Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.12.2020 

Papež: Prosme Boha o špetku jeho způsobů

Vatikán. Církev si dnes připomíná Pannu Marii Guadalupskou, Matku Latinské Ameriky. Na letošní rok navíc připadá 125. výročí papežské korunovace této mariánské ikony v nejnavštěvovanějším poutním místě světa. Jubileum, vyhlášené v září rektorem baziliky v mexickém Guadalupe, je spojeno s udělením plnomocným odpustků, které papež František rozšířil na věřící celého světa.

Mariánská bazilika poblíž mexického hlavního města je totiž v těchto dnech uzavřena kvůli pandemii koronaviru, aby se zabránilo masovým poutním věřících. Arcibiskup Mexika, kard. Carlos Aguiar Retes, proto požádal Svatého otce o možnost získání jubilejních plnomocných odpustků z domova, za splnění obvyklých tří podmínek a při sledování některé z bohoslužeb, které budou v bazilice slouženy. Petrův nástupce prostřednictvím Apoštolské penitenciárie vyhověl, což mexický kardinál komentoval jako rozšíření úcty k “Virgen Morenita” za hranice Mexika.

Papež František již posedmé za svůj pontifikát (s výjimkou prvního roku, 2013) slavil mši svatou z dnešní památky Panny Guadalupské ve Vatikánské bazilice za přítomnosti latinsko-americké a filipínské komunity v Římě. Kázal spatra ve španělštině a homilii, již přinášíme v plném znění, rozvíjel z trojice slov: hojnost, požehnání a dar.

“Dnešní liturgie zvýrazňuje tři pojmy: hojnost, požehnání a dar jako skutečnosti, které se plně zrcadlí v obraze Panny Marie Guadalupské.

Hojnost, poněvadž Bůh vždy překypuje v oběti a daru sebe sama, nezná dávkování. Dávky odměřuje jeho trpělivost, zatímco my – ze své přirozenosti a kvůli své omezenosti – potřebujeme »pohodlné splátky«, kdežto Bůh se dává vydatně a cele. Kde je Bůh, tam je nadbytek. Když se zamyslíme nad tajemstvím Narození, liturgie nám u proroka Izaiáše podává představu o této hojnosti. Bůh se vydává veskrze a cele. Velkorysost – jak si to rád představuji – je Božím limitem (Bůh má alespoň tuto mez), je to nemožnost darovat se jinak než v hojné míře.

Druhým slovem je požehnání – setkání Marie s Alžbětou je požehnáním. Požehnání znamená dobrořečit a Bůh nám již od prvních stránek Geneze vštěpuje tento svůj styl. Podle Bible vyslovuje hned jako druhé slovo, že to “bylo dobré” či “velmi dobré”. Božím stylem je tedy dobrořečit. Zlořečení, podlost, neschopnost naprostého daru je tudíž stylem nepřítele, ďábla. Bůh stále dobrořečí, a to s chutí. Dává sám sebe v hojnosti a dobrořečí.

Třetím slovem je dar. Hojnost a dobrořečení jsou darem, který je neomezenou milostí, v níž je celý Bůh, plné božství, v Požehnaném. Tento dar je nám darován v ženě “požehnané” a “milostiplné”. Požehnaný ze své přirozenosti a požehnaná z milosti, jak naznačuje Písmo. Maria je zvána “požehnanou mezi ženami, milostiplnou” a Ježíš požehnaným, který přináší požehnání. Když hledíme na tento obraz naší Matky, která očekává požehnaného, možná trochu pochopíme onu hojnost, dobrořečení, požehnání a pojetí daru. Božího daru, který vystupuje jako požehnání – v Požehnaném z přirozenosti a požehnané z milosti. Toto je dar, který nám  Bůh předkládá a který si trvale přeje zdůrazňovat, vzbuzovat v průběhu celého Zjevení: “Požehnaná jsi mezi ženami, neboť jsi nám přinesla Požehnaného” – “Jsem matkou Boha, protože On žije, dává život, je požehnaný.

Při pohledu na obraz Naší Matky prosme dnes Boha o špetku životních způsobů, jaké má On: velkorysost, hojnost, dobrořečení, a nikoli zlořečení. A proměňujme svůj život v dar pro všechny”.

Zakončil papež František homilii z dnešní liturgické památky Panny Marie Guadalupské.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.12.19 Maria je Matkou hierarchické svaté Matky církve
12.12.18 V Mariině škole se učíme autentickému protagonismu, který vrací důstojnost
12.12.17 O tajemném spříznění Matky Boží s latinskoamerickými národy
12.12.16 Maria milovala, protože uvěřila
12.12.15 Milosrdná láska je nepřekvapivější vlastnost BohaHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti