Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   24. 4. 2024

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

Nejčtenější



Cirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

10.9.2020 

Svatý otec: Je třeba změnit vidění a mluvu ve vztahu k migraci

Vatikán. Papež měl dnes dopoledne celkem pět audiencí, čtyři osobní, na nichž přijal kardinála Luise Ladariu, prefekta Konregace pro nauku víry, kardinála Jean-Claude Höllericha, arcibiskupa Lucemburku, kardinála Antonio María Rouco Varelu, emeritního arcibiskupa Madridu, a augsburského biskupa Bertrama Meyera. Nakonec se Svatý otec setkal s padesáti účastníky neziskového projektu Evropské Unie, zaměřeného na problematiku migrace s názvem Momentky od hranic (Snapshots from the Borders), do něhož je zapojeno čtrnáct evropských zemí. Smyslem projektu není poskytování charitativní pomoci, nýbrž senzibilizace lidí a institucí v evropských zemích, aby byla podávána lidštější a koordinovanější odpověď na dnešní migraci. Skupinu aktivistů vedl starosta italského ostrova Lampedusa, jehož šest tisíc obyvatel nese největší tíhu námah, spojených s přijímáním obětí obchodu s migranty, vypravovaných po moři nyní hlavně z Tunisu. Záchytné centrum pro uprchlíky na Lampeduse má kapacitu 1500 osob a je neustále přeplněno, protože následná přeprava migrantů z nevelkého ostrova do italského vnitrozemí nezřídka vázne, nyní také v důsledku koronavirových opatření. Lampeduský starosta Salvatore Martello, který je rybářem, představil papeži Františkovi nynější situaci a mimo jiné řekl:

Prostřednictvím neziskového projektu Snapshots jsme zahájili kampaň za to, aby se 3. říjen – hrůzný den, kdy v roce 2013 došlo k nejdramatičtějšímu středomořskému ztroskotání migrantů před ostrovem Lampedusa - stal Evropským dnem připomínky obětí migrace, a prosíme Vaši Svatost o podporu této iniciativy.“

Papež František ve svojí promluvě ocenil „prozíravost“ projektu, sdružujícího lokální, občanské a státní představitele, s cílem pozitivně rozvinout migrační politiku.

Nynější migrační scénář je složitý a nezřídka obsahuje dramatické zápletky. Vzájemná globální propojenost ovlivňuje migrační proudy, které je třeba studovat a chápat. Výzvy jsou rozmanité a interpelují všechny. Nikdo nemůže zůstat lhostejným vůči lidským tragédiím, ke kterým nadále dochází v různých částech světa.“

Potom papež připomněl svoji únorovou cestu do Bari, kde se konalo „velmi přínosné“ setkání zástupců episkopátů všech středomořských zemí:

Mezi nejvíce trpící patří v oblasti Středomoří ti, kdo prchají před válkou nebo opouštějí svoji zemi ve snaze najít důstojný lidský život. [...] Jsme si vědomi, že se v různých sociálních kontextech šíří lhostejnost, ba dokonce odpor [...] Mezinárodní společenství se zastavilo u vojenských intervencí, zatímco by mělo budovat instituce, které zaručují rovné příležitosti a místa, kde budou mít občané možnost nasadit se pro obecné dobro. [...] Zároveň však nikdy nepřipusťme, aby ti, kdo hledají naději za mořem, umírali bez pomoci  [...] Přijetí a důstojné začlenění jsou zajisté etapami nesnadného procesu. Nicméně, je nepřípustné si myslet, že mu lze čelit stavbou zdí“ (Promluva papeže v Bari, 23. února 2020).“

Vzhledem k těmto výzvám se ukazuje nezbytnost konkrétní solidarity a sdílené odpovědnosti na úrovni národní i mezinárodní – pokračoval papež. Nynější pandemie zvýraznila naši provázanost. Všichni jsme vzájemně spojeni ve zlém i v dobrém. Je zapotřebí, abychom jednali spolu a nikoli sami.

Zásadní je také změnit způsob, jak se na migraci dívat a jak o ní mluvit. Do středu je třeba klást lidi, tváře a životní osudy. V tom spočívá důležitost projektů, jakým je ten váš, že se totiž snaží nabízet odlišná pojetí, inspirovaná kulturou setkávání, která je cestou k novému humanismu. A když říkám „nový humanismus“, nemíním tím jenom životní filosofii, ale také určitou spiritualitu jakožto styl jednání.“

Obyvatelé měst a hraničních území – společnost, komunity a církve – jsou povoláni být prvními aktéry tohoto obratu díky neustálým příležitostem k setkání, jež jim nabízejí dějiny. Hranice, ode vždy považované za dělící bariéry, se mohou stát naopak jakýmsi „okny“ a prostory vzájemného poznávání, obohacení a sdílení v různosti; mohou se stát místy, v nichž se testují vzorce pro překonávání těžkostí, které způsobují noví příchozí domorodým komunitám - řekl papež František v závěru setkání s účastníky neziskového projektu EU, které spolu s příslibem svojí modlitby za ně vybídl také k modlitbě za sebe.



(mig)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
12.2.21 Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu
30.1.21 Katecheze je ozvěnou Božího slova
30.1.21 Papež promluvil k Římské rotě ohledně anulace církevních sňatků
20.1.21 Papež: Rád vidím sportovní nasazení mladých lidí
21.12.20 Papež: Bůh se stal člověkem, abychom se mohli stát Jeho dětmi



Hlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2024 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv duben 24
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti