Ankara.
Turecká vláda poprvé projevila ochotu debatovat o masakru Arménů. Premiér Tyyip Erdogan navrhl svému arménskému protějšku, Robertu Kotcharianovi, zřízení smíšené komise, která bude jednat o masakru Arménů na území Turecka v letech 1915-16. Zatímco Arménie mluví o milionu dvou set tisících mrtvých, Turecko připouští pouze 300 tisíc.
Podle tureckého ministra zahraničí, Abdullaha Gula, má být komise ?prvním krokem k normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi?. Ankara ale nadále není ochotná připustit, že vraždění Arménů bylo genocidou.
Vyjasnění masakru Arménů je jedním z požadavků ze strany Evropské Unie před zahájením rozhovorů o vstupu Turecka do Evropské unie, planovaném na 3. října letošního roku. Hranice mezi Tureckem a Arménií je od roku 1993 uzavřena kvůli sporu o genocidu a arménsko-azerbajdžánskému konfliktu v Náhorním Karabachu. Obě země neudržují diplomatické vztahy a z Ankary do Jerevanu lze cestovat letadlem jen jednou týdně.
(job)