Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   16. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.10.2020 

Papež k expertům z Moneyvalu: Nedopusťme nadvládu financí nad člověkem

Vatikán. Vaše práce mi obzvláště leží na srdci, neboť je úzce spojena s péčí o život a pokojné soužití lidstva na zemi - řekl papež papež František v pozdravu adresovaném skupině expertů pro opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu, tzv. Moneyval, působícího při Radě Evropy, která je pověřena vyhodnocením prevence finanční kriminality v rámci Svatého stolce a Městského státu Vatikán. 

“Jak jsem napsal v apoštolské exhortaci Evangelii gaudium, považuji za nezbytné znovu promyslet náš vztah k financím (srov. č. 55). V některých případech se totiž zdá, že nadvláda financí nad člověkem byla přijata. Při hromadění bohatství se někdy nehledí na jeho původ, na více či méně přípustné činnosti, z nichž pochází, a na mechanismy zneužívání, jež se za ním mohou skrývat. V některých oblastech tak dochází k tomu, že dotkneme-li se peněz, zakrvavíme si ruce - krví našich bratří. Jinde mohou být finanční zdroje určovány k rozsévání teroru, upevňování hegemonie silnějšího, despoty, který bez skrupulí obětuje život bratra, aby upevnil svou moc.”

Již sv. Pavel VI. navrhoval v encyklice Populorum progressio (č. 51), aby byl z peněz na zbrojení vytvořen Světový fond na pomoc vyděděným, připomněl František a odkázal na svoji právě vydanou encykliku, kde se v 262. článku vrací k tomuto tématu a požaduje, aby se namísto investic do strachu, do jaderných, chemických či biologických hrozeb užívaly finanční prostředky na vykořenění hladu a rozvoj chudých zemí, aby jejich obyvatelé nebyli nuceni opouštět své země.

“Sociální učení církve zdůraznilo pochybenost neoliberalistického “dogmatu”, podle něhož jsou si hospodářské a morální řády natolik cizí a neslučitelné, že první nijak neodvisí od druhého,” pokračoval papež František s odkazem na encykliku Pia XI. Quadragesimo anno (č. 190), na téma, které encyklika Fratelli tutti dále rozvíjí a zcela jasně konstatuje, že “finanční spekulace, jejímž hlavním cílem je snadný výdělek, nadále prolévá krev” (FT, 168).

Ježíš vyhnal kupce z chrámu (srov. Mt 21,12-13; Jan 2, 13-17) a učil, že “nelze sloužit Bohu a mamonu” (Mt 6,24). Když ekonomie ztrácí svou lidskou tvář, vskutku dochází k tomu, že peníze neslouží nám, nýbrž my sami sloužíme penězům. A toto je projev modloslužby, proti němuž jsme voláni zasáhnout a nastolit znovu racionální řád věcí, jenž směřuje k obecnému dobru, podle kterého peníze musejí sloužit a nikoli vládnout (srov. Evangelii gaudium, 58; Gaudium et Spes, 64; Laudato si’, 195).”

Papež na závěr připomněl některé nové normy v oblasti finanční transparentnosti a boje proti praní špinavých peněz a financování zavedené ve Vatikánu v posledních měsících. Jmenoval motu proprio z 1. června letošního roku, kterým vstoupily v platnost Směrnice pro transparentnost, kontrolu a hospodářskou soutěž při zadávání veřejných zakázek, a výnos předsedy vatikánského Guvernatorátu z 19. srpna, kterým se nařizuje dobrovolnickým organizacím a právnickým osobám Městského státu Vatikán povinnost upozorňovat na podezřelé aktivity vatikánský Úřad pro finanční zpravodajství (AIF). (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti