Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   5. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

21.9.2020 

Caritas Internationalis apeluje na ukončení konfliktů a zrušení sankcí proti Sýrii

Vatikán. Mezinárodní charita vydala zvláštní apel u příležitosti Mezinárodního dne míru, který připadal na neděli (20. září). Především chce obrátit pozornost veřejnosti a politiků, kteří by ji měli reprezentovat, k situaci na Blízkém východě. Volá po dialogu vedoucím ke skutečnému vyřešení problémů u kořene a zrušení sankcí proti Sýrii, které “rozhodně míru nepomáhají a konflikt spíše prohlubují”.

Mezinárodní den míru ustanovilo Plenární shromáždění OSN v roce 1981 (30. listopadu). Caritas Internationalis, vatikánská nadace sdružující přes 160 lokálních charitativních organizací, využila včerejšího dne k upozornění na ohniska, v nichž vážné konflikty s mnoha mezinárodními hráči podlamují nejen stabilitu regionů, ale také a především humanitární situaci obyvatelstva následně migrujícího ze svých bezvýchodných situací.

Apel Mezinárodní charity cituje papeže Františka, který mluvil o každé válce jako jisté formě “bratrovaždy”, ničící povolání lidské rodiny k bratrství. Připomíná také inspirující slova z encykliky Pavla VI. Populorum Progressio, kde je “rozvoj” označen za nové jméno míru.

“Naneštěstí je dnešní lidstvo nadále svědkem milionů lidí žijících v zoufalých podmínkách kvůli válce a násilí, které jim nedovolí prožívat své lidství s důstojností. Miliony umírají kvůli nedostatku míru, kvůli válce a násilí, jejich příčiny lze nalézt v sobectví, chamtivosti, korupci, náboženské a etnické diskriminaci, jakož i v nelegální těžbě nerostných surovin. Paměť minulosti nás musí vést ke konverzi a úsilí o svět, v němž mír a harmonie budou přispívat k integrálnímu lidskému rozvoji,” čteme v prohlášení. 

Caritas Internationalis připomíná křehkost a zranitelnost lidské existence, která se významně projevila v souvislosti s koronavirovou pandemií. Spolu s ní se jasněji ukázal smysl solidarity a - jak opakovaně zdůrazňuje papež František - varování před “nedůvěrou a strachem, který oslabuje vztahy a zvyšuje riziko násilí”. 

Čtyři apely Caritas Internationalis

Míru nelze dosáhnout bez odvážných, nezištných kroků kladoucích člověka a jeho situaci nad jakýkoliv jiný zájem, konstatuje se v prohlášení Caritas Internationalis, zakončeném apelem, rozčleněným do čtyř bodů. 

  1. volá po zastavení války a násilí na celém světě a zejména na Blízkém východě  a zahájení dialogu vedoucího k politickému řešení problémů - neboť, jak se dále dodává, násilí a zabíjení plodí pouze další zášť
  2. žádá zrušení sankcí proti Sýrii, protože je zřejmé, že nenapomáhají šíření míru, nýbrž konflikt spíše prohlubují a míru škodí. Odnětí sankcí může rovněž podpořit politické lídry, aby přistoupili k jednacímu stolu.
  3. pobízí k angažovanosti ve veškerých iniciativách, které mohou vést k míru v oblastech konfliktů, k dohledu na to, aby mezinárodní rozvojová pomoc dbala na budování míru a smíření na nejnižší úrovni. Znamená to vytváření příležitostí ke vzdělání a zaměstnání, zejména pro mladé lidi, kterým hrozí naverbování do ozbrojených skupin a milicí.
  4. A konečně žádá podporu úsilí náboženských představitelů a nábožensky založených společenství angažovaných v šíření mezináboženského dialogu.

Konkrétní projekty nechybí

Papežská charitativní instituce pak vypočítává některé programy katolických charit, angažovaných na všech kontinentech: Myanmarská charita vede program nazvaný “Trvalý mír” na podporu vnitřních vysídlenců v kačjinském a šanském státu. Filipínská charita pracuje v Mindanau pro mírové řešení v regionu zachváceného násilím. V Pákistánu vede charita ve spolupráci s místní církví drobné rozvojové projekty, které mají podpořit pokoj a harmonii v tamní společnosti. Ve Středoafrické republice mezináboženská spolupráce arcibiskupa Bangui s místním imámem a představiteli protestantských církví stojí v první linii proti násilí a v práci pro mír a smíření. Charita v Kolumbii se zaměřuje na posilování zranitelných komunit skrze podporu rozvojových projektů a větší participaci obyvatelstva na nenásilném řešení konfliktů - uvádí jako příklady možností konkrétní činnost ve prospěch míru výzva Caritas Internationalis.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
5.2.21 Caritas Internationalis apeluje na všeobecnou dostupnost vakcín, zrušení dluhu a změnu patentového práva
16.11.20 Postcovidová vlna hladu teprve udeří
1.9.20 Caritas Internationalis: Za spravedlivý a udržitelný životní styl
17.7.20 Caritas Internationalis vyzvala ke zrušení protisyrských sankcí
20.4.20 Mezinárodní charita: Zachovejte humanitární pomoc a zrušte hospodářské sankceHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti