Polska.

Také čtvrtého dne synodu se účastní osobně papež Benedikt XVI. V úvodní meditaci se kardinál Martinez Somalo zaměřil na osobu kněze, jako muže oběti, nejen v eucharistickém smyslu, ale i jako oběti vlastní osoby, jako ten, kdo se stává Kristovým nástrojem a od Něho odvozuje veškerou svou činnost.

V mnoha příspěvcích synodních otců zaznívala starost o správné chápání eucharistie jako Kristovy oběti. Ve společnosti, kterou vyčerpává konsumismus jí vlastní, často křesťané ztrácejí smysl pro oběť a dávají přednost snadnému náboženství.

Biskup Arthur Roche z anglického Leedsu upozornil, že některé pokoncilní přístupy k eucharistické katechezi jednostranně vsadily na koncept hostiny a tím znejasnily její hluboké vnitřní spojení s Kalvárií a s Kritovou obětí.

O návratu k osobní zpovědi a střízlivém užívání všeobecného nebo kolektivního rozhřešení mluvil ve svém příspěvku prefekt kongregace pro biskupy, kardinál Giovanni Battista Re.

Také polský biskup Edward Ozorowski z Bialostoku hovořil o obětním charakteru eucharistie. Ta totiž zpřítomňuje Kristovu oběť kříže a všechny další pravdy o této svátosti jsou jí podřízeny. To je klíč k porozumění Bohu a člověku. Když chceme vystihnout, co je člověk, neobejdeme se bez lásky a láska je nemyslitelná bez oběti. Duch oběti je ale z dnešního života vytlačován a spolu s ním dochází i zmatení v pojetí oběti. Tato svého druhu ?protestantizace? eucharistické teologie ? řekl biskup Ozorowski ? z ní činí obřad - pro život člověka málo významný. Jenom křížová cesta totiž vede ke slávě vzkříšení.

Potlesk vyvolalo vystoupení rumunského biskupa Luciana Meresana. Vrátil se totiž k pronásledování komunistickým režimem, který chtěl za každou cenu zprofanovat a zesměšnit mši svatou a snažil se k tomu nutit i kněze. Připomněl, jak jiní sloužili eucharistii s drobty chleba z ulice a se lžičkou místo kalichu. Dnes ? pokračoval rumunský biskup ? žijeme ve svobodě Dětí Božích a hladovíme po eucharistickém chlebu. Dodal, že v jeho zemi dnes nechybějí zasvěcená povolání a že se k církvi hlásí mnoho vzdělaných lidí. Problém Rumunska vidí v destrukci svědomí, v níž komunismus uspěl.

Dalším tématem dnešního zasedání synodu byla eucharistická adorace. Promluvil o ní římský vikář, kardinál Camillo Ruini. Připomněl zkušenost mladých lidí z Kolína nad Rýnem, kteří právě díky adoraci dokázali překonat obtíže spojené s rozumovým uchopením reálné přítomnosti Krista. Ke zvýšenému důrazu na adoraci vyzval také mexický kardinál José Guadalupe Martin Rebago. Jako pozitivní zkušenost vnímá noční adorace, do kterých se v jeho zemi zapojuje přes čtyři miliony lidí.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
31.1.09 Zasedala řádná rada Generální sekretariátu biskupského synodu
6.10.08 Benedikt XVI. zahájil "biblickou štafetu"
6.10.08 Církev byla založena právě proto, aby předávala Slovo Boží.
6.10.08 Realista v Božím Slově rozpozná základ všeho - Benedikt XVI. na úvod biskupského synodu
9.9.08 Nový delegovaný předseda pro Biskupský synodHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti