Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   21. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

17.6.2020 

Rakouské biskupy povede františkán Lackner

Mariazell. Rakouská biskupská konference má nového předsedu. Salcburský arcibiskup Franz Lackner (63) nahradí kardinála Christopha Schönborna (75), který z úřadu odchází po dvaadvaceti letech. Volba proběhla v úterý v Mariazell, kde rakouští biskupové až do čtvrtka jednají na plenárním zasedání. Zastupujícím místopředsedou biskupské konference se stal linecký biskup Manfred Scheuer (64).

Rezignaci na vedení biskupské konference oznámil kardinál Schönborn už počátkem března a volba se původně měla uskutečnit v témže měsíci. Jarní zasedání biskupské konference se pak nicméně odložilo kvůli pandemickým omezením, během kterých život rakouské církve koordinovala ad hoc vytvořená biskupská komise. Toto grémium, složené z tří diecézních biskupů, včetně Franze Lacknera, pod vedením vídeňského arcibiskupa, kard. Schönborna, každý týden jednalo ve videokonferenci o všech důležitých otázkách, které se vynořily během karantény.

Jako nový předseda biskupské konference si mons. Lackner přeje posílit “bratrskou spolupráci mezi rakouskými biskupy” a zároveň vnášet “starosti, nedostatky, ale též naděje a vize rakouské církve do světové církve a rovněž ji právnicky zastupovat”, zdůraznil bezprostředně po volbě v rozhovoru pro agenturu Kathpress. Kromě díků adresovaných kard. Schönbornovi, jehož si ve své budoucí úloze bere za vzor, vyzval salzburský arcibiskup k novému zamyšlení nad tím, jak ještě více zdůraznit to, co je na víře podstatné, tedy evangelium s jeho poselstvím Boha, přátelského vůči člověku. Církev se má stávat solí země a světlem světa, užil biblických slov.

Nový předseda Rakouské biskupské konference se narodil 17.7.1956 jako Anton Lackner ve Feldbachu a vyrůstal v rodině drobných zemědělců. Povinnou školní docházku zakončil jako elektrikář a za vojenské služby na Kypru v jednotkách OSN v něm dozrálo povolání ke kněžství. Zapsal se proto na gymnázium v Hornu a v roce 1984 vstoupil do františkánského řádu. Přijal jméno jeho zakladatele, v roce 1989 složil slavné sliby a o dva roky později byl vysvěcen na kněze. Po studiu teologie ve Vídni a doktorátu z filosofie na papežské univerzitě Antonianum vyučoval metafyziku v posledně jmenované instituci, než byl povolán do vedení vídeňské františkánské provincie (1999). Současně obdržel katedru filosofie na Filosoficko-teologické vysoké škole v Heiligenkreuzu.

V říjnu 2002 se stal světícím biskupem diecéze Graz-Seckau a v prosinci téhož roku byl jmenován biskupem této rakouské diecéze. Metropolitní kapitula při salcburské katedrále v listopadu 2013 zvolila Franze Lacknera salzburským arcibiskupem a po potvrzení papežem Františkem byl počátkem následujícího roku uveden do úřadu. Jako metropolita salzburské církevní provincie stojí Lackner v čele západorakouských diecézí. Z toho důvodu byl z papežova pověření vloni vyslán jako apoštolský vizitátor do Korutan, aby prověřil situaci v diecézi Gurk (zpronevěra ve správě diecéze biskupem Aloisem Schwarzem). Při rakouské biskupské konferenci nese Franz Lackner odpovědnost za vzdělávací sektor (univerzity a teologické fakulty) a za komisi pro manželství, rodinu a ochranu života.

 

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
16.6.20 Rakouští biskupové volí nového předsedu
9.7.10 Nový biskup rakouského Eisenstadtu
16.6.08 Rakouští biskupové věnují výdělek za svůj kompaktní disk hospicům
26.6.07 Rakouští biskupové budou na podzim zasedat ve Svaté zemi
21.6.06 První společné zasedání biskupů Rakouska a Maďarska po 150 letechHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti