Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 1. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

19.12.2020 

Kongregace pro bohoslužbu a svátosti vydala nótu ke slavení neděle Božího slova

Vatikán. Kongregace pro bohoslužbu a svátosti dnes zveřejnila nótu ke slavení neděle Božího slova, kterou papež František vyhlásil loni na konci září prostřednictvím apoštolského listu (formou motu proprio) “Aperuit illis” na třetí neděli v mezidobí. Cílem nóty podepsané prefektem a sekretářem zmíněné vatikánské kongregace je připomenout “některé teologické, liturgické a pastorační principy týkající se proklamace Božího slova při mši svaté”.

Dokument by rád obnovil vědomí o důležitosti Písma svatého v životě věřících, zvláště pak v liturgii, která „je staví do živého a trvalého kontaktu s Bohem“. Jak dodává, neděle Božího slova je dobrou příležitostí k nové četbě některých církevních dokumentů, zejména úvodů (Praenotanda) k lekcionáři (Ordo Lectionum Missae). Poté v deseti bodech rozvíjí podněty ke slavení této neděle. Jelikož „Bůh hovoří ke svému lidu skrze biblická čtení pronášená při liturgii a sám Kristus hlásá své evangelium“, „je jedním ze způsobů obřadu, vhodných pro tuto neděli, vstupní průvod s evangeliářem, anebo umístění evangeliáře na oltář“.

Nóta Kongregace pro bohoslužbu a svátosti dále upřesňuje, že biblická čtení určená církví v lekcionáři nemají být nahrazována jinými a že je třeba užívat liturgický překlad Bible. „Proklamace textů z lekcionáře utváří pouto jednoty mezi všemi naslouchajícími  věřícími“, čteme v textu, který mimo jiné doporučuje zpívaný žalm. V souvislosti s homilií vyzývá biskupy, kněze i jáhny, aby „vysvětlovali Písmo svaté a umožňovali jeho chápání“, přičemž mají tuto službu vykonávat s „výjimečnou oddaností a těžit z pomůcek, nabízených církví“. Dokument rovněž poukazuje na důležitost ticha během liturgické slavnosti, neboť „pokud se podpoří rozjímání, umožňuje se Božímu slovu, aby je posluchač přijal do svého nitra“.

Po těch, kteří ve shromáždění věřících pronášejí Boží slovo, požaduje vatikánská kongregace „zvláštní vnitřní i vnější přípravu, obeznámenost s přednášeným textem a nezbytnou praxi v přednesu“. Naléhá rovněž na péči o ambon, od něhož zaznívá Boží slovo, homilie a všeobecná modlitba věřících (přímluvy), a tudíž je méně vhodné, aby se k ambonu přistupovalo kvůli vyhlašování různých komentářů, oznámení či k dirigování zpěvu. Tatáž péče má náležet liturgickým knihám, které uchovávají Boží slovo, aniž by se nepatřičně nahrazovaly „různými brožurkami, fotokopiemi, či příručkami“.

K lepšímu poznání Písma svatého a jeho místa v liturgii Kongregace pro bohoslužbu a svátosti doporučuje organizaci formačních setkání, předcházejících či těsně následujících neděli Božího slova. Takové kurzy mají podrobněji seznamovat s „kritériem liturgického rozmístění různých biblických knih během roku a v jednotlivých liturgických obdobích či se stavbou cyklů liturgických čtení o nedělích a všedních dnech“. Neděle Božího slova je rovněž vhodnou příležitostí k „prohloubení spojitosti mezi Písmem svatým a denní modlitbou církve“ v místech, kde se koná společná modlitba ranních chval a nešpor. V závěru Kongregace pro bohoslužbu a svátosti předkládá za vzor „veliké lásky k Božímu slovu“ sv. Jeronýma, jehož papež František loni v září připomenul v apoštolském listě Scripturae sacrae affectus u příležitosti šestnáctistého výročí jeho úmrtí.

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
24.1.21 Boží Slovo je milostný dopis
26.1.20 Petrův nástupce sloužil mši svatou z neděle Božího slova
17.1.20 Představena první Neděle Božího SlovaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv leden 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti