Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   1. 7. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

5.5.2020 

Vatikán představil Pastorační směrnice o vnitřních vysídlencích

Vatikán. Přijímat, chránit, podporovat a integrovat - tato slova mají napříště vyznačovat směr působení církve po boku vnitřních uprchlíků. Pouze v minulém roce přinutily přírodní katastrofy, války či změny klimatu dalších 33,4 milionu lidí k nucenému přesídlení v rámci své země. Jde o dosud nejvyšší zaznamenaný počet. Vatikán právě dnes zveřejnil dokument nazvaný “Pastorační směrnice o vnitřně vysídlených lidech”.

Dokument obsahující 122 směrnic vypracovala Sekce pro migranty a uprchlíky vatikánského Úřadu pro integrální lidský rozvoj. Sloužit má jako konkrétní podpora pro lidi žijící na existenciálních periferiích a na rozdíl od běženců směřujících do jiných zemí často opomíjených mezinárodní komunitou, ale i vládami svých zemí. “Je zapotřebí ekumenické, mezináboženské a institucionální spolupráce, abychom odpověděli na volání vnitřních vysídlenců, kteří jsou pro zbytek světa neviditelní,” řekl Vatikánskému rozhlasu P. Fabio Baggio, podsekretář vatikánského úřadu, který dokument připravil. Podotýká rovněž, že text se inspiroval poznámkami papeže Františka, který mnohokrát zmiňoval drama této skupiny lidí.

“Svatý otec v promluvě k diplomatickému sboru mluvil o vnitřních vysídlencích, protože jsou častokrát neviditelní. Nepřekračují hranice své země, ztrácejí se na jejím území a není o nich slyšet, což jejich drama ještě prohlubuje. Proto si jich všímá náš úřad, chce je vytáhnout na denní světlo a vrátit jim hlas. Spolupracovali jsme na dokumentu s katolickými odborníky a s mezinárodními organizacemi angažovanými v první linii této fronty v různých zemích. Jádrem představeného dokumentu je obnovení ekumenické, mezináboženské a institucionální pomoci těm, kdo zažívají toto drama. V minulém ruce se 8,5 milionu lidí stalo vnitřními vysídlenci kvůli různým konfliktům a 25 milionů v důsledku 1900 přírodních katastrof ve 140 zemích.”

Vatikánský dokument připomíná, že vnitřní vysídlenci potřebují větší podporu, protože jejich ochranu neupravují mezinárodní zákony o migrantech. Dokud nejsou přinuceni k překročení mezinárodně uznávané hranice, zůstávají občany podléhajícími jurisdikci země svého původu.

Dokument poukazuje na nedostatek efektivní legislativy a také zájem o jejich úděl v médiích a ve společnosti. Jejich “neviditelnost” je vystavuje ještě většímu ohrožení. Vatikán proto vybízí místní církve a komunity k větší péči o tyto vysídlence. Dokument upozorňuje, že právě tato kategorie obyvatel se nejčastěji stává obětí obchodu s lidmi. Kriminální skupiny si často vyřizují účty také s humanitárními pracovníky, kteří usilují o zlepšení údělu těchto lidí. Vysídlenci se každý den potýkají s nedostatkem potravin, léků, střechy nad hlavou a možnosti zajistit důstojnou budoucnost svým dětem. Většina z nich nemá přístup ke školní docházce a základní lékařské péči. Zůstávají dlouhá léta mimo domovy a často se stávají snadným cílem lidí bez skrupulí, padají do pasti otrocké práce, sexuálního zneužívání či obchodu s orgány.

Klíčový význam v přinášení pomoci má posílení jednotlivých vlád a jejich mezinárodní podpora při zachování plné suverenity, ale také vypracování nových transparentních právních zásad ochrany vnitřních vysídlenců a utišení vnitřních konfliktů, protože právě etnické a kmenové boje představují jednu z významných příčin vysídlování. Dokument připomíná, že “Církev je vybízena k práci pro smír, vzájemné přijetí a úctu mezi etnickými a kmenový skupinami, k podpoře uzdravení paměti, nového učení správné komunikace a přijetí životního stylu bez násilí”. Dalším zásadním krokem je sociálně-ekonomická integrace vysídlenců, k níž je zapotřebí rovněž finanční podpory ze strany místních církví. Dokument vybízí k úzké spolupráci a dobré koordinaci mezi katolickými strukturami, ale rovněž ke spolupráci v ekumenickém a mezináboženském prostoru.

(job)(job)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
16.12.20 Svatý stolec opět vybízí k úplnému jadernému odzbrojení
20.5.20 Začíná rok věnovaný encyklice Laudato si´
31.3.20 Aqua fons vitae – nový vatikánský dokument
10.4.19 Pastorační pracovníci jednají o obchodu s orgány a nucených manželstvích
11.9.18 Vatikánský úřad svolává poradu o humanitární krizi v Sýrii a IrákuHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv červenec 22
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti