Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 3. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.10.2020 

Papež: Svatá Hildegarda z Bingenu prolomila schémata své doby

Vatikán. “Ženy čtou Františka” – pod tímto titulem ve středu proběhlo mezinárodní setkání, které připravil stálý poradní sbor Papežské rady pro kulturu, složený z necelých dvaceti žen, katolických laiček, řeholnic, anebo příslušnic jiných vyznání, v každém případě však matek a významných představitelek různých oborů. Jednalo se o první večer z řady seminářů věnovaných spisům současného papeže – jejich četbě a reflexi nad nimi za hudebního doprovodu.

Papež František se na spolupracovnice vatikánského úřadu obrátil psaným poselstvím, v kterém je oslovuje jako “drahé přítelkyně” a děkuje jim za nový a krásný přínos v rámci římské kurie. “Je to poprvé, kdy jeden z jejích úřadů zapojil skupinu žen jako protagonistek kulturních projektů, které se nezabývají výlučně ženskými otázkami”, podotýká římský biskup.

Členky poradního sboru Papežské rady pro kulturu se tentokrát zabývaly exhortací Evangelii gaudium, zatímco při následujících setkáních bude na pořadu encyklika Laudato si’ a Dokument o mezilidském bratrství, tedy spisy, zaměřené na evangelizaci, stvoření a bratrství. I v této volbě, poznamenává papež, se zrcadlí duch zmíněného ženského grémia, který ve své bohaté různorodosti dokáže prostřednictvím dialogu pracovat na hledání styčných bodů, za vzájemné úcty a spřízněnosti.

František poté upozorňuje na další nezanedbatelný bod programu středečního semináře – a sice přednášku o moudrosti sv. Hildegardy z Bingenu, které se zhostila autorka studie o ústředním díle této středověké mystičky (“Scivias”), italská hudebnice Sara Salvadori. “Sv. Hildegarda z Bingenu, stejně jako sv. František z Assisi, složila harmonický hymnus, v němž chválí Pána za stvoření a ve stvoření”, píše papež a pokračuje: “Propojovala vědecké poznání a spiritualitu, prolomila schémata své doby, která bránila ženám ve studiu, jež požadovala rovněž pro své spolusestry. Učí se zpěvu a hudební kompozici, které se pro ni stávají vlnou vedoucí až do výšin k Bohu. Hudba pro ni nebyla pouhým uměním či dovedností, nýbrž také liturgií”.

Svatý otec dále vyzdvihuje úlohu ženy v dějinách spásy: žena přijala Slovo do svého lůna a ženy za temné noci uchovávají plamínek víry, očekávají zmrtvýchvstání a ohlašují je. “Radostná a nejhlubší realizace každé ženy se soustředí na tyto dva úkony: přijetí a hlásání”, zdůrazňuje František. “Ženy jsou vůdčími osobnostmi vycházející církve, neboť v naslouchání a péči projevují zájem o nouzi druhých lidí, a mají výjimečnou schopnost udržovat “domáckou atmosféru” a současně podporovat procesy nastolující spravedlnost v sociálních odvětvích, ve kterých působí. Naslouchání, rozjímání, láskyplný skutek – tyto prvky ustavují radost, která se v ženě ustavičně obnovuje a sdílí s ostatními, skrze její pohled, v péči o stvoření, v gestaci spravedlivějšího světa, v utváření dialogu ctícího a doceňujího rozdílnost”, popisuje papež František vklady žen do církve i společnosti. Poselství k semináři ženského poradního sboru kardinála Ravasiho, předsedy Papežské rady pro kulturu, uzavírá slovy: “Přeji vám, abyste přinášely pokoj a obnovu. Ať vaše pokorná a odvážná účast dokáže zachytit vše nové a rodit naději ve světě založeném na bratrství”.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
2.6.20 Papež se účastní benefiční dražby pro severoitalské nemocnice
17.12.18 Vyšel dokument Svatého stolce k využití bývalých kostelů
9.3.17 Papežská rada pro kulturu má „Ženský poradní sbor“
20.1.17 Výchova ke kráse – nový projekt Papežské rady pro kulturu
29.4.16 Účastníci konference o vzácných onemocněních u papežeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti