Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 1. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

14.1.2021 

Misijní biskup: Lidé se znovu schovávají v kostelech

Středoafrická republika. Situace ve Středoafrické republice se stále více destabilizuje. Povstalci přejímají kontrolu nad dalšími městy a vesnicemi. V jejich rukou je v této chvíli 80 procent území země a hlavní město je v obležení. Povstalci požadují zneplatnění prezidentských voleb a ohlášení přechodné vlády. “Naše kostely, semináře a misie se znovu plní vystrašenými lidmi, kteří nevědí, co je čeká,” říká pro Vatikánský rozhlas polský misijní biskup Mirosław Gucwa.

Působí jako sídelní biskup ve městě Bouar, které bylo před několika dny napadeno dokonale ozbrojenými povstalci. Nechali za sebou oběti a mnoho raněných, protože vládní vojsko se mohutně bránilo. “Město je jako po vymření. Povstalci sice civilisty přímo nenapadají, ale po zkušenostech z předchozími nepokoji, se bojí,” říká biskup Gucwa. Poznamenává, že jeden z vůdců povstání přesvědčoval civilisty, aby opustili kostely a vrátili se do svých domovů. “Během nedělní liturgie povstalci pochodovali před kostelem. V homilii jsem zdůraznil, že nemůže být řeči o návratů civilistů, dokud jsou ve městě povstalci se zbraněmi,” říká polský misionář. Na posluchače našeho rozhlasu se obrací s prosbou o modlitbu za mír v této zemi sužované vleklým konfliktem. Prosí také o konkrétní materiální pomoc.

“Když došlo k vážnému střetu mezi vojskem a povstalci, lidé masově opouštěli domy a utíkali se skrýt na pole, někteří do semináře kapucínů, do katedrály, do farnosti P. Marie Fatimské nebo do kláštera otců karmelitánů. Jde o několik tisíc lidí. Dnes je poměrně klidně. Lidé se však bojí vrátit do svých domovů, protože rebelové jsou stále ve městě, obsadili strategická místa. V pohotovosti jsou také vojáci, kteří očekávají posily z hlavního města. Rodiny, které přišly do církevních areálů, si s sebou přinesly trochu zásob, které jim dovolí na pár dní přežít. Snažíme se - nakolik je to možné - pomáhat dětem, starým lidem a chudým. Obrátili jsme se s prosbou o pomoc na humanitární organizace. Doufám, že v příštích dnech pošlou potraviny, hygienické prostředky a oblečení.”

Biskup Gucwa se svěřil, že prožívá tyto dny s neklidem. 19. ledna má ústavní soud ohlásit výsledky voleb. Pokud potvrdí volbu dosavadního prezidenta Faustina-Archange Touadera, povstalci ohlásili pochod na hlavní město. 

“Prosincové volby lze těžko považovat za demokratické. Lidé nešli k urnám, protože se báli o život. U nás v Bouar zklamalo i vojsko OSN, které nechránilo volební místnosti a nezajistilo lidem bezpečnost. V celé diecézi se modlíme růženec za mír, modlitbu přenáší také naše místní Radio,” dodává pro Vatikánský rozhlas.  

“Situace je těžká, proto prosím také vás o modlitbu, aby Bůh pohnul srdcem povstalců, aby jejich srdce odzbrojil od zlosti a aby se odzbrojení srdcí projevilo odzbrojením rukou. Modlíme se také o světlo pro ty, kdo vládnou, aby nehledali řešení konfliktu cestou násilí, ale cestou dialogu, jak to nedávno žádal papež František, když vybídl obě strany konfliktu v naší zemi k dialogu, aby se tato země konečně mohla začít rozvíjet,” říká biskup Gucwa.

Polský misijní biskup, který ve Středoafrické republice prožil už nejeden státní převrat a mnoho konfliktů poznamenává, že nestabilita v zemi se nejspíš protáhne. Zdůrazňuje, že povstalci jsou dobře ozbrojené a bude těžké je vyhnat z jejich pozic. “Dějiny se bohužel rády opakují. Podobě tomu bylo v roce 2013. Paradoxně právě ty skupiny, které tehdy dovedly k pádu prezidenta Françoise Bozize, si nyní přejí jeho návrat k vládě. Nejhorší na tom je, že znovu nejvíce trpí nevinní prostí občané, říká pro Vatikánský rozhlas biskup Gucwa. (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti