Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   26. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

16.6.2005 

Papež: Bohatství planety musí být spravedlivě rozdělováno

Vatikán. Sedm nových velvyslanců u Svatého stolce předalo dnes dopoledne ve Vatikánu své pověřovací listiny. Diplomaté pocházeli téměř ze všech kontinentů: Tři z Afriky ? z Rwandy, Zimbabwe a Guiney, dva evropští ze Švýcarska a z Malty, a dále velvyslance Ázerbájdžánu a Nového Zélandu.

Svatý otec ve svém projevu důrazně vyzýval k solidaritě s chudými a k rovnému rozdělování bohatství naší planety. Znovu upozornil na obranu života a rodiny i na nutnost překonávat nebezpečí relativistické kultury.

?Naše srdce nemohou být pokojna, dokud víme, že naši bratři v lidství trpí nedostatkem výživy, práce, nemají střechu nad hlavou nebo jiná základní dobra. Abychom dali konkrétní odpověď na volání, kterým se k nám obracejí, musíme přijmout nejvážnější výzvy. To znamená solidaritu mezi generacemi, zeměmi a kontinenty, aby bohatství celé planety bylo spravedlivě rozdělováno mezi všechny lidi?.

Benedikt XVI. ujistil, že církev nepřestane všechny vyzývat ke konkrétním projevům bratrství, jak na individuální úrovni tak na úrovni vlád a mezinárodních institucí. Bude také přicházet s pomocí obyvatelům všech kontinentů, zejména v oblasti vzdělání, zdravotní péče a dalších základních potřeb.
Každému z nových velvyslanců papež předal zvláštní poselství, ve kterých se dotýká problémů jejich zemí.

V poselství určenému Rwandskému velvyslanci, Josephu Benshovi, Svatý otec připomíná situaci země doposud zraněné genocidou, k níž došlo před 11-ti lety. Vybízí k úsilí o mír a smíření v této zemi i v celé oblasti Velkých Jezer. V první řadě je nutné zajistit bezpečnost, činnost demokratických institucí a respekt k lidským právům.

V listu představiteli Zimbabwe, Davidovi Douglasu Hamadziripimu, papež připomíná nedávné volby jako první krok k řešení sociálních problémů země. Vyjadřuje naději, že nová vláda se zasadí o morální obnovu společnosti a upevní demokratický řád.

Guinejskému velvyslanci, El Hadj Aboubacarovi Dionemu, Benedikt XVI. poděkoval za pomoc, kterou jeho země poskytuje uprchlíkům. Zdůraznil, že napětí a konflikty lze překonat pouze cestou dialogu. Podmínkou míru je přátelství a spolupráce etnických, kulturních i náboženských skupin. Proto spolupráce křesťanů a muslimů v Guineji je velmi potěšující.

O dialogu mezi náboženstvími napsal Svatý otec v poselství azerbájdžánskému velvyslanci. Elčin Oktjabr Oglu Amirbajov ze své strany připomněl dlouhou tradici soužití muslimů, židů, křesťanů a dalších vyznání v jeho zemi. Vyznavači monoteistických náboženství neztratili naději na spravedlnost a svobodu ani v tragickém období války s duchovním rozměrem člověka - zdůrazňuje Papež s narážkou na sovětský režim.

Křesťanské kořeny Evropy byly hlavním tématem poselství velvyslanci Malty, Antonio Ganadovi. ?Vznik sjednocené a solidární Evropy je úkolem všech národů, které ji tvoří. Evropa totiž musí umět spojit legitimní zájmy každého národa s požadavkem společného dobra celého kontinentu, píše Svatý otec. Zároveň vyjádřil uznání Maltě za důslednost v prosazování křesťanského dědictví i dalších hodnot zakořeněných v dvoutisícileté tradici církve.

V poselství švýcarskému diplomatovi, Jean-Francois Kammerovi, se Papež zaměřuje na ochranu života. Švýcarská společnost v posledních letech schválila řadu zákonů, které se dotýkají úlohy rodiny, delikátního tématu začátku života, ale také nemoci a konce života. Katolická církev se k těmto otázkám jasně vyjádřila a bude i nadále zdůrazňovat ?nezcizitelnou důstojnost člověka a lidská práva, z nichž první je právo na život.? ? zdůrazňuje papež v listu švýcarskému velvyslanci.

Rozbor ohrožení, které s sebou nese sekularizace, je hlavním tématem poselství k novozélandskému velvyslanci, Geoffreyovi Kenyon Wardovi. ?Je potřeba obnovit vizi vzájemného respektu mezi morálním a občanským zákonem. Kromě toho, že ji předkládá křesťanská tradice, patří totiž také k nejlepším právním tradicím lidstva? ? píše Svatý otec. Připomněl také, že před 60-ti lety mnoho Novozélanďanů položilo životy pod Monte Cassino při obraně hodnot ohrožených ?falešnými nacionalistickými ideologiemi?. V současné době se Nový Zéland podílí na mírových operacích v Afghánistánu a na Blízkém Východě.

(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papeže by chtěli všichni
8.2.21 Papež František k diplomatickému sboru: Mít na paměti přesažnou důstojnost člověka
9.1.20 Novoroční setkání papeže Františka s diplomatickým sborem: Naděje vyžaduje realismus
9.9.19 Idolatrická ekonomie potřebuje oběti lidských životů na oltáři spekulace a profitu
23.5.19 Papež k velvyslanců: Pozornost k nejzranitelnějším má jméno. Bratrství!Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti