Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   7. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

7.9.2020 

Kruh žáků emeritního papeže:Otázka Boha v aktuálních výzvách

Vatikán. „Můj Pán a Bůh můj! (Jan 20,28) Otázka Boha v aktuální výzvách“ – tak zní téma, které si pro letošní setkání zvolil kruh žáků Josepha Ratzingera (Ratzinger Schuelerkreis). Setkání proběhne ve dnech 25. a 26. září, stejně jako v loňské roce za zavřenými dveřmi. Mezi účastníky budou tři kardinálové: Kurt Koch, Rainer Maria Woelki a Luis Francisco Ladaria.

Jak je zvykem, zvolené téma schválil Benedikt XVI. osobně. V minulých letech debatovali Ratzingerovi žáci nad otázkami jako zatmění Boha, duchovní perspektivy Evropy, pronásledování křesťanů, vztah mezi státem a církví, až po otázku kněžství a jeho vize v dnešním světě, které se posléze objevilo také ve stati na téma sexuálního zneužívání z pera Benedikta XVI. Mezi účastníky letošního setkání budou kromě původního kruhu přímých žáků emeritního papeže také členové tzv. Nového kruhu, který má tři desítky členů a kromě katolíků do něj patří také pravoslavní.

Jako první vystoupí Ludwig Weimer, který se na konci 70. let habilitoval na řezenské univerzitě s prací na téma “Víra a svoboda“. Zároveň je od roku 1968 předním teologem tzv. Integrovaného společenství (Integrierte Gemeinde), které se snaží o reflexi židovského původu křestanství. Kardinál Ratzinger byl v době svého působení na mnichovském arcibiskupském stolci jediným, kdo schválil ad experimentum statuta této komunity a pokračoval ve svém přátelském vztahu také v letech svého pontifikátu. Členové Integrovaného společenství za ním každoročně přijížděli v letních měsících do Castel Gandolfa. Připomeňme, že téma křesťansko-židovského dialogu patří k významným momentům myšlení Benedikta XVI., který v nedávné reflexi na toto téma, adresováné kardinálu Kurtu Kochovi napsal, že církev nenahradila Izrael a že Boží smlouva s Izraelem nebyla nikdy odvolána.

Další přednášku přednese člen nového kruhu žáků Sven Leo Conrad z Kněžského bratrstva sv. Petra, tedy ze sdružení kněží, kteří slaví eucharistii v mimořádné formě starého ritu, a jsou sjednoceni s římskou církví. Jeho oborem je liturgika a napsal doktorskou práci na téma “Teologie a liturgie Josepha Ratzingera”.

Na zasedání 25. září vystoupí dále Helmut Hoping, dogmatický teolog, který pracoval v letech 2006-2014 jako teologický poradce liturgické komise německé biskupské konference.

Na druhý den, tedy 26. září, mají účastníci zasedání žáků Josepha Ratzingra v plánu veřejnou akci, která bude pobíhat na patristickém institutu Augustinianum, v těsném sousedství Vatikánského náměstí. Zahájí jej kardinál Kurt Koch, přeseda Papežské rady pro jednotu křesťanů, který je od loňského roku koordinátorem Nového kruhu žáků. Na téma “Zjevení - mezi principy a životní realitou” promluví kolínský arcibiskup kardinál Rainer Maria Woelki.  S diskusním příspěvkem na téma Bůh víry a Bůh filosofů vystoupí profesor Stephan Herzberg; prefekt Kongregace pri nauku víry, kardinál Ladaria, se bude věnovat tématu “Základy víry a živá tradice” a profesor Rainer Hangler rozvine paralelu mezi Mariiním přijetím zjevení a církví a profesor Josef Zoehrer přednese příspěvek o Božím slově v osobním životě Josefa Ratzingera / Benedikta XVI.  Volnou debatu bude moderovat profesor Achim Buckenmaier, vedoucí katedry teologie Božího lidu na Lateránské univerzitě.(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
29.9.20 Schülerkreis je pro emeritního papeže velice důležitý, říká kardinál Kurt Koch
18.9.19 Ratzingerovi bývalí žáci zvou na první veřejné setkání
3.7.19 Kněžství v teologii Josepha Ratzingera – téma příštího setkání žáků emeritního papeže
4.9.18 Ratzingerovi bývalí studenti diskutují o vztahu církve a státu
22.8.17 Letošní Schülerkreis o pronásledování křesťanů a mučednictvíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti