Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   25. 9. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

13.6.2020 

Vatikánská pediatrie: Úspěšná transplantace kostní dřeně u dítěte pozitivního na covid-19

Vatikán. Vatikánská pediatrická nemocnice Bambino Gesù informovala o úspěšné léčbě šestiletého dítěte trpícího akutní lymfoblasticou leukemií, u něhož byl v březnu diagnostikován také nový koronavirus.

Rodina malého pacienta přicestovala v říjnu loňského roku z Londýna, aby chlapec mohl zahájit terapii v nemocnici Bambino Gesù, kde se měl podrobit transplantaci kostní dřeni. Nejprve nastoupil přípravnou chemoterapii a imunoterapii, které napomáhají k dosažení stavu, v němž jsou lepší předpoklady pro úspěšnou transplantaci. Vzhledem k tomu, že vhodný dárce kostní dřeně nebyl nalezen, lékařský tým se rozhodl pro transplantaci hematopoetických kmenových buněk jednoho z rodičů.

V březnu 2020 byli rodiče i chlapec podrobeni nezbytným vyšetřením a analýzám, které měly rozhodnout, kdo bude dárcem kostní dřeni. V rámci laboratorních rozborů byli testováni také na covid-19. Ukázalo se, že celá rodina je pozitivní na nový koronavirus: otec a syn naprosto bez příznaků, matka s lehkými příznaky. Aby bylo možné přistoupit k transplantaci, bylo nutné vyčkat do chvíle, kdy budou všichni negativní, zejména malý pacient, jehož imunitní systém byl již oslaben leukémií. Zároveň bylo nutné maximálně respektovat program léčby, aby se předešlo nové recidivě zhoubné nemoci, stojí v tiskovém prohlášení vatikánské pediatrické kliniky.

Na posílení prostředků k boji s virem a snížení rizika komplikací spojených s virovou infekcí prostřednictvím “silných” protilátek, se přistoupilo k infuzi hyperimunní plazmy. Aplikována byla 9. května díky spolupráci s římskou klinikou pro infekční choroby Spallanzani a Nemocnicí San Camillo. Mezitím texty potvrdily nepřítomnost nového koronaviru u otce dítěte, který byl vybrán pro poskytnutí kostní dřeně k transplantaci. 

29. května byla malému pacientovi v římském sídle nemocnice Bambino Gesù na Janikulu provedena infuse otcových kmenových buněk, příslušně upravených odstraněním lymfocytů T alfa/beta+; buněk, které by mohly být pro příjemcův organismus nebezpečné.  Jak upřesňuje tisková zpráva nemocnice, jedná se o techniku vypracovanou týmem profesora Franca Locatelliho, ředitele oddělení onkohematologie a buněčné a genové terapie pediatrické nemocnice Svatého stolce, s vůbec nejširší kazuistikou u dětí trpících různými druhy leukémie a krevním nádory (dosud bylo provedeno cca 700 transplantací od rodiče).

Malý pacient je nyní ve vynikajícím stavu, netrpěl post-transplantačními komplikacemi, otcovy buňky se multiplikují a směřuje k úplnému uzdravení. Při aplikaci metodiky upravených buněk jednoho z rodičů, dosahuje procento uzdravených při transplantaci kostní dřeně výsledků, jež jsou srovnatelné s užitím buněk dokonale shodného dárce. 

V závěru tiskové zprávy profesor Franco Locatelli poukazuje na vynikající spolupráci mezi vysoce specializovanými pracovišti v regionu Lazio, která ukázala, že rovněž v době pandemie lze dosáhnout výborných výsledků. “Chtěl bych osobně poděkovat kolegům z Nemocnice Spallanzani, zejména profesorovi Giuseppemu Ippolitovi, a kolegům z Nemocnice San Camillo, s nimiž s potěšením můžeme sdílet tento pozitivní výsledek.”(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
23.12.20 Kardinál Parolin předal papežovo vánoční přání v dětské nemocnici Bambino Gesù
16.11.19 O morální autoritě trpících dětí mluvil papež k personálu pediatrické nemocnice
25.7.19 Kardinál Parolin: Zdravotní péče neznamená jenom léčbu, ale též doprovázení
4.6.19 Hvězdy italského fotbalu podpořily vatikánskou pediatrii
29.5.18 Vatikánská pediatrická klinika představila Chartu práv nevyléčitelně nemocných dětíHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv září 22
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti