Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   5. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

12.10.2020 

Papež na konferenci TED: Důležité jsou věda i etika, obojí

Vatikán. V sobotu večer (10.10.) bylo zveřejněno videoposelství, které zaslal papež na konferenci, jež je každoročně pořádaná neziskovou organizací, pojmenovanou akronymem TED (Technology, Entertainment and Design). Tato organizace, založená v USA roku 1984, si klade za cíl „šíření myšlenek formou krátkých, max. 18 minutových přednášek“. Letos se tato konference konala na digitální platformě a jejím tématem byla klimatická změna, což naznačoval i její sugestivní název Countdown (odpočítávání). Papež ve svém 12 minutovém videoposelství poselství shrnul myšlenky, které k otázkám klimatu obsahuje encyklika Laudato si´, a zahájil ho slovy:

Žijeme v historické chvíli poznamenané nesnadnými výzvami. Svět je otřesen krizi vyvolanou pandemií Covid-19, která ještě více zvýrazňuje jinou globální výzvu, kterou je sociálně-ekologická krize.

Tato situace - pokračoval dále papež - nás staví před nutnost volby. Volby mezi tím, na čem záleží, a na čem nezáleží. Volby mezi pokračujícím odhlížením od utrpení těch nejchudších, od špatného zacházení s naším společným domem, Zemí, anebo nasazením za transformaci našeho způsobu jednání na všech úrovních.

Věda nám říká každý den přesněji, že je naléhavě nutné jednat – to nepřeháním, říká to věda – pokud chceme mít naději, že se vyhneme radikálním a katastrofálním klimatickým změnám. A proto je třeba jednat naléhavě. Je to vědecká danost.

Svědomí nám říká, že nemůžeme být lhostejní k utrpení nejchudších, k rostoucím ekonomickým nerovnostem a sociálním nespravedlnostem. Ekonomie nemůže být omezována na produkci a distribuci. Musí být nutně brán v potaz její dopad na životní prostředí a důstojnost člověka. Mohli bychom říci, že ekonomie musí být kreativní ve svých metodách i ve svém působení. Být kreativní.

Papež dále vybídnul vydat se cestou transformace a činnosti, tvořené nejenom slovy, nýbrž konkrétními a neodkladnými skutky.

Chtěl bych pozvat všechny věřící, křesťany i nekřesťany, všechny lidi dobré vůle, aby se vydali na tuto cestu, na základě svojí víry anebo – pokud nejsou věřící – na základě dobré vůle, svojí dobré vůle. Každý a každá z nás, jako jednotlivci i skupiny – rodiny, věřící komunity, podniky, sdružení a instituce – k tomu může významně přispět.

Na základě encykliky Laudato si´, napsané před pěti lety a podávající pojem „integrální ekologie“, jež odpovídá na volání země i na volání chudých, navrhnul papež tři konkrétní trasy činností.

Za prvé: prosazovat na všech úrovních výchovu k péči o společný domov, rozvíjet porozumění spojitosti ekologických problémů s lidskými potřebami. Musíme od samotného počátku chápat, že ekologické problémy jsou spojeny s lidskými potřebami. Je zapotřebí výchovy založené na vědeckých údajích a etickém přístupu. Obojí je důležité. Jsem velice povzbuzen tím, že mnozí mladí lidé mají novou ekologickou a sociální vnímavost, a někteří z nich velkodušně bojují za ochranu životního prostředí a za spravedlnost.

Za druhé papež poukázal na vodu a výživu. „Přístup k pitné a bezpečné vodě je základní a všeobecné lidské právo. Je nezadatelné, poněvadž rozhoduje o přežití lidí, a je podmínkou výkonu  každého jiného práva i odpovědnosti. Zajistit pro všechny vhodnou výživu metodami nedestruktivního zemědělství by se mělo stát zásadním cílem celého výrobní cyklu i distribuce potravin.“

Za třetí je nezbytný energetický přechod: postupná, ale okamžitá náhrada fosilních paliv čistou energií. Máme několik let, vědci počítají s maximálně třiceti lety – méně než třiceti lety – na drastické omezení emisí skleníkových plynů do atmosféry. Tento přechod nesmí mít dopad na chudé, na místní populaci a pracující v sektoru energetiky. Způsobem, jak usnadnit tuto změnu, je vést podnikání k neodkladnému požadavku integrální péče o společný dům, vyloučit investice společností, které neplní parametry integrální ekologie, a odměňovat ty, které se konkrétně snaží stavět do středu svojí činnosti parametry udržitelnosti, sociální spravedlnosti a podpory obecného dobra.

„Nynější ekonomický systém – uzavíral papež – je neudržitelný. Stojíme před morálním imperativem, a praktickou urgencí přehodnotit mnoho věcí: způsob naší výroby i spotřeby, kulturu plýtvání, krátkozraké vize, sdírání chudých a lhostejnost vůči nim, zvyšování nerovností a závislostí na škodlivých energetických zdrojích.“

Integrální ekologie vybízí k novému pojetí vztahů mezi námi a přírodou, což dá zrod nové ekonomii, v níž bude produkce bohatství směřovat k integrálnímu blahobytu lidí a kultivování – nikoli pustošení – našeho společného domu. Znamená to také obnovu politiky, aby byla chápána jako jedna z forem charity. Láska je samozřejmě meziosobní, ale je i politická. Pojí všechny národy i přírodu. Všechny vás tudíž vybízím vydat se na tuto cestu. Tak to navrhuji v Laudato si´a také v nové encyklice Fratelli tutti. Jak sugeruje výraz „Countdown“, musíme neodkladně jednat. Každý z nás může plnit cennou roli, dáme-li se na cestu všichni, dnes. Nikoli zítra, dnes. Budoucnost se totiž buduje dnes, a staví se nikoli osamoceně, nýbrž společně a v harmonii.

Končil papež videoposelství zaslané na digitální konferenci, kterou každoročně pořádá americká neziskovka TED.(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
26.11.20 Papež ocenil adventní vysílání salesiánského rozhlasu Cube
23.11.20 Papež lékařům: Jste neoslavovanými hrdiny pandemie
16.10.20 Papež k FAO: Hlad je pro lidstvo nejen tragédií, ale také ostudou
15.10.20 Vzdělávání je setbou naděje
22.9.20 Videopozdrav papeže Františka k argentinské mládežiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti