Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   6. 10. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

8.9.2020 

Skotský biskup k návrhu zákona o “hate speech”: Orwellova vize se naplňuje

Skotsko. V západních společnostech dochází k tomu, před čím varoval Orwell ve své „Farmě zvířat“, všichni jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější – domnívá se místopředseda skotského episkopátu biskup John Keenan v rozhovoru nad návrhem zákona o tzv. „hate speech“, totiž podněcování k nenávisti.  

Vláda v Edinburgu předložila národnímu parlamentu 23. dubna návrh zákona, jehož schválení může vést ke kriminalizaci názorů a významnému omezení svobod, které jsme donedávna považovali za hlavní projevy demokracie: svobody svědomí, projevu a slova.

Ve Skotsku se opakuje jev, který se poslední dobou množí i v dalších evropských zemích. Vláda propaguje legislativní změny, s nimiž většina společnosti. Podle průzkumu zveřejněného v deníku The Scotsman, více než dvě třetiny obyvatel této nejsevernější země Velké Británie s novým zákonem nesouhlasí. Nejsou to zdaleka jen představitelé náboženských obcí, kteří se obávají, že na základně velmi vágně formulovaného zákona budou některé články jejich víry penalizovatelné. Proti návrhu zákona vystupují advokáti, herci ba dokonce i Humanistické sdružení, říká biskup John Keenan a cituje výrok známého televizního moderátora o tom, že „každý zákon zavírající ústa a mysl nás dříve či později donutí kráčet temnou cestou.“

Církev nemá nic proti předcházení nenávisti, dodává biskup Keenan. Znepokojující je především podivná nejasnost předložené formulace zákona, který – jak konstatuje dále – „nebyl připraven zkušenými právníky, pozornými k zachování legitimní svobody slova a projevu, jež jsou v demokratické společnosti nezbytné. Zákon není koncipován jako rybářský prut, který má chytit skutečně špatnou rybu, nýbrž jako vlečná síť, která může potenciálně zachytit a kriminalizovat většinu občanů dodržujících zákony,“ varuje skotský biskup. Podle předloženého návrhu totiž soud nemusí dokazovat, že obviněný chtěl skutečně záměrně podněcovat k nenávisti. Stačí, aby jeho gesto nebo jednání někdo další tímto způsobem interpretoval.

Na církevní půdě vzbuzuje obavy také koncept „provokativních materiálů“, kterým navrhovaný zákon operuje. Pokud bude schválen, snadno bude možné označit za provokativní materiály Písmo svaté nebo katechismus, protože neschvalují věci jako jsou homosexuální akty. Netransparentnost a nepřesnost ve formulacích v praxi znemožňuje vyjádření jakéhokoli názoru v morálních otázkách jako například transgender.

Biskup Keenan si všímá také zvláštního jevu, že totiž zákony, které v posledních letech zasahují do tradiční oblasti mravů a morálky nenapadají v této chvíli církev a její představitele přímo, nýbrž mají tendenci obviňovat a odsuzovat jednotlivé občany. „Nejde nám proto ani tak o ochranu nás samých. Spíše chceme chránit učitele ve škole před strachem a nebezpečím, že budou kriminalizováni při pouhém užití Bible ve výuce, nebo pracujícího, který zveřejní v sociálních médiích katolický názor, který je ve společnosti považován za kontroverzní,“ pokračuje skotský biskup. Nesouhlas s tímto návrhem zákona se tedy týká ochrany legitimního práva na vyjádření svého názoru a na soukromý život a týká se svobody slova, která je dobrem a nikoli ohrožením pro lidské soužití, konstatuje biskup John Keenan k návrhu zákona o podněcování k nenávisti, diskutovaného ve skotském parlamentu.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.9.20 Svatý stolec k debatě o revizi státních orgánů pro Úmluvy o lidských právech: Nevnášet do dohod nové koncepty
9.1.18 Rok ´68 jako „maska“ daleko větších mocností
14.7.12 Milion osob v EU žije v podmínkách faktického otroctví
1.5.12 Amnesty International o christianofobii
26.11.09 Znásilnění jako válečná zbraň je zločinem proti lidskostiHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv říjen 22
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti