Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   18. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Seriály

 Ze zápisníku diplomata 

3.3.2005 

Máme rádi život

Pavel Jajtner

Ve Vídni jsem blíže poznal belgického velvyslance Luca Ceyssense. Byl to znamenitý člověk, odborně i lidsky. Starší než já o 16 let, měl za sebou přes 40 let v diplomacii na nejrůznějších místech světa, byl tedy zkušený a měl ke mně opravdový nepřezíravý, otcovský přístup.

Nikdy mě nedal najevo, že umí či ví více. Když se mu přiblížila pětašedesátka, loučil se s diplomatickým sborem. Belgická státní služba - a to je i diplomacie - má přísná pravidla. Práce ve státní správě má i sociální rozměr a dosažení důchodového věku proto znamená striktně odchod do penze. Nikdo není nepostradatelný a je třeba dát prostor mladým lidem. To je velmi dobrá zásada, kterou bych vřele doporučoval uplatňovat i u nás. Pro ty, kdo odcházejí, to zpravidla není žádná tragédie, o jejich jazykové a lidské schopnosti a zkušenosti a kontakty má totiž velký zájem především soukromá podnikatelská sféra. Tam žádná věková omezení nejsou. Kdo opravdu něco umí, může pracovat, dokud mu to zdraví dovolí.

Tak přišel den rozloučení i pro Luca. Luc je Vlám, jeho mateřština je identická s jazykem, jakým mluví Holanďané.

Zeptal jsem se ho toho večera, jaký je rozdíl mezi Vlámy žijícími v Belgii a v Nizozemsku. Již dávno mě to zajímalo a protože jsem takovou otázku pokládal za příliš osobní, odkládal jsem chvíli, kdy ji položím. Teď už nešlo nic odkládat: Luc se loučil.

Oni, Holanďané, mají úplně jinou mentalitu. Jsou protestanti, čtou hodně bibli a stále myslí na smrt. Na rozdíl od nich my jsme katolíci a máme rádi život.

Lucova stručná definice mě zaujala natolik, že jsem si ji dobře zapamatoval. Je to velké zjednodušení, vím. Ale lidé mají rádi jednoduché odpovědi na složité otázky. v tom zřejmě nejsem výjimkou. Nelze zobecnit názor jediného člověka. Nelze však pominout i velký kus osobní zkušenosti.

A vskutku, mnohokrát jsem se přesvědčil v tom nejlepším slova smyslu, že katolíci mají rádi život. Nic lidské jim není cizí

Jeden příklad za mnohé:
Bylo to v Maroku. Ve vilové a diplomatické čtvrti Rabatu, Souissi je rozsáhlá zahrada s budovami katolické mise. Mnohé z budov jsou provizorní: kostelík je přízemní barák připomínající kasárna nebo kravín či vepřín. Postupně jsme se tam poznávali a poznali všichni: zástupce Evropské unie, Soan Doyle, původem Ir, francouzský kolega Fréderic Grasset, řada Italů, ale také britský kolega, Anthony Layden, původem rovněž Ir, výtečný arabista a řada dalších. Naproti tomu rakouský kolega, doktor Michael Fitz, kterého jsem znal jako ředitele konzulární sekce rakouského ministerstva zahraničí už z doby mého působení v Rakousku se v kostele misijní stanice v Rabatu za celou dobu mého čtyřletého působení v Maroku neukázal. Až na jednu, jedinou výjimku.

Bylo to v postní době. Po mši svaté jsem se s Michaelem dal do řeči:

- Jsem rád, že tě tu vidím, Michaeli. Nevěděl jsem, že jsi praktikující katolík. -
- To je tak, Pavle, já jezdívám každou neděli na golf. Tady v Rabatu je jedno z nejkrásnějších golfových hřišť na světě. Však víš, jaké tam rostou nádherné a staré korkové duby. -
- A cože jsi dnes tady? -
- Dnes mě hrozně bolí záda, golf bych nemohl hrát, tak jsem si řekl, půjdeš také jednou do kostela.-
- Vidím, Michaeli, ež se budu muset modlit, aby tě záda bolela co nejčastěji! -

Srdečně jsme se oba Michaelově upřímnosti i jeho pořadí hodnot zasmáli. Vskutku, nám katolíkům nic lidského není cizí. Od té doby uplynulo mnoho let. Všímám si mentality lidí kolem sebe, patří to bytostně k mé profesi, dokonce je to už jistá profesionální deformace. Má to své opodstatnění: Lidská mentalita je důležitý, ale přitom neprávem opomíjený politický fenomén. Stačí se jen podívat na televizní přenosy předvolebních shromáždění například v Británii. Jaký je rozdíl mezi tím, co vidíme tam a tím, co vidíme u nás. V Británii jsou lidé ještě schopni důvěřovat.
Snad je to tím, že tam míra svobody byla vždy mnohem vyšší, než v podmínkách kontinentu obecně a v podmínkách našich zvlášť. U nás se nedůvěřuje. U nás se neříká nahlas, co si skutečně o tom či onom myslíme. Upřímnost je riskantní, stejně jako někomu důvěřovat. Nás formovaly totality.

Ani nám, Čechům, jak je vidět, není nic lidského cizí...

Další články z podrubriky Ze zápisníku diplomata

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti