Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.12.2020 

Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi

Vatikán. „Pandemie nevyvolala pouze kritický stav ve zdravotnictví, nýbrž zapříčinila také nejednu ekonomickou obtíž mnoha rodinám a institucím, včetně Svatého stolce“, připustil papež František při dnešním poledním setkání s vatikánskými zaměstnanci, které tradičně následuje po výměně vánočních blahopřání s členy římské kurie.

Petrův nástupce požádal personál Svatého stolce o dobrou vůli, trpělivost a oboustranné úsilí, za jejichž pomoci lze překonat tuto svízelnou chvíli. Zdůraznil, že se nepočítá s propouštěním, ani se nechystají mzdové škrty, avšak všichni zaměstnanci společně mají hledat úsporná řešení. Poté rozvíjel svou předvánoční promluvu ze tří sloves, která popisují postoj pastýřů, ubírajících se za Ježíšem: objevit, nazírat, hlásat.

„Je důležité opětovně odkrýt narození Božího Syna jako největší událost dějin, předpovídanou proroky již staletí před jejím uskutečněním. O této události se hovoří ještě dnes – existuje snad jiná historická osobnost, o níž by se mluvilo tolik jako o Ježíši? Uběhlo dvacet století a Ježíš je živější než kdykoli dříve. A též častokrát nejvíce pronásledovaný a špiněný nedostatečným svědectvím mnoha křesťanů. Lidé, kteří se od něj vzdálili, o něm svým chováním vydávají další svědectví, protože bez Něj se člověk propadá do zla, hříchu, neřesti, egoismu, násilí a nenávisti. Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi: toto je událost, již máme opětovně odhalit“.

Druhý postoj spočívá v kontemplaci, pokračoval Svatý otec. Pastýři se vydávají do Betléma, aby se podívali, co se tam stalo, a setrvávají v rozjímání, kontemplaci, modlitbě. Nejkrásnějším vzorem kontemplativního postoje je Ježíšova Matka, Maria, která vše uchovávala ve svém srdci a rozjímala o tom. Co odkrýváme při meditaci?, ptal se František a nabídl odpověď slovy apoštola Pavla: „Projevila se dobrota Boha, našeho spasitele, a jeho láska k lidem: ne (snad proto), že my jsme vykonali něco dobrého, ale ze svého milosrdenství nás spasil v koupeli znovuzrození a obnovení Duchem svatým“ (Tit 3,4-5). Spása, vysvětloval papež, spočívá v tom, že vstupujeme do Božího života, stáváme se prostřednictvím křtu jeho adoptivními dětmi. Toto je největší význam Vánoc: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi.

“Druhá osoba Nejsvětější Trojice se stává člověkem, aby se stala starším bratrem, prvorozeným ze zástupu bratrů. Bůh nás spasil skrze křest a činí z nás všech bratry. Kontemplujme toto tajemství, kontemplujme Dítě. Velice krásnou katechezi nám udílejí jesličky, které ukazují něžné Dítě, zvěstující Boží milosrdenství. Zastavme se v kontemplaci před jesličkami. Když jsem před několika dny požehnal figurkám Ježíše z jesliček, byla to kontemplace. Jedná se o figurku, která ale přivádí mysl k velikému milosrdenství Boha, který se stal člověkem.”

Nelze upustit od hlásání této skutečnosti, dodal František v souvislosti s třetím postojem, jako pastýři, kteří “se vrátili, velebili a chválili Boha za všechno, co slyšeli a viděli” (Lk 2,20). Také my se po Vánocích vracíme k běžnému životu v rodině a na pracovišti, avšak tento návrat by měla poznamenat určitá proměna.

“Máme přinášet světu radostnou zvěst: Ježíš je náš Spasitel. Je to naše povinnost. Proč mám naději? Protože mne Pán spasil. Když Pán přichází, vzpomeňme na Dítě, pamatujme na to, co kontemplujeme, a nadále to hlásejme. Zvěstujme slovem a svědectvím svého života. Nesnáze a útrapy nemohou zatemnit světlo Vánoc, které podněcuje niternou radost, již nám nic a nikdo nemůže vzít.”

Řekl dnes papež František zaměstnancům Svatého stolce při předvánoční audienci v aule Pavla VI.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
14.12.20 Papež přijal prezidentku Slovenské republikyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti