Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

19.1.2021 

Papež: Láska k bližnímu a služba zaručují růst církve

Vatikán/Caracas. Petrův nástupce opakovaně v poslední době projevuje zájem o dění a situaci ve Venezuele. Ve vánočním poselství Urbi et orbi poukázal na „soužení venezuelského lidu“, v nedávném blahopřání meridskému arcibiskupovi ujistil o modlitbě za venezuelský národ, na který doléhá „metla pandemie a zvůle mocných“. Dnes oslovil venezuelské biskupy a kněze, kteří se účastní dvoudenního virtuálního setkání (19.-20.1.) na téma: „Kněží za pandemie, jejich zkušenost a výkon kněžské služby v této době“.

Papež František je vyzval ke sdílení námahy i nejistoty, ale též přesvědčení pokračovat nadále v díle církve, které je dílem Pánovým:

„Za takovýchto obtížných momentů mi přichází na mysl úryvek z Markova evangelia (6, 30-31), který popisuje, jak se apoštolové shromáždili u Ježíše po návratu z misie, na kterou je předtím vyslal. Vyprávěli mu vše, co vykonali a vyučovali. Ježíš je pak vyzval, aby se spolu s ním odebrali na opuštěné místo a trochu si odpočinuli. Naše existence pastýřů v církvi, a to též za současného kontextu, vyžaduje, abychom postupovali stejně. Nemůžeme jednat osamoceně, odloučeně a soběstačně, vyřizovat si svou agendu. Je nezbytné, abychom se ustavičně vraceli k Ježíši, shromažďovali se ve svátostném bratrství, abychom hovořili s Ním i mezi sebou o tom, co jsme »dělali a učili«, za přesvědčení, že se nejedná o naše, nýbrž o Boží dílo. Bůh nás zachraňuje, my jsme pouhými nástroji v jeho rukou.“

František připomíná, že cílem venezuelského digitálního semináře je umožnit setkání všech, kteří obdrželi poslání dosvědčovat a šířit Pánovo otcovství ve svatém Božím lidu.

„V tomto ohledu bych rád naznačil dvě zásady, které by se neměly ztrácet ze zřetele a které zaručují růst církve, pokud jim budeme věrni: láska k bližnímu a služba jedněch druhým. Tyto dva principy jsou ukotveny ve dvou svátostech, které Ježíš ustavuje při Poslední večeři a které jsou takříkajíc základem jeho poselství: eucharistie, která učí lásce, a umývání nohou, které učí službě. Láska a služba kráčejí společně, jinak to není možné. Pán požaduje, abychom se stali odborníky v naší úloze milovat druhé a v jednoduchosti nepatrných každodenních gest lásky a pozornosti jim ukazovali pohlazení božské něhy. Přeje si také, abychom byli služebníky svých bratrů, avšak pokornými služebníky, neboť Ježíš, který nás vysílá, nám připomíná, že služebník není větší než jeho Pán, stejně jako vyslanec není větší než ten, kdo ho vysílá. Je třeba oživit touhu po následování Dobrého Pastýře a učit se, jak být služebníky všech, zejména méně šťastných a mnohdy odepisovaných bratrů a sester, kteří by za této krizové doby měli vnímat náš doprovod, podporu a lásku“.

V závěru videposelství, které zaznělo na virtuálním setkání venezuelských kněží a biskupů, papež naléhá na jednotu tamní církve: „Nerozdělujte se, bratři, existuje vždy možnost jednoty, stejně jako vždy existuje možnost izolovanosti a vytváření sektářských postojů, mimo církevní jednotu“.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
20.3.19 Kardinál Porras: Člověk má právo na občanskou neposlušnost
16.2.19 Církev ve Venezuele chce nové volby, říká otec Arturo Sosa SI
12.2.19 Lídři venezuelské opozice ve Vatikánu
14.1.19 K účasti venezuelské nunciatury na inaugarci prezidenta Madury
4.8.17 Svatý otec vyzývá katolíky na celém světě k intenzívní modlitbě za VenezueluHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti