Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   17. 1. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

2.1.2021 

Vyjděme ze sebe vstříc druhým, píše papež k jubilejnímu roku do Compostelly

Vatikán/Španělsko. V Santiagu de Compostella začal 31. prosince jubilejní rok, který se vyhlašuje pokaždé, když svátek apoštola Jakuba (25.7.)  připadne na neděli. Papež František zaslal k otevření Svaté brány v compostellské katedrále poselství, v němž vybízí k pouti vnitřního obrácení a solidaritě s druhy na cestě.

“Vyjdi ze své země! Apoštol tě čeká” – v duchu tohoto motta se ponese compostellské jubileum, které tamní arcibiskup, Julián Barrio Barrio, označil za “rok milosti a odpuštění”. V tomto třetím svatém roce třetího tisíciletí je odvážné svědectví mučedníka sv. Jakuba příležitostí k tomu, abychom se vrátili k živé víře a misii, přijaté ve křtu, prohlásil v compostellské katedrále.

Papež František ve zvláštním poselství pozdravil všechny, kteří se účastnili otevření compostellské Svaté brány, jež nazval “momentem milosti pro celou církev, zejména pro církev v Evropě a Španělsku.

“Když se vydáváme po apoštolových stopách, opouštíme sami sebe a ony jistoty, k nimž se přimykáme. Máme však na mysli jasnou metu, nebloudíme bezcílně v sebestředném kruhu. Volá nás Pánův hlas, který jako poutníci přijímáme v postoji očekávání a hledání. Vydáváme se na tuto cestu, abychom potkali Boha, druhé i sami sebe”, píše František.

Na cestě, která je důležitá jako cíl samotný, nás provází Boží milosrdenství a přestože naše náklonnost ke hříchu nadále trvá, je přemáhána láskou, která nám umožňuje pohlížet do budoucnosti v naději na nápravu. Jedná se o pouť konverze za Ježíšem, který je Cesta, Pravda a Život, při níž se nejprve musíme odpoutat od všeho, co nás zbytečně zatěžuje. V životě člověk nikdy nekráčí sám, pokračuje papež, a důvěra k druhým lidem „nám pomáhá rozpoznat v druhém člověku Boží dar, který nám Bůh posílá jako průvodce na cestě“. Je třeba “vyjít sami ze sebe a připojit se k druhým, čekat na sebe navzájem a podporovat se, sdílet námahu i úspěchy”. Na konci cesty, zdůrazňuje římský biskup, budeme mít prázdný batoh, “avšak srdce plné zkušeností, nabytých z rozporů i shody s bratry a sestrami, pocházejícími z jiných existenciálních a kulturních kontextů”. Zároveň odhalíme povinnost svého misijního poslání, abychom “povolávali všechny lidi do oné vlasti, k níž se ubíráme”.

V závěru poselství do Compostelly popisuje papež poutníka jako člověka, který je schopen svěřit se do Božích rukou, za vědomí, že přislíbená vlast je již dnes přítomna v Kristu, jenž mu stojí nablízku. Proto se poutník “dotýká se bratrova srdce bez jakékoli vyumělkovanosti či propagandy a podává mu ruku, připravenou dávat i brát”. Poutníci, kteří přicházejí ke Svaté bráně v Compostelle, svým trojím úkonem připomínají důvod své cesty: prvním je “kontemplace klidného pohledu Ježíše, milosrdného soudce, na jejím portálu”, druhým je uctění obrazu apoštola Jakuba, který nás ukazuje cestu víry, a konečně třetím účast na eucharistii, v níž “se cítíme jediným Božím lidem”, povolaným “sdílet radost z evangelia”.

Dodejme, že první compostellské jubileum se slavilo roku 1122 a od té doby se opakuje v pravidelných intervalech (šesti, pěti, opětovně šesti a jedenácti let) zhruba čtrnáctkrát v každém století. V minulém roce se příliv poutníků do španělského poutního místa přerušil kvůli pandemii, což tamní správa využila k renovaci katedrály, která letos přivítá poutníky v novém osvětlení.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina
9.2.21 Papež se připojí apoštolským listem k dantovským oslavám
2.2.21 Papež: Globalizace není uniformita
30.1.21 Papež o bezdomovcích: Poslední na žebříčku tohoto světa, první podle evangelia
29.1.21 Chudoba je nepřijatelná, píše František dvěma belgickým sdruženímHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti