Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 6. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

29.9.2020 

Schülerkreis je pro emeritního papeže velice důležitý, říká kardinál Kurt Koch

Vatikán. Papeže Benedikta XVI. těší, že se také letos uskutečnilo setkání jeho bývalých studentů, ačkoli se jej osobně nemohl účastnit, ujistil kard. Kurt Koch v rozhovoru pro německou redakci Vatikánkého rozhlasu. Konference v římském patristickém institutu Augustinianum proběhla minulou sobotu.

Letošní téma, inspirované Janovým evangeliem, znělo: “Pán můj a Bůh můj” (Jan 20,28) a dotazovalo se na Boha za současných okolností. Tato otázka náleží k základním úvahám Ratzingerovy teologie, zdůrazil kard. Koch v úvodním slově, kterým pozdravil zhruba stovku shromážděných, jak někdejších studentů emeritního papeže, tak členů tzv. nového kruhu, tedy teologů zabývajících se jeho myšlenkovým odkazem.

Během symposia vystoupili mimo jiné freiburský teolog Josef Zöhrer, který promoval u profesora Ratzingera a hovořil o jeho vztahu k Božímu slovu v osobním životě. Salcburský teolog Rainer Hangeler se zaměřil na spojitost Panny Marie a církve, které se obě staly adresátkami Zjevení. O skutečných principech Zjevení a životní realitě, počínaje encyklikou Fides et ratio, promluvil kolínský arcibiskup, kard. Rainer Maria Woelki, který se nezdržel kritiky německé synodální cesty. Na pozvání kardinála Kocha vystoupil rovněž prefekt Kongregace pro nauku víry, španělský jezuita kard. Luis Francisco Ladaria Ferrer, který německy pronesl přednášku o základech víry a živé tradici, čímž vlastně podal popis svého pracoviště, jak zaznělo v závěrečné diskusi.

Benedikt XVI. se k sympoziu připojil duchovně, reaguje kardinál Koch na dotaz, jaký význam mají tato setkání pro emeritního papeže:

“Kruh bývalých žáků mu nepochybně leží na srdci, protože to jsou lidé, kteří prohlubují jeho myšlení a teologii a pokračují v nich. Dotazování se na Boha je pro ně ústřední, jak už jsme zaznamenali vloni. Letos jsme se měli soustředit na církevní úřad, ale vzhledem k dění jsme se vrátili k loňskému tématu. Před sympoziem jsem mohl s emeritním papežem mluvit o plánovaném programu, který jej velmi potěšil. Ubezpečil mne, že se na této události niterně podílí.”

Jak se do letošního tématu, tedy dotazování se na Boha začleňuje ekumena, která byla pro profesora, biskupa a později papeže Ratzingera vždy důležitá? Na to švýcarský kardinál odpovídá:

“Uvedl bych zejména promluvu, kterou papež Benedikt pronesl při návštěvě Erfurtu, kde při setkání se zástupci německé evangelické církve poukázal na Lutherovu základní existenciální otázku. Martin Luther se ptal na Boha, na to, jak se dobrat milosrdného Boha. Jak Benedikt XVI. poznamenal, situace člověka se mezitím změnila. Lidé se již v první řadě nedotazují po milosrdném Bohu, protože vnímání hříchu bylo vytlačeno zcela na okraj, ale kladou si otázku po Bohu. Z toho vyvodil, že společnou ekumenickou výzvou je společné ekumenické svědectví o Bohu v dnešní sekularizované společnosti, které by lidem poskytovalo odpověď, potřebnou v jejich životech. Ústřednost dotazování se po Bohu je tedy pro něj elementární ekumenický požadavek. Za druhé zdůrazňuje, že nevěříme v jakéhosi Boha, nýbrž v Boha, který ukázal svou tvář v Ježíši Kristu. Centralita otázky po Bohu – která je kristocentrická – pro něj znamená rozhodující ekumenický problém, a to také a právě v myšlení Martina Luthera“.

Uzavírá předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů, kard. Kurt Koch.(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
7.9.20 Kruh žáků emeritního papeže:Otázka Boha v aktuálních výzvách
18.9.19 Ratzingerovi bývalí žáci zvou na první veřejné setkání
3.7.19 Kněžství v teologii Josepha Ratzingera – téma příštího setkání žáků emeritního papeže
4.9.18 Ratzingerovi bývalí studenti diskutují o vztahu církve a státu
22.8.17 Letošní Schülerkreis o pronásledování křesťanů a mučednictvíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červen 22
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti