Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   2. 12. 2023

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

25.5.2020 

Papež: Jednota neplyne z naší činnosti, nýbrž je darem Ducha

Vatikán. “Encyklika Ut unum sint potvrdila nezvratnost ekumenického úsilí katolické církve”, píše papež František v listě kardinálu Kurtu Kochovi, předsedovi Papežské rady pro jednotu křesťanů. Na dnešek připadá čtvrtstoletí od vydání tohoto dokumentu, který sv. Jan Pavel II. “zveřejnil v předvečer slavnosti Nanebevstoupení Páně, a tudíž ve znamení Ducha svatého, který utváří jednotu v různosti”.

Právě “působením milosti Ducha svatého” totiž vzniklo “hnutí za obnovení jednoty všech křesťanů”, cituje Petrův nástupce z koncilového dekretu o ekumenismu Unitatis redintegratio, který rovněž vyhlásil Ducha “zdrojem jednoty církve”, jenž “rozděluje milosti a služby a obohacuje církev rozličnými dary”. Podle encykliky Ut unum sint “legitimní různost není nikterak v protikladu s jednotou církve, ale spíše zvyšuje její lesk a velice přispívá k naplnění jejího poslání” (50). “Jedině Duch svatý totiž může vzbudit různost, mnohost a současně působit jednotu. On harmonizuje církev, protože, jak praví sv. Basil Veliký: »Ipse harmonia est«. On sám je harmonie”, vyzdvihuje papež František, který v poselství děkuje za dosavadní cestu křesťanů při hledání plného společenství:

“Sdílím svatý neklid těch, kteří se domnívají, že bychom měli a mohli vyvinout větší úsilí. Navzdory tomu nesmíme postrádat víru a uznání, protože v těchto desetiletích bylo učiněno mnoho kroků k léčbě staletých a tisíciletých ran, vzrostly vzájemná úcta a poznání, což napomohlo k překonání zakořeněných předsudků, rozvinul se dialog v teologii a milosrdné lásce, stejně jako různé formy spolupráce na pastorační a kulturní rovině”, vypočítává římský biskup, který prostřednictím dnešního listu zdraví “milované bratry, kteří vedou různé křesťanské církve a církevní společenství, a všechny bratry a sestry každé křesťanské tradice, kteří jsou našimi druhy na cestě”. Papež je ztotožňuje s emauzskými učedníky, kteří vnímají zmrtvýchvstalého Krista, kráčejícího po jejich boku, a rozpoznávají ho při výkladu Písma a lámání chleba v očekávání, že jednoho dne budou společně sdílet eucharistický stůl.

Vědomí tohoto nezadatelného cíle v katolické církvi posiluje Papežská rada pro podporu jednoty křesťanů, jíž František vyslovuje vděčný dík a upozorňuje na dvě její nedávné iniciativy. Jako první zmiňuje práci na Ekumenické příručce pro biskupy, která bude vydána na podzim a má povzbudit biskupy v jejich odpovědnosti za ekumenické vztahy. Služba jednotě je totiž podstatným hlediskem v poslání biskupa, který je ve své místní církvi “viditelný zdroj a základ jednoty” (Lumen gentium, 23; srov. CIC 383§3; CCEO 902-908). Dále papež upozorňuje na založení časopisu Acta Œcumenica, který přináší zprávy o činnosti vatikánského úřadu a stává se tak podkladem pro práci, sloužící jednotě.

V závěru listu kardinálu Kochovi si Svatý otec, spolu s encyklikou Ut unum sint, klade otázku: «Quanta est nobis via?» (77), “jak daleko ještě máme putovat?”. Jisté je, odpovídá, že jednota není výsledkem naší činnosti, nýbrž je darem Ducha svatého. “Jednota nepřijde jako zázrak na konci. Přijde cestou, Duch svatý ji vytváří během našeho putování” (Homilie při nešporech, bazilika sv. Pavla za hradbami, 25.1.2014). Právě z toho důvodu vrcholí papežské poselství prosbou k Duchu, aby “podnítil nová prorocká gesta a umocnil bratrskou lásku mezi Kristovými učedníky, aby tak »svět uvěřil« (Jan 17,21) a znásobila se chvála nebeského Otce”.

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina
9.2.21 Papež se připojí apoštolským listem k dantovským oslavám
2.2.21 Papež: Globalizace není uniformita
30.1.21 Papež o bezdomovcích: Poslední na žebříčku tohoto světa, první podle evangelia
29.1.21 Chudoba je nepřijatelná, píše František dvěma belgickým sdruženímHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2023 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv prosinec 23
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti