Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 1. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.1.2021 

Papež k událostem na washingtonském Kapitolu

Vatikán. Papež v přímém přenosu z knihovny Apoštolského paláce pronesl pravidelnou polední promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně. Na již zpřístupněném Svatopetrském náměstí se sešlo pár desítek lidí, aby ji sledovali z velkoplošných obrazovek. Petrův nástupce komentoval evangelium z dnešního svátku Křtu Páně (Mk 1,6b-11), kterým končí vánoční doba, a mimo jiné řekl:

Proč se Ježíš nechává křtít? Janův křest byl úkonem pokání, znamením vůle k obrácení, vůle být lepšími, prosbou o odpuštění vlastních hříchů. To Ježíš určitě neměl zapotřebí. Proto se Jan Křtitel zdráhal Jej pokřtít. Ježíš však naléhal. Proč? Protože chtěl být započten spolu s hříšníky. Staví se tedy do řady spolu s nimi a koná stejné gesto. Činí tak stejným způsobem jako lid, jedná stejně jako oni, jak říká jeden liturgický hymnus: „Přistoupil s obnaženou duší a bos“. S obnaženou duší, tedy nic nezakrývaje. Takové je gesto, které Ježíš činí a sestupuje do řeky, aby se pohroužil do naší situace. Výraz křest totiž označuje „ponoření“. První den svojí služby nám Ježíš podává svůj „programový manifest“. Říká nám, že nás nespasí shora, nějakým suverénním rozhodnutím či výkonem moci, dekretem, nikoli. On nás zachraňuje tím, že nám vychází vstříc a bere na sebe naše hříchy. Takto Bůh přemáhá zlo světa: snižuje se a nakládá ho na sebe. To je také způsob, jak můžeme povznášet druhé. Nikoli odsuzováním a přikazováním, co dělat, nýbrž sbližováním, soucitem a sdílením Boží lásky.

PLNÉ ZNĚNÍ papežovy PROMUVY před Angelus je ZDE

Po modlitbě Anděl Páně papež František obrátil pozornost k washingtonským událostem z 6. ledna, kdy skupina demonstrantů vnikla do budovy amerického Kongresu.

Drazí bratři a sestry,

Se srdečným pozdravem se obracím k obyvatelům Spojených států amerických, otřeseným nedávným obléháním Kongresu. Modlím se za ty, kdo přišli o život – pět lidí o něj přišlo  - v těchto dramatických chvílích. Chci zdůraznit, že násilí je vždycky sebezničující. Nic nelze získat násilím a o mnoho lze přijít. Vybízím státní představitele a celý národ k zachování vysokého smyslu pro odpovědnost, s cílem upokojit mysli, podpořit národní smíření a pečovat o demokratické hodnoty zakořeněné v americké společnosti. Neposkvrněná Panna, patronka Spojených států amerických, kéž pomůže přidržet se kultury setkání, kultury péče, jako hlavní cesty k budování společného dobra a kéž tak učiní se všemi, kdo obývají tuto zemi.

Poté Svatý otec pozdravil všechny, kdo sledují přenos z knihovny Apoštolského paláce prostřednictvím médií, a zastavil se u změny ve svém obvyklém programu, totiž zrušení křtů v Sixtinské kapli z preventivních důvodů:

Jak víte, kvůli pandemii jsem dnes nemohl slavit křty v Sixtinské kapli, jak bývá zvykem. Navzdory tomu bych vás nicnémě chtěl ujistit o své modlitbě za děti, které byly ke křtu zapsány, za jejich rodiče a kmotry. A rozšiřuji tuto modlitbu na všechny děti, které v této době přijímají křest. Přijímají křesťanskou identitu, přijímají milost odpuštění, vykoupení! Bůh vám všem žehnej!

Od zítřka, drazí bratři a sestry, po skončení vánoční doby se  v liturgii vrátíme na cestu dobou během roku. Nepřestávejme prosit o světlo a sílu Ducha svatého, aby nám pomáhal žít s láskou všední věci – a tak je činit nevšedními. Láska je tím, co proměňuje: všední věci se mohou zdát pořád stejně obyčejné, ale když je děláme s láskou, stávají se nevšední. Jestliže zůstáváme otevření, poslušní Duchu, On inspiruje naše myšlení a naše každodenní činy. Všem vám přeji pěknou neděli. Prosím vás, nezapomínejte se za mne modlit!(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.2.21 Papež se modlí za Myanmar
7.2.21 Bůh neukazuje svou moc shora
4.2.21 Modlitba Anděl Páně s papežem se vrací na Svatopetrské náměstí
31.1.21 Petrův nástupce vyhlásil Světový den prarodičů a seniorů
31.1.21 Naslouchejme moci Božího slovaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti