Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   19. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Rozhovory

  

19.3.2005 

Hlasujte pro ústavu EU

Proč stojí za to schválit stávající verzi ústavy? Mají kněží, kteří selhali, odejít z pastorace?Rozhovor s biskupem Václavem Malým

Johana Bronková

Od 9. do 11. března probíhalo v Bruselu jarní plenární zasedání Komise evropských biskupských konferencí, tzv. COMECE. Českou republiku zastupoval pražský světící biskup Václav Malý, kterého vítám u našeho mikrofonu. Pane biskupe, dobrý den.

Jedním z hlavních témat tohoto jarního zasedání byl vztah k novým sousedům Evropské unie a vy jste vystoupil s referátem o Ukrajině. Můžete k tomu říct něco bližšího?

Ano, při závěrečné tiskové konferenci jsem zdůraznil, že některé státy v Evropě jsou pořád ještě v povědomí mnoha Evropanů zapomenuty. Jde především nejen o Ukrajinu, ale také o Bělorusko a Moldávii. Přestože mají tyto státy ještě daleko do standartu a norem EU, je třeba se o ně zajímat. Biskupové COMECE ve svém závěrečném prohlášení podpořili urychlení rozhovoru s Ukrajinou a také větší vnímavost pro tyto státy, které jsou ekonomicky, strategicky i politicky nepříliš zajímavé, protože, chceme-li mluvit o sjednocující se Evropě, musíme mít na zřeteli i tyto státy. Do povědomí vstupují ještě tak státy na Balkáně, jako Srbsko, Kosovo, nebo Rumunsko a Bulharsko, které se snad stanou v roce 2007 plnoprávnými členy EU, ale státy na východě Evropy jsou zapomenuty. Proto jsem to tolik zdůrazňoval.

Setkali jste se také s předsedou evropské komise, José Manuelem Barrosem. Podle tiskové zprávy se debatovalo především o obnovení tzv. lisabonské strategie a procesu ratifikace ústavního dokumentu EU. Jak setkání probíhalo?

Setkání s předsedou evropské komise trvalo hodinu. Předseda Barroso zdůraznil, že EU je především společenství hodnot, nejenom tedy společenství ekonomické nebo politické. Dále zdůraznil, že se evropská komise, pod jeho vedením, bude snažit uplatnit tzv. lisabonskou strategii, která klade důraz na finanční prostředky na výzkumu a vzdělání, na solidaritu s chudými zeměmi, větší ohleduplnost k životnímu prostředí; ale také na solidaritu mezigenerační, protože není možné, aby naše generace zatěžovala budoucí generace přílišnými dluhy. Barroso také zdůraznil, že evropská komise klade důraz na rodinu, jako na zdravý základ každé společnosti a že bude podporovat mnohé aktivity pro-rodinné politiky. Myslím, že je to důležitý moment. Vyjádřil i veliký zájem o pravidelný dialog s představiteli církve i v budoucnosti. To je asi tak ve stručnosti obsah setkání s předsedou evropské komise, panem Barrosem.

V době zasedání přišla zpráva o zavraždění umírněného vůdce Čečny, Aslana Maschadova. Reagovali na ní nějak vaši kolegové?

Toto téma se tam neobjevilo. Před dvěma léty jsem o Čečně podával na plenárním zasedání COMECE referát, ale pozoruji, že toto teritorium na území Ruska prozatím není v zorném úhlu biskupů COMECE. Je to proces, který je třeba trpělivě procházet a úkolem nás středoevropanů a východoevropanů je upozornit i na tuto situaci, protože se dotýká Evropy jako takové.

Na začátku tohoto měsíce, 3. března, COMECE oslavila 25. let své činnosti. Co považujete za úspěch této komise a v čem vidíte její úkoly do budoucna?

Úspěch komise spočívá především v tom, že sekretariát velmi intenzivně pěstuje kontakty s různými institucemi EU, s jejich zástupci, zároveň vypracovává podklady k různým otázkám bioetickým, migrační politiky, k otázkám nezaměstnanosti, solidarity. A tyto podněty jsou vážně projednávány také v různých grémiích institucí EU. A stává se, že mnohé z těchto podnětů se pak dostanou i do závěrečných dokumentů institucí EU. COMECE má za úkol celý ten proces sledovat a myslím si, že to činí velmi úspěšně a že by v této práci měla pokračovat, protože proces sjednocování Evropy je dlouhodobý, není ukončen a je i záležitostí křesťanů, aby tento proces nejen provázely, ale do něj vstupovali. A právě COMECE je jedním ze vstupních bodů do nitra tohoto procesu jako takového.

Ratifikace evropského ústavního dokumentu je jedním ze stále živých témat jak v naší zemi, tak i u našich sousedů. Co doporučují v této věci evropským katolíkům jejich biskupové?

Biskupové COMECE doporučili, aby katoličtí křesťané ve státech, kde bude o této ústavě referendum, toto referendum podpořili. Doporučili, aby biskupové COMECE ve svých biskupských konferencích více informovali o obsahu této ústavy a seznamovali také kněze a věřící. Bylo konstatováno, že tato ústava splnila očekávání biskupů COMECE v tom smyslu, že i když není v preambuli této ústavní smlouvy odvolání na Boha a nejsou tam zmíněny křesťanské kořeny evropských dějin, přesto v čl. 52 to je obsaženo. Sice ne výslovně, ale následujícím způsobem: církve jsou uznány jako právnické osoby, je jasný rozdíl mezi církvemi a ostatními občanskými iniciativami, protože církvím, jako právnickým osobám, byl věnován zvláštní odstavec. A co je důležité, je tam řečeno, že instituce EU budou vést pravidelný transparentní a otevřený dialog s církvemi o důležitých otázkách. Tedy, církve jsou odlišeny od ostatních skupin a iniciativ a tím je taky uznána důležitost křesťanské tradice jako takové, právě v podobě církví jako institucí. I když výslovně nebyly splněny požadavky katolické církve, které podávala jak COMECE, tak také nuncius při EU a další vatikánští představitelé, tak přesto v článku 52 to bylo naplněno a je třeba tuto ústavu ratifikovat a souhlasit s ní, protože, kdyby měla být tato změna ústavy, už není jisté, že by se tento čl. 52 do přepracované ústavy dostal.

Pane biskupe, na závěr bych se ještě zeptala na jednu věc, která už přímo nesouvisí s COMECE. V Polsku a na Slovensku, ale i v dalších zemích bývalého Sovětského bloku se znovu rozvířila debata o kněžích-kolaborantech. Snad nejradikálněji se na toto téma vyjádřil litevský metropolita, arcibiskup Sigitas Tamkevicius z Kaunasu. Ten totiž řekl, že ti kněží, kteří někoho zradili, nebo jinak uškodili jakékoli druhé osobě, mají z pastorační služby odejít. Co si o tom myslíte vy?

Já bych s tím úplně nesouhlasil, aby odcházeli z pastorační služby, ale očekával bych, že se přiznají před svými farnostmi a komunitami, že selhali a že poprosí za odpuštění. Bohužel, to se ve většině případů nestalo, spíše se o tom mlčí a přitom za zády se mluví o každém, kdo je na těch seznamech, nebo o němž se ví, že nějakým způsobem s komunistickým systémem kolaboroval. Nedošlo tady k vyznání viny, tudíž nemůže dojít ani k plnému odpuštění. A to myslím, že není dobrý vklad pro naši církev do budoucnosti.

Děkuji za rozhovor.

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
19.10.05 Biskup Malý v online rozhovoru na RadioVaticana.cz
7.6.05 Biskup Malý laureátem ceny Jana Pavla II. za obranu lidských práv
6.9.04 Biskup Malý v Miláně na mezináboženském setkání
1.5.04 Nabídnout můžeme víru podpořenou ochotou k oběti
22.5.03 Nejel jsem tam poučovat, ale seznámit se



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti