Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 1. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

23.1.2021 

Ctihodný Lejeune: Příklad vědecké poctivosti a osobní odvahy

Vatikán. Jérôme Lejeune byl mužem milosrdenství a obráncem života nejkřehčích, říká kancelář Papežské akademie pro život o francouzskému genetikovi a pediatrovi, který stál u zrodu této instituce a tento týden byl započten mezi kandidáty blahořečení.

Mnozí vzpomínají na jeho tichý a pokojný hlas, jasný pohled, dar těšit druhé, ale také na jeho osobní odvahu. Jérôme Lejeune se narodil na pařížském předměstí v roce 1926. Stal se světově proslulým genetikem, který zasvětil život bádání nad vzácnými nemocemi. Z celého světa za ním dojíždělo devět tisíc pacientů. V roce 1958 objevil, že příčinou Downova syndromu je anomálie chromozomu, čímž jednou pro vždy smetl ze stolu předsudky a báje o jeho nakažlivosti nebo obviňování rodičů z nezřízeného života. Díky Lejeunově výzkumu našlo mnoho lidí důstojnost a sílu.

Jako věřící muž a špičkový vědec dokázal Lejeune obhajovat hodnotu každého lidského života na nejvyšší úrovni. “Medicína odjakživa bojuje za zdraví a život, proti nemoci a proti smrti: nemůže přejít do opačného šiku,” říkal jako zastánce nepřípustnosti umělých potratů. Výsluní vědecké komunity unášené poryvy doby, vydávající opak za projev pravé svobody, se mu neopomnělo mstít. Řada kolegů jej začala ignorovat, byl zbaven financování svého výzkumu, na kongresech mu bylo upíráno právo promluvit. Jérôme Lejeune však ze své cesty neuhnul a nadále sledoval vnitřní hlas svědomí živený slovem evangelia.

Když Pavel VI. Založil v roce 1974 Papežskou Akademii věd, povolal francouzského genetika mezi její členy. Jan Pavel II. rozšířil jeho spolupráci se Svatým stolcem také jmenováním konzultantem (dnes již neexistující) Papežské rady pro pracovníky ve zdravotnictví a v roce 1994 jej vybral do čela právě založené Papežské akademie pro život. Ve funkci zůstal pouhé dva měsíce, protože jej povolal Pán života. Jeho žena Birthe však v misi svého manžela pokračovala ještě dalších 25 let, na věčnost odešla loni v květnu.

“Byl to muž schopný sloučit vědu, lékařství a křesťanskou víru s mravní orientací k lásce k životu, která se projevovala ve zvláštní pozornosti a péči o životy zasažené nemocí nebo postižením,” říká don Renzo Pegoraro, kancléř Papežské akademie pro život. Odvaha, s níž vystupoval na veřejnosti, než ohledu na osobní výhody nebo nevýhody je inspirativní v dnešní situaci, kdy se s novou vehemencí prosazují stále liberálnější potratové zákony:

“Lejeune byl spolu s Janem Pavlem II. inspirátorem Papežské akademie věd. Společně ji promysleli a založili, umožnili její vznik. Je příznačné, že prvním předsedou byl laik, lékař a vědec, protože záměrem byla Akademie věnující se kvalifikovanému výzkumu a studiu, která zároveň poukazuje na hodnotu lidského života. Byla založena s cílem spojit studium, výzkum a kvalitu a zároveň se podílet na sociální debatě, aby šířila úctu k životu. Toto je dědictví, které Leujeune zanechal Akademii, která pokračuje v interdisciplinárním přístupu a širokém pohledu na současnost. Vezměme si například  rozvoj umělé inteligence, pokrok v genetické oblasti nebo všechny debaty o nových zákonech ohledně konce života, eutanázii apod. Jak se konfrontovat s těmito otázkami? Jak vést dialog na vědecké úrovni a orientovat ho k lásce k životu, podpoře lidského života a důstojnosti i těch nejkřehčích a nejzranitelnějších, jak to vždycky činil Lejeune?”

Načrtává hlavní úkoly této instituce její současný kancléř don Renzo Pegoraro. Jak dodává, dnes se Akademie pokouší reflektovat křesťanskou etiku také v rámci hledání společné mluvy s ostatními náboženstvími a jinými kulturními kontexty. Ve Francii pak pokračuje v Lejeunově díle zvláštní nadace pro studium některých genetických chorob. Příklad Jérôma Lejeuna zůstává příkladem a inspirací jak spojovat vědu a víru ve službě lidskosti a lidskému životu.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti