Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.7.2005 

Politické tahy a náboženská svoboda

Hanoj. Uplynul už rok od vyhlášení nového zákona o náboženských vyznáních, ale o změnách nebo nápravě zatím není slyšet.Podle komunistické vlády Vietnamu měl ?sloužit na ochranu práv obyvatel bez ať jsou věřící nebo nevěřící.? Místo toho je i nadále odmítáno právo na svobodu vyznání mnoha náboženským komunitám. A registrované církve a společenství stále podléhají tíživé stání kontrole. Praxe se značně liší od oficiálních prohlášení na vyšší úrovni. Pozorovatelé nicméně upozorňují, že na hodnocení změn v náboženské politice je stále ještě brzy. Nový zákon vstoupil v platnost teprve v listopadu loňského roku a osm měsíců je málo na změnu mentality lokálních úředníků, vyškolených v protináboženských schématech.

Ve Vietnamu stojí mimo zákon především mnoho protestantských komunit. Mezi ně patří například memoniti. V červenci loňského roku byl jeden z jejich pastorů uvězněn a v listopadu, už na základě nového zákona, byl odsouzen k třem letům vězení. Rozsudek proti němu a jednomu z jeho spolubratrů byl potvrzen letos v květnu. Ještě horší osud potkal dalšího pastora menonitů. V září minulého roku policie vtrhla do jeho domu, zkonfiskovali soukromý majetek, dům byl spolu s kaplí zapálen a doslova srovnán se zemí buldozerem. Také v posledních měsících pokračovalo zatýkání a násilné akty proti protestantům z etnických menšin žijících ve vietnamských horách. V květnu byl zkonfiskován majetek etnika Hmong a jeho příslušníci byli zbiti.

Náboženské pronásledování dopadá také na vietnamské buddhisty. Pokračuje zatýkání jejich duchovních představitelů. Buddhisté, kteří hráli před komunistickým převratem v roce 1975 hlavní roli ve společnosti, stojí nyní mimo zákon. Jejich nejvyšší představitel je v domácím vězení.

Katolická církev ve Vietnamu podléhá přísné státní kontrole. Nejcitelněji se projevuje při přijímání do seminářů a v biskupských nominacích. Vatikán každoročně musí jednat s vládou o jmenování nových biskupů. Známý katolický disident, P. Thaddeus Nguyen Van Ly byl letos v únoru propuštěn s vězení spolu s osmi tisíci dalšími vězni, v rámci všeobecné amnestie. Těžko ovšem posuzovat toto gesto jako změnu politiky vůči církvi. Nicméně v tom samém měsíci jmenoval Papež nového arcibiskupa Hanoje, Josepha Ngo Quang Kieta a na konci června navštívila Řím delegace vietnamského úřadu pro náboženské záležitosti. Poslední podobná návštěva se odehrála před 13-ti lety. Delegace se zúčastnila obřadů na svátek sv. Petra a Pavla, při nichž vietnamský metropolita dostal pallium. Vietnamští komunisté potřebují v první řadě vyjít z izolace na mezinárodním poli. K tomu by se bezesporu hodily také diplomatické vztahy se Svatým Stolcem. Po návratu z Říma ředitel úřadu pro náboženské záležitosti, Ngo Yen Thi, informoval, že Vatikán je připraven navázat diplomatické vztahy. Podobně se vyjádřil také vietnamský prezident Tran Duc Luong. Podle něho jsou jen otázkou času.

V rámci diplomatických pokusů o zrušení izolace, došlo v červenci také k první návštěvě vietnamského premiéra v USA od obsazení jižního Vietnamu. Premiér Phan Van Khai uvedl v rozhovoru pro Washington Post, že 20 milionů vyznavačů šesti různých náboženství se ve Vietnamu těší právu praktikovat své náboženství. Podle něj žádná náboženská skupina nemá zvláštní privilegia. Skutečnost ovšem jeho slovům nenasvědčuje. Těžko také spoléhat na to, že diplomatické úsilí vietnamských komunistů povede k nápravě situace věřících lidí. Tak se alespoň na poslední kroky vlády dívá profesor semináře z Ho-či-minova města, františkán Guy Marie Nguyen Hong Giao, v rozhovoru pro katolickou agenturu Ucan.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.9.20 Nárůst povolání ve Vietnamu si vyžádal stavbu nového semináře
23.1.20 Monastický život cisterciáků přitahuje mladé Vietnamce
2.1.20 Vietnamské sestry ubránily svůj kostel a klášter před konfiskací
5.11.19 Vietnamská církev akceptovala uctívání předků
4.11.19 Dar Tovaryšstva Ježíšova pro VietnamHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti