Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

1.9.2020 

Arcibiskupu Kondrusiewiczovi odepřen vstup do Běloruska

Bělorusko. Minsko-mohylevský arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz nebyl vpuštěn do své země. Pohraniční stráž na přechodu Kužnica Bialystok-Bruzgi zastavila minského arcibiskupa Kondrusiewicze a bez udání důvodu jej vrátila zpět do Polska. V neděli 31. srpna se ve všech kostelech četlo jeho poselství na téma probíhající krize.

Informaci o nevpuštění minsko-mohylevského aricibiskupa a předsedy Běloruské biskupské konference Tadeusze Kondrusiewicze do země zveřejnil již včera generální vikář jeho arcidiecéze, biskup Juryj Kasabucki. V oficiálním prohlášení publikovaném na stránkách catholic.by rovněž upřesnil, že arcibiskup Kondrusiewicz je běloruským občanem.

Arcibiskup Kondrusiewicz: Nechci se stát další příčinou napětí

“Vojáci byli velmi zdvořilí, ale pověděli mi, že nemohu projít a musím se vrátit zpátky. Nyní píšu občanským orgánům s žádostí o vysvětlení. Odvolávám se na platné zákony a především jim také říkám, že si nepřeji, aby se můj případ stal příčinou dalšího napětí v naší zemi,” uvedl arcibiskup Kondrusiewicz pro agenturu SIR, která jej zastihla v polské farnosti, kam se prozatím uchýlil. “Byl jsem v autě s jedním knězem a řeholnicí,” líčí události včerejšího rána. - “Projeli jsme polskou hranicí a když jsme přijeli na kontrolní místo v Bělorusku, pohraniční stráž zkontrolovala dokumenty a sdělila mi, že mám jít stranou. Kněz a řeholnice, kteří byli se mnou, prošli. Pak za mnou přišel důstojník a řekl mi, že nemám právo překročit hranice a vyzval mne k návratu do Polska. Žádné vysvětlení nepodal. Neřekl mi, co je důvodem tohoto opatření. Nerozuměl jsem a stále ještě nerozumím, proč mne tady zastavili.” Jak dále uvedl arcibiskup Kondrusiewicz, podle platných zákonů má jako běloruský občan právo vrátit se do vlasti v jakékoli chvíli.

Modlitba za návrat arcibiskupa

Zpráva o zamítnutí práva na vstup do země arcibiskupu Kondrusiewiczovi vyvolala mezi běloruskými katolíky “hořkost a smutek”. Generální vikář minsko-mohylevské arcidiecéze vybídl kněze řeholníky a věřící k modlitbě, aby se arcibiskup mohl vrátit domů co nejdříve. Údiv budí zejména skutečnost, že státní orgány nepodaly pro svůj postup žádné vysvětlení.

Nedělní poselství arcibiskupa Kondrusiewicze

V pastýřském listu, čteném v neděli 31. srpna v běloruských římskokatolických kostelích, arcibiskup Kondrusiewicz mluvil o “bezprecedentní sociálně politické krizi, která se den za dnem prohlubuje”. V zemi dosud mírumilovné a tolerantní “pozvedl bratr ruku na bratra, byla prolita krev a mnoho lidí bylo zraněno.” Upozorňoval rovněž na povážlivou ekonomickou situaci, hrozbu “mezinárodní izolace” a rostoucí rozdělení ve společnosti. Připomínal, že svoboda, kterou Bělorusko získalo až na začátku 90. let, je “velkým darem” a zároveň “velkým úkolem”. S odkazem na neblahé dědictví ateisticko-totalitního režimu poukazoval na nezakotvenost běloruské společnosti a její potíže s chápáním pravé svobody.

“Přijímají se zákony, které jsou v rozporu s řádem stanoveným Bohem a vedou k morální korupci, ničí rodinu jako základ společnosti, neváží si daru život od Boha a manipulují s ním, propagují anti-duchovní kulturu, zakazují náboženství ve školách,” napsal arcibiskup Kondrusiewicz a vypočítal rovněž vztahy mezi náboženskými organizacemi a státem, které již dlouho “neodpovídají světovým standardům”.

Pastýřský list analyzoval také současnou krizi, kterou označil za nevyhnutelný důsledek “hříchu anarchie”, který si žádá pokání, protože lež musí být přemožena pravdou, zlo dobrem, nenávist láskou, odsouzení odpuštěním a zhoubné rozdělení jednotou. Na závěr arcibiskup Kondrusiewicz vybídl katolickou církev v Bělorusku, aby řešila politickou krizi prostřednictvím dialogu a modlitby, a na konec září vyhlásil pouť do čtyř katedrálních chrámů v Bělorusku na úmysl překonání sociálně-politické krize.

 (job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
3.1.21 Papež jmenoval apoštolského administrátora minské arcidiecéze
18.12.20 Zvláštní papežův vyslanec u Lukašenka
28.11.20 Apel běloruských biskupů na ukončení sociálně-politické krize
19.9.20 Svatý stolec vyzývá k mírovému řešení v Bělorusku
17.9.20 Zpráva o návštěvě arcibiskupa Gallaghera v BěloruskuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti