Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 7. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

22.9.2020 

List “Samaritanus bonus”: Eutanazie znamená prohru pro její teoretiky i realizátory

Vatikán. “Milosrdný Samaritán je spolehlivým a věrným svědkem (Zj 3,14) spásonosné přítomnosti Boha v tomto světě” – tato slova uvozují dnes zveřejněný list Kongregace pro nauku víry, datovaný 14. červencem a zaměřený na “péči o lidi v kritických a konečných fázích života”. Sepsání dokumentu si vynutila stále vstřícnější legislativa v otázkách eutanazie a asistované sebevraždy.

List “Samaritanus bonus” reaguje na dokumenty různých biskupských konferencí, které zvažují přípustnost a formy duchovního a pastoračního doprovázení lidí, kteří zamýšlí dobrovolně ukončit život ve zdravotnických zařízeních. V obsáhlém doktrinálním úvodu uvažuje nad motivací takového činu a odkrývá ji v nedostatku víry: “Pokud za neodvratné nemoci, a to zejména chronické a degenaritivní, chybí víra, tvoří pak obavy z utrpení, smrti a následná tíseň hlavní důvody v pokusu o kontrolu vlastního umírání a nakládání s okamžikem smrti, včetně jeho předjímání v eutanazii či asistované sebevraždě”.

Schopnost docenit hodnotu lidského života jako takového současně ovlivňuje pokřivené kulturní povědomí, které chybně nakládá s výrazy “důstojná smrt” a “kvalita života”, mylně pojímá “milosrdenství” a “soucit” a podporuje růst individualismu, jenž druhé lidi vnímá jako omezování a ohrožování vlastní svobody. Z individualismu nicméně pramení nejméně viditelná nemoc naší doby – osamocenost, rozvinutá v některých legislativních kontextech jako “právo na soukromí” (ius solitudinis) zakládající princip autonomie, který může dospět až k volbě dalšího pokračování života či nikoli.

Těmto osobním právům a zákonům, které je definují, však list Kongregace pro nauku víry nadřazuje právo na život jako “základ právního řádu a předpoklad jakýchkoli další práv, včetně práva na osobní svobodu”. “Usmrtit člověka, dožadujího se eutanazie, tudíž neznamená uznat jeho svébytnost, nýbrž je naopak popřením jeho svobody, hluboce podmíněné nemocí a bolestí. (…) Člověk navíc určuje moment smrti a staví se tak na místo Boha”, zdůrazňuje nový dokument v kontinuitě s dosavadním církevním učením: “Eutanazie a asistovaná sebevražda jsou prohrou lidí, kteří je teoretizují, rozhodují o nich a uskutečňují je”.

Dokument se dále ve shodě s již existujícím magisteriem vyjadřuje k paliativní péči, definuje jako morální povinnost upuštění od neúměrných léčebných procedur, naléhá na výživu a zavodňování umírajícího pacienta a léčbu bolesti. Zvláštní kapitolu věnuje hospicům s poukazem na mimořádný význam perinatální hospicové péče, která by zasloužila co největší rozšíření, což vatikánská kongregace klade na srdce křesťanským zdravotníkům. “Ujímat se dětí, které podle dostupných vědeckých poznatků zemřou ihned po porodu anebo krátce po narození, napomáhá jejich rodičům ke zpracování smutku, který již nebudou vnímat jako ztrátu, nýbrž jako pouť lásky, vykonanou společně s jejich dítětem”.

List “Samaritanus bonus” vyzdvihuje úlohu rodiny v péči o nemocné, která v tomto poslání potřebuje pomoc a příslušné prostředky. “Je tudíž nezbytné, aby státy uznaly přednostní a základní sociální funkci rodiny a její nenahraditelnou roli a uvolnily patřičné zdroje k její podpoře”, vybízí vatikánský úřad a obrací se ke státní moci také s výzvou k zaručení výhrady svědomí v lékařské a zdravotnické oblasti, za respektování principů přirozeného mravního zákona. “Právo na výhradu svědomí křesťané uplatňují nikoli ze soukromého náboženského přesvědčení, nýbrž z hlediska základního a nezadatelného práva každého člověka”, vysvětluje se v dokumentu. Církev od samého počátku sice vštěpovala křesťanům poslušnost vůči zákonně ustavené vládě, avšak zároveň důrazně připomínala, že “více je třeba poslouchat Boha než lidi” (Sk 5,29).

Zásadní, byť nijak překvapivou novinkou, kterou dnešní dokument přináší, je tak především jeho jedenáctá kapitola, nazvaná “Pastorační rozlišování u lidí požadujících eutanazii nebo asistovanou sebevraždu”. V těchto případech se kněz ocitá před člověkem, který se rozhodl k závažně nemorálnímu činu a svobodně v něm setrvává. Jedná se tedy o zjevnou nezpůsobilost k přijetí svátostí pokání s odpuštěním hříchů, svátosti pomazání nemocných a viatika (CIC 987, 1007,  915 a 843 § 1). Tyto svátosti může přijmout jedině tehdy, když pacient změní svůj úmysl – kupříkladu zruší zápis do asociace, sdružující lidi hodlající ukončit život formou eutanazie. Jestliže se jedná o nemocného v bezvědomí, kněz může udělit svátosti sub conditione , pokud lze předpokládat pokání na základě nějaké předchozí známky v pacientově jednání. Vatikánský dokument podtrhuje, že církev tímto přístupem nezamítá dotyčnému člověku přijetí, naopak, pastorační pracovník mu za každých okolností má nabídnout vyslechnutí a pomoc. Zároveň má objasnit význam svátostí, aby tak nemocnému až do poslední chvíle poskytla nástroje k jejich případné volbě. Odklad rozhřešení neodsuzuje hříšníka, nýbrž má ho přimět k obrácení, a v tomto smyslu má kněz svou osobní přítomností využít veškerých příležitostí v čase zbývajícím do výkonu eutanazie. Za jejího průběhu nicméně není přípustné, aby se zdržoval u nemocného, což by mohlo být vykládáno jako schvalování eutanazie. Tato zásada se týká hlavně nemocničních kaplanů v těch zdravotnických zařízeních, kde se praktikuje eutanazie. Jak upozorňuje Kongregace pro nauku víry, nemají zavdat příčinu k pohoršení a účastnit se na usmrcení lidského života.  (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
21.12.20 Kongregace pro nauku víry označila proticovidové vakcíny za „mravně přijatelné“
19.9.20 Kongregace pro nauku víry vydá nový dokument o konci života
6.8.20 Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný
16.7.20 Vademecum k řešení případů sexuálního zneužívání v církvi
17.12.19 Arcibiskup Scicluna: Epochální rozhodnutí, odstraňující překážkyHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti