Nový portál Vatikánského rozhlasu

Upozorňujeme, že aktuální program České sekce Vatikánského rozhlasu již najdete pouze na našich nových internetových stránkách

https://www.vaticannews.va/cs.html

Portál radiovaticana.cz bude dále sloužit jako archiv starších vysílání České sekce (roky 2007-2020). V sekci Podcast na našich nových stránkách naleznete archiv denních pořadů Vatikánského rozhlasu v češtině od listopadu roku 2018.

Přejít na stránky Vatican News
VaticanNews.va

   20. 5. 2022

RSS  RSS zpráv  Podcast denních pořadů       

Hlavní stránka

Zprávy

Svatý otec

Publicistika

Rozhovory

Homilie

Seriály

Speciály

Zvukový archiv

Denní programy


Redakce

Program

Frekvence

Fotogalerie

Technika

Historie

Kontakty


Anketa


O webu

Rozhovory online

Rozšířené hledání

Odkazy


Zasílání novinek

NejčtenějšíCirkev cz Liturgie cz Rádio Proglas TV Noe Česká provincie Tovaryšstva Ježíšova Res Claritatis Vysokoškolské katolické hnutí Česká republika Pastorace na webu Katolik.cz KTF UK Stránky pro animátory seniorů NAVRCHOLU.cz
 
Zprávy

 Kázání z Domu sv. Marty 

24.4.2020 

Pastýřovou mocí je služba

Vatikán. Při dnešní ranní mši papež František upozornil na obtíže studentů a učitelů v čase protikoronavirové karantény, která uzavřela školy v řadě zemí.

„Modleme se dnes za učitele, pro které vyučování po internetu a prostřednictvím dalších médií obnáší množství práce, a modleme se také za studenty, kteří musí skládat zkoušky nezvyklým způsobem. Provázejme je modlitbou“.

V homilii komentoval Svatý otec dnešní evangelium (Jan 6,1-15), které vypráví o zázračném nasycení pěti tisíců lidí.

„V tomto evangelním úryvku je věta, která nás podněcuje k zamyšlení: »To řekl, aby ho zkoušel, protože sám dobře věděl, co chce udělat«. Popisuje Ježíšovy myšlenky ve chvíli, kdy vyslovuje: »Kde nakoupíme chleba, aby se ti lidé najedli?« Ježíš to říká, aby Filipa zkoušel, protože odpověď již znal. Můžeme si zde všimnout postoje, jaký Ježíš zaujímal vůči apoštolům. Ustavičně je zkoušel, aby se poučili, a když zašli příliš daleko anebo vybočili ze své úlohy, zabrzdil je a učil.

Evangelium oplývá těmito gesty, která Ježíš činí, aby jeho učedníci rostli a stávali se pastýři Božího lidu, v tomto případě biskupy. Jedna z věcí, kterou Ježíš nejvíce miloval, bylo pobývání se zástupy, což je také symbolem univerzality vykoupení. Apoštolům se naopak zástupy zamlouvaly ze všeho nejméně, protože je těšilo, když mohli být s Pánem v úzkém kruhu, naslouchat mu, slyšet vše, co pronáší. Onen den měl být věnován odpočinku, jak se zmiňuje jiná verze v evangeliích, která všechna vyprávějí o pravděpodobném dvojím rozmnožení chlebů. Apoštolové se vrátili z misie a Pán je vyzval: »Pojďte i vy někam na opuštěné místo a trochu si odpočiňte« (Mk 6,31). Vydali se tam tedy lodí po jezeře, ale lidé si toho všimli a nadběhli jim pěšky po pevnině. Učedníky to rozladilo, protože jim lidé narušili piknik, soukromou oslavu s Pánem. Navzdory tomu začal Ježíš zástup poučovat, lidé naslouchali, rozmlouvali mezi sebou, hodiny míjely, Ježíš mluvil dál a lidé byli šťastní. Apoštolům ovšem vadilo, že s oslavou a odpočinkem je konec.

Avšak Pán vyhledával blízkost lidí a snažil se utvářet srdce pastýřů tak, aby byla Božímu lidu blízká a sloužila mu. Apoštolové, což je pochopitelné, se nicméně po svém vyvolení považovali za jakousi privilegovanou vrstvu, takříkajíc za aristokracii. Byli blízko Pánu, který častokrát opravoval jejich chyby. Vzpomeňme například, jak to bylo s dětmi. Učedníci chránili Pána a zakazovali přibližování dětí, protože otravují a ruší. »Nechtě děti přicházet ke mně«, reagoval na to rozmrzele Ježíš, což apoštolové nechápali. Porozuměli tomu až později. Anebo pomysleme na toho muže, který sedával při cestě z Jericha a křičel: »Ježíši, Synu Davidův, smiluj se nade mnou!«. Apoštolové ho okřikovali, aby Pána nezdržoval, ale Ježíš se dotázal, kdo to je a dal ho přivést. Pán opětovně zasáhl, aby učil blízkosti Božímu lidu.

Je pravda, že Boží lid pastýře unavuje. Když je pastýř dobrý, vysiluje ho množstvím svých žádostí, vyhledává ho z nejrozmanitějších důvodů. Jeden vynikající farář z prosté, chudé čtvrti si jednou posteskl, že by nejraději zazdil dveře i okna domu, který využíval jako faru, protože lidé na něj klepali v každou hodinu a nedopřáli mu chvíle odpočinku. Věděl ale, že jako pastýř patří lidem. Ježíš učedníky vychovává a učí tomuto pastoračnímu postoji, jímž je blízkost Božímu lidu.

Boží lid pastýře vyčerpává, protože se neustále dožaduje něčeho konkrétního, byť je to třeba pomýlené, a pastýř se pak těchto žádostí musí ujímat. Podle druhých evangelistů, kteří popisují zázračné nasycení, naléhali apoštolové na Ježíše, ať rozpustí lid, aby si v okolí mohl nakoupit něco k jídlu. A to právě ve chvíli, kdy se začalo stmívat...Co to apoštoly napadlo? V dobře míněném egoismu si alespoň večer chtěli uchovat pro sebe, ale samozřejmě měli co do činění s Ježíšem, velikánem mezi pastýři, který je zkouší: »Vy jim dejte jíst!«. Stejně tak Ježíš naléhá na všechny dnešní pastýře: »Vy jim dejte jíst!«. »Trápí se? Utěšte je!« »Klesají na mysli? Nabídněte jim východisko!« »Zmýlili se? Pomozte jim vyřešit problémy!« »Vy jim dejte...«. Chudák apoštol cítí, že má stále dávat, ale kde má brát? Ježíš nás učí, že tamtéž, odkud těžil on sám.

Potom se Ježíš rozloučil s apoštoly a šel se modlit, aby čerpal z Otce, z modlitby. Ježíš usiluje o to, aby apoštolové pochopili nezbytnost této dvojí blízkosti a stali se z nich velcí pastýři. Zástup se nicméně mnohdy mýlí a právě zde k tomu došlo. »Když lidé viděli znamení, které udělal, říkali: "To je jistě ten Prorok, který má přijít na svět!" Ježíš poznal, že chtějí přijít a zmocnit se ho, aby ho prohlásili za krále. Proto se zase odebral na horu, úplně sám«. Je možné, že některý z apoštolů chtěl této příležitosti využít k převzetí moci, ačkoli se o tom evangelium nezmiňuje. To je však další pokušení a Ježíš dává najevo, že to není správná cesta. Pastýřovou mocí je služba, nic jiného. Když si ji splete s jinou mocí, hroutí se jeho povolání a pastýř se mění ve správce pastoračního podniku. Pastoraci nedělají struktury, ale pastýřovo srdce, takové, kterému nyní Ježíš učí. Prosme dnes Pána za pastýře církve, aby k nim promlouval, protože je velice miluje. Ať nás Pán ustavičně oslovuje, říká nám, jak se věci mají a vysvětluje je. Kéž nás ale především učí, že se nemáme obávat Božího lidu a blízkosti k němu.”

Kázal dnes papež František. Ranní bohoslužbu v kapli Domu sv. Marty, kterou jako obvykle přenášely sdělovací prostředky, zakončil výstav Nejsvětější svátosti a eucharistické požehnání.

 

 

 

 

 

 

 

 Další články z podrubriky Kázání z Domu sv. Marty

(jag)

 odeslat článek     vytisknout článek


Související články
25.1.21 Modlitba přivádí k lásce, jinak je samolibým rituálem
24.1.21 Papež k neděli Božího Slova: Vypnout televizi a otevřít Bibli
1.1.21 Papež: Ze srdce se rodí dobro
31.12.20 Nešpory na závěr kalendářního roku v bazilice sv. Petra
31.12.20 Papež nepovede obřady na přelomu roku kvůli bolesti zadHlavní stránka | Zprávy | Svatý otec | Publicistika | Rozhovory | Homilie | Seriály | Speciály | Zvukový archiv | Denní programy
Redakce | Frekvence | Fotogalerie


Copyright © 2003-2022 Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Všechna práva vyhrazena. Adresa redakce: ceco@spc.va.
Administrace: Česká sekce Vatikánského rozhlasu. Technická realizace: Václav Lahoda.

 
Stáhnout záznam ve formátu MP3  

Kanál Vatikánského rozhlasu na YouTube  

Archív denních pořadů ve formátu Real Audio  
 Zprávy
Nové internetové stránky Vatikánského rozhlasu

Bohoslužba k 30. výročí založení Visegradské skupiny a svátek sv. Cyrila a Metoděje ve Věčném městě

Nové Motu proprio zavádí snížení trestu a resocializační programy

Papež: Luštěniny jsou ušlechtilá potravina

Papež připomenul Světový den rozhlasu

Posvátná kniha syrské katolické církve se vrátí do Karakoše

Láska se raduje z růstu druhého člověka, píše papež v poselství k postní době

Papež František: Vytvářejte komunikaci dovolující zahlédnout pravdu věcí

Papež: Kultura setkávání může být východiskem k jednotnějšímu a smířenému světu

Papež František vybízí k solidaritě s křesťany ve Svaté zemi

Jezuitské periodikum La Civiltà Cattolica vyjde také v ruštině

Papež: Kéž nový lunární rok přinese ovoce bratrství a solidarity

 Nově na webu
Svatý otec: Modlitba v každodenním životě

Publicistika: Za skutečnou katolicitu, pluralitu kultur a názorů

Publicistika: 90 let papežského rozhlasu

Rozhovory: Papeže by chtěli všichni

Homilie: Mlčení víry

Archiv zpráv květen 22
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Starší zprávy >

Náš tip

Patris corde

Bratrství se zrodilo z Kříže

Zveřejněna nová encyklika Fratelli tutti