Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 1. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

15.1.2021 

Kardinál Czerny: Budoucnost má jedině kultura nezištného přijetí

Vatikán. Kardinál Michael Czerny, zastupující sekretář sekce pro migranty vatikánského Úřadu pro službu integrálnímu lidskému rozvoji, jejíž vedení si pro sebe vyhradil osobně papež František, přispěl úvahou o nové encyklice Fratelli tutti na nový blog Mezinárodní katolické komise pro migraci. Nazval ji “Bratři všichni a rána zasazená vystěhovalectvím”. Její shrnutí přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.

Encyklika Fratelli tutti se obrací přímo k »radostem a nadějím, smutku a úzkosti migrantů, uprchlíků, běženců a všech marginalizovaných lidí«, cituje kard. Czerny z papežského dokumentu, jehož jádrem je výzva k pevnějšímu bratrství a sociálnímu přátelství mezi všemi lidmi a národy. Encyklika vybízí k »bratrské otevřenosti, která dovoluje rozpoznat, docenit a milovat každého člověka bez ohledu na jeho fyzickou blízkost, bez ohledu na místo, kde se narodil nebo kde bydlí« (FT1).

Právo na setrvání ve vlastní zemi a důstojný život

Východiskem veškerých úvah o migraci je přiznat člověku »právo neemigrovat, tedy být s to setrvat ve vlastní zemi« (FT 38), píše kard. Czerny a vyzdvihuje právo každého člověka na důstojný život a všestranný rozvoj v zemi jeho původu. Tato skutečnost upozorňuje na odpovědnost celého světa, vzhledem k tomu, že chudší státy vyžadují rozvojovou pomoc, která nemá spočívat “výlučně v ekonomicky udržitelném rozvoji, nýbrž také a zásadně bojovat proti chudobě, hladu, nemocem, škodám na životním prostředí a klimatickým změnám”.

Přijímat, chránit, podporovat a integrovat

Podsekretář sekce pro migranty vatikánského úřadu poté naznačuje, jakou “mravní reakci” vyžaduje migrace a uprchlictví. “Je možné ji shrnout do čtyř sloves: přijímat, chránit, podporovat a integrovat”. Naší křesťanskou povinností je totiž »respektovat právo každého člověka, aby našel místo, na kterém nejenom uspokojí své primární potřeby, nýbrž se také plně osobně realizuje« (FT129). Navzdory tomu, xenofobní mentalita, zcela neslučitelná s křesťanstvím, přispívá k »převaze určitých politických preferencí namísto hlubokého přesvědčení naší víry, jímž jsou nezcizitelná důstojnost každého člověka nehledě na jeho původ, barvu pleti či náboženství, a nejvyšší zákon bratrské lásky« (FT39), podotýká kard. Czerny, podle něhož poslední papežský dokument nabízí více inspirativních návrhů, jak otevřít brány příchozím.

Konkrétní způsoby přijetí

Encyklika Fratelli tutti vyjmenovává řadu konkrétních způsobů, jak přijímat, chránit, podporovat a integrovat příchozí, uprchlíky z humanitárních krizí, ze kterých se stávají naši noví bližní. Doporučuje mimo jiné »hojnější a jednodušší udílení víz, programy soukromého a společného patronátu nad migranty, otevření humanitárních koridorů pro nejzranitelnější osoby, poskytnutí přiměřeného a důstojného ubytování, zaručení osobní bezpečnosti a přístupu k základním službám, zajištění spravedlnosti, konzulární asistence, svobody pohybu a pracovních možností, náboženské svobody a vzdělání pro nezletilé« (FT130).

Společné úsilí

Toho všeho lze dosáhnout jedině společným, globalizovaným úsilím jednotlivých států, připomíná encyklika s poukazem na Globální pakt OSN pro bezpečnou, řízenou a legální migraci, neboť »odpověď na migraci může být jedině ovocem společné práce, která uvede do života globální legislativu (governance) v otázkách migrace« (FT132). V závěru svého příspěvku kard. Czerny označuje setkání mezi různými kulturami, plynoucí z migrace, za obohacující dar. “Avšak tato oboustranná prospěšnost není nejzásadnějším hlediskem migrační reality. Měli bychom totiž usilovat o nezištnou a velkorysou otevřenost vůči druhým, kterou papež František definuje jako schopnost konat věci, protože jsou dobré, aniž bychom očekávali výsledek či bezprostřední odplatu”.

Kultura budoucnosti

Pouze taková “kultura, která nezištně přijímá druhé, má budoucnost”, uzavírá kard. Czerny. “Budoucnost sdílenou se strádajícími lidmi, včetně migrantů a uprchlíků”. “Poslechněme proto výzvu papeže Františka, který apeluje na lidštější, bratrštější a spravedlivější svět, založený na lásce a vzájemném obohacení spíše než na chladné podezřívavosti a lhostejnosti”, naléhá podsekretář sekce pro migranty Úřadu pro integrální lidský rozvoj na novém blogu Mezinárodní katolické komise pro migraci.

Dodejme, že Mezinárodní katolická komise pro migraci (ICMC) je nevládní organizací sídlící v Ženevě, která za pomoci své mezinárodní a zároveň místní sítě spravuje 24 tisíc projektů v padesáti zemích světa, určených zhruba jednomu milionu migrantů. Byla založena roku 1951 a díky přímému napojení na Svatý stolec působí především na diplomatické rovině a osvětově, tedy šířením katolické sociální nauky. Zároveň má její práce ryze praktický dopad, jelikož začleňuje všechny migrační komise světových episkopátů, což jí umožňuje působení v terénu.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
28.9.20 Svatý Václav nebyl kníže, ale otec ubohých
25.4.20 Jak s Františkem číst znamení doby?
20.1.20 Kardinál Czerny převzal diakonii sv. Michaela Archanděla
6.12.19 Kardinál Michael Czerny: Vzpomínky na rodinu za II. světové války
5.10.19 Brněnský rodák, kardinál Michael Czerny - životopisHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti