Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   22. 3. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

2.6.2020 

Papež se účastní benefiční dražby pro severoitalské nemocnice

Vatikán. Papež František věnoval několik osobních předmětů do benefiční dražby, jejíž výtěžek poputuje do dvou severoitalských nemocnic (v Bergamu a Brescii). Solidární akci, jíž se zúčastní řada sportovců, zorganizovala Papežská rada pro kulturu. “Sport je jako umění – svobodné a tvořivé gesto, spojující vynikající šampiony i amatéry”, vysvětlil její předseda, kardinál Gianfranco Ravasi.

Za týden odstartuje na digitální platformě  charitystars.com benefiční dražba nazvaná “Běžíme společně” (“We Run Together”), která podpoří zdravotnictví v severoitalské Lombardii, prvním koronavirovém ohnisku na italském území. Nahradí běžecký závod, jehož se koncem května měli účastnit olympionici a paralympici, sportovci s mentálním postižením, uprchlíci, migranti a vězni, včetně členů vatikánského atletického svazu “Athletica Vaticana”. Několik stovek těchto běžců pak měl přijmout papež František při zvláštní audienci, která se z důvodu sanitárních opatření musela omezit na malou skupinu, s níž se římský biskup setkal v knihovně Apoštolského paláce v závěru jedné středeční audience (20.5.). Svatý otec projevil o iniciativu nebývalý zájem, potvrdil pro naše mikrofony kardinál Ravasi:

“Setkání s papežem bylo mimořádně intenzivní, i vzhledem k tomu, že si ho výslovně přál. Osobně jsem nežádal o jakoukoli audienci, jen o letmý pozdrav v jedné z postranních chodeb Apoštolského paláce. Papež František nás nicméně pozval do knihovny a naši akci vřele podpořil. Pravděpodobně chtěl totiž vyzdvihnout jeden její aspekt: název celého projektu – Běžme společně – jsme volně do latiny, která je stále ještě oficiálním jazykem Svatého stolce, přeložili jako “simul currebant”.  Za těmito slovy se skrývá biblická citace, kterou papež ihned rozpoznal, a sice narážka na společný běh dvou učedníků ve dvacáté kapitole Janova evangelia. O velikonočním ránu se Šimon Petr a Jan rozběhnou k Pánovu hrobu poté, co obdrží zprávu, že se tam stalo něco nečekaného. Rychleji patrně běží mladší učedník, ten, “kterého Ježíš miloval”, zatímco Petr zůstává pozadu. Když ale Jan doběhne k hrobu, téměř jakoby na znamení sportovního “fair-play”, čestné hry, počká, až dorazí Petr, aby mohl do hrobky vstoupit jako první. Papež poté komentoval tuto větu, která se stala jakýmsi symbolem naší iniciativy, protože také olympionici byli připraveni k tomu, že trochu zvolní krok, aby se uplatnily jiné kategorie sportovců, zastoupené  v klání onoho dne.”

Popisuje předseda Papežské rady pro kulturu. Původně plánovaný běh se nyní odehraje formou benefiční dražby ve virtuálním prostoru, která potrvá od 8. června do 8. srpna. Jako první se bude dražit kolo v barvách Argentiny a Svatého stolce, které papeži daroval slovenský cyklista Peter Sagan. Lombardské nemocnice lze podpořit též koupí dresů či jiného vybavení různých profesionálních sportovců, ale do dražby půjdou i různé sportovní zážitky či dokonce večeře s olympijským vítězem, kterou připraví on sám či jeho manžel/ka.

 

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
8.10.20 Papež: Svatá Hildegarda z Bingenu prolomila schémata své doby
17.12.18 Vyšel dokument Svatého stolce k využití bývalých kostelů
9.3.17 Papežská rada pro kulturu má „Ženský poradní sbor“
20.1.17 Výchova ke kráse – nový projekt Papežské rady pro kulturu
29.4.16 Účastníci konference o vzácných onemocněních u papežeHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv březen 23
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti