Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   27. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

  

4.5.2020 

František putuje srdcem do Luján

Vatikán/Buenos Aires. Argentinští věřící v mariánském měsíci vzdávají úctu národní patronce, uctívané pod titulem Matky Boží z Luján. Do její svatyně nepříliš vzdálené od hlavního města se každoročně osmého května pěšky ubírají zástupy poutíků. Duchovně se k nim připojil rovněž papež František v listě, který napsal rukou biskupovi tamní diecéze.

“Drahý bratře, blíží se osmý květen…a mé srdce cestuje do Luján”, začíná dopis adresovaný mons. Jorgemu Scheinigovi, který jej zveřejnil. “Budu v duchu s vámi, jako duchovní a virtuální poutník”, ujišťuje papež a dodává: “Ještě jednou na ni pohlédnu a znovu na sobě nechám spočinout její pohled, který obnovuje a dodává sílu”. František zdůrazňuje, že v onu chvíli nebude sám, nýbrž společně “se svatým Boží lidem, který Marii tolik miluje, lidem věrným a hříšným jako já”.

Jak papež dále píše, všichni poutníci Matce Boží vypovědí “své starosti i radosti, budou ji prosit, aby se jich ujala a pomohla jim ustavičně prosit o odpuštění, za vědomí, že její Syn v odpouštění nikdy nepoleví”. Slíbím jí, pokračuje František, že se budu lépe chovat a vypůjčím si přitom slova jednoho kněžského velikána z mé předchozí diecéze: “Dnes večer, ó Panno, to slibuji upřímně. Ty však, na každý pád, nech klíče zvenku ve dveřích”, cituje římský biskup svého krajana, o. Amelia Luise Caloriho.

Mariánských oslav v Luján, kterým předchází modlitební novéna, se každoročně účastní statisíce poutníků. Ročně jich bazilikou projde devět milionů, a to nejenom Argentinců, aby uctili mariánskou sošku s modro-bílým pláštěm, nazývanou důvěrně též Morenita či Patroncita. Papež František obvykle během poutí zpovídal v bazilice a hmatatelný prožitek mariánské úcty se mu natolik vryl do srdce, že se o něj později podělil v knižním rozhovoru s otcem Alexandrem Awim Mellem ("E' mia Madre - incontri con Maria"). Vypráví v něm, že poutníci vstupovali do baziliky levým vchodem, poklonili se Matce Boží a zprava opět vycházeli ven. Vyznání, která vyslechl ve zpovědnicích umístěných po levé straně chrámu, byla veskrze běžná, kdežto napravo docházelo k životním konverzím. Lidé se totiž střetli s Mariiným pohledem a toto setkání proměnilo jejich srdce a mnohdy vyvolalo pohnutí až k slzám. Z toho důvodu, komentuje autor knihy, papež často vyzývá Matku Boží, aby nás obdarovala svým pohledem.

O úctě k Panně Marii z Luján se Svatý otec zmínil při mnoha příležitostech. Ihned po nástupu na Petrův stolec při jedné ranní bohoslužbě hovořil o moci modlitby a vylíčil zázrak – nevysvětlitelné uzdravení sedmiletého děvčátka – který se udál právě na přímluvu lujánské Madony. Úcta k ní se datuje rokem 1630, kdy mariánská soška dorazila do Argentiny na palubě lodi, plující z brazilského Sao Paulo. Doprovázel ji Manuel, otrok pocházející z Angoly. Podle tradice se vůz, který truhlu se soškou převážel, zastavil u řeky Luján a nemohl pokračovat v další cestě. Tato zastávka byla považována za znamení četnými věřícími, kteří brzy začali sošku uctívat. Až mnohem později, v květnu roku 1887, papež Lev XIII. povolil její korunovaci a stanovil liturgickou památku Panny Marie z Luján na sobotu, předcházející páté neděli velikonoční.

 

 

 

 (jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
13.2.21 Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina
9.2.21 Papež se připojí apoštolským listem k dantovským oslavám
2.2.21 Papež: Globalizace není uniformita
30.1.21 Papež o bezdomovcích: Poslední na žebříčku tohoto světa, první podle evangelia
29.1.21 Chudoba je nepřijatelná, píše František dvěma belgickým sdruženímHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti